Spoza Atlantiku
Ústav na výkon trestu odňatia slobody Banská Bystrica-Kráľová poctil svojou prítomnosťou výnimočný človek, profesor certifikovaný v oblasti rodinného práva Texaskou radou pre právnu špecializáciu, držiteľ licencie pre štátne aj federálne súdy, advokát, bývalý prokurátor, mentor, mediátor, člen Texas Bar Foundation, spolupredseda Výboru pre právnu etiku advokátskej komory v Dallase a výkonný riaditeľ advokátskej kancelárie LAWRENCE J. PRAEGER, P.C., pán Lawrence J. Praeger.
Atmosféra v ústave bola v deň príchodu vzácneho hosťa plná očakávania, zvedavosti ale aj napätia. Profesor Praeger sa zaujímal o proces resocializácie väznených osôb umiestnených vo výstupnom oddiele, stavebne prispôsobenom potrebám zaobchádzania s odsúdenými osobami, ktoré sa pripravujú na plynulý prechod do občianskeho života. Hovorili sme o plánovacom a hodnotiacom nástroji pod názvom Individuálny akčný plán sociálneho začlenenia, skríningovom nástroji HRON určenom na hodnotenie rizika nebezpečnosti osoby pre spoločnosť bezprostredne po prepustení, nástroji CRA využívaného na hodnotenie rizika recidívy trestnej činnosti ale aj o indikačnom nástroji na zaraďovanie odsúdených do vybraných špecializovaných resocializačných a výchovných vzdelávacích programov i aplikácii HOLUB, ktorá môže byť nápomocná pri hľadaní ubytovania a bývania po ukončení výkonu trestu odňatia slobody.
Pán profesor nahliadol do učební, v ktorých prebiehal vzdelávací proces, učební a miestností určených pre neformálne vzdelávanie a kultúrno-osvetovú činnosť. Zaujímal sa o obsah vzdelávania, druh a špecifiká pracovného zaradenia počas penitenciárnej starostlivosti, spôsob realizovania ďalšieho vzdelávania prostredníctvom príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže a externých akreditovaných vzdelávacích subjektov, ktoré prinášajú na pôdu nášho ústavu nielen hodnotný proces rozvoja osobnosti, vedomostí, zručností a tvorivosti väznených osôb, ale aj reálnu entitu potencionálneho zamestnania ako prostriedku úspešnej resocializácie.
V diskusii sme sa dotkli tém základných práv, osobitne sociálnych práv a práva voliť a nevyhli sme sa porovnávaniu slovenského s americkým penitenciárnym zaobchádzaním. Napriek tomu, že množstvo tém uzavrel pán profesor konštatovaním: “Veľmi podobné je to aj u nás.”, našli sme aj tému, v ktorej sme zaznamenali markantný rozdiel, a to v práve voliť. Volebné právo je v podmienkach Slovenskej republiky nedotknuteľné, na rozdiel od úpravy volebného práva v niektorých štátoch, napríklad Floridy, kde fyzické osoby so záznamom v registri trestov nemajú možnosť voliť.
Sme polichotení a vďační, že významný hosť označil návštevu Ústavu na výkon trestu odňatia slobody Banská Bystrica-Kráľová za jedinečný zážitok.
Naše poďakovanie patrí JUDr. Ľubici Saktorovej PhD., LL.M., M.A., riaditeľke Ústavu klinického vzdelávania pri Právnickej fakulte Univerzity Mateja Bela, členke Katedry medzinárodného, európskeho práva a právnej komunikácie Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, dlhoročnej partnerke ústavu pri zabezpečovaní vzdelávania v oblasti zvyšovania právneho vedomia väznených osôb, za príležitosť prezentovať „zamrežovaný svet“ vzácnej osobnosti a predovšetkým profesorovi Lawrence J. Praeger, ktorého rozprávanie o penitenciárnej starostlivosti spoza Atlantiku bolo pre nás obohacujúce, zaujímavé a inšpirujúce.