Ústav na výkon väzby a Ústav na výkon trestu odňatia slobody
Prešov
Charakteristika
História ústavu
Písomné pramene uvádzajú, že už v roku 1843 bola v Prešove postavená na vtedajšom teritóriu Slovenska prvá budova účelovo stavaná ako väznica pre vyšetrovanie, väzbu a trest. Prináležala Župnému domu a mala kapacitu 150 miest. O jej prevádzku sa staralo 11 príslušníkov. Tragickým koncom väznice bolo bombardovanie Prešova 20. decembra 1944, keď bola priamym zásahom zdemolovaná. V jej troskách zahynulo 140 väzňov z celej šarišsko-zemplínskej župy. V roku 1939 bola ako súčasť justičných budov projektovaná nová väznica, ktorá bola daná do užívania v roku 1942 a zodpovedala najnovším penitenciárnym požiadavkám. Väznica mala v celách ústredné kúrenie, wc, vodu, ventiláciu a kapacitu 200 miest. Účelu vyšetrovacej väznice slúžila do roku 1961, kedy v súvislosti s územnou reorganizáciou jej činnosť zanikla a priestory boli využívané ako súdny archív a dielne vtedajšej Krajskej správy Zboru národnej bezpečnosti.
Novodobá história ústavu sa viaže na rok 1969, kedy začalo svoju činnosť novovytvorené Ministerstvo spravodlivosti SSR a Správa Zboru nápravnej výchovy. Nedostatok kapacít bol dôvodom k tomu, že viaceré bývalé väzenské zariadenia sa opäť vrátili pôvodnému účelu. V Prešove bol takto zriadený Nápravnovýchovný ústav pre mladistvých. Po necelých štyroch rokoch z dôvodu nevyhovujúcich priestorov na výkon trestu mladistvých došlo k organizačnej zmene a od 1. novembra 1972 bola budova prinavrátená pôvodnému účelu na výkon väzby. Pribudla k nej administratívna budova, hospodársky objekt a ďalšie účelové priestory.
V rokoch 1987 až 1991 došlo v rámci ústavu k zriadeniu prvého otvoreného oddelenia na Slovensku pre odsúdených zaradených do I. nápravno-výchovnej skupiny, neskôr prvého polootvoreného oddelenia v rámci I. a II. nápravno-výchovnej skupiny. V roku 1991 bola odkúpená a rekonštruovaná nehnuteľnosť s takmer dvojhektárovým pozemkom na sídlisku Šváby pre potreby tohto spôsobu penitenciárneho zaobchádzania s odsúdenými. V roku 2006 bolo v týchto priestoroch zriadené otvorené oddelenie pre odsúdených v minimálnom stupni stráženia, ktoré v nezmenenej podobe funguje dodnes.
Významným míľnikom v histórii ústavu bol aj rok 2004, kedy došlo k prevzatiu objektov bývalej vojenskej väznice v Sabinove. Po rozsiahlej rekonštrukcii sa od 2. apríla 2007 stalo súčasťou ústavu oddelenie výkonu trestu v Sabinove.
Dňom 1. januára 2012 bol zmenený názov ústavu na Ústav na výkon väzby a Ústav na výkon trestu odňatia slobody Prešov.
Súčasnosť ústavu
Ústav na výkon väzby a Ústav na výkon trestu odňatia slobody Prešov v súčasnosti tvoria tri objektové sústavy, a to oddelenie na výkon väzby a výkon trestu, oddelenie výkonu trestu v Sabinove a otvorené oddelenie. Ústav aktuálne zabezpečuje výkon väzby pre obvinených, výkon trestu pre novo nastúpených a dočasne premiestnených odsúdených, výkon trestu pre odsúdených mužov v minimálnom stupni stráženia a výkon trestu odsúdených mužov v otvorenom oddelení. Celková ubytovacia kapacita ústavu je 725 miest, z toho 138 miest pre obvinených a 587 miest pre odsúdených.
Ústav taktiež zabezpečuje prostredníctvom úseku justičnej stráže ochranu a poriadok na šiestich súdoch a ôsmich prokuratúrach v Prešovskom kraji.
Zaobchádzanie s obvinenými a odsúdenými je zabezpečované v súlade s platnou legislatívou tak, aby sa rozvíjal zmysel pre zodpovednosť, dodržiavanie zákonov, úcta k iným, sebaúcta, pričom dôraz sa kladie hlavne na zabezpečenie účelu výkonu väzby a účelu výkonu trestu odňatia slobody. Dbá sa pritom aj na obmedzovanie nepriaznivých vplyvov väzenského prostredia. Vzhľadom na skutočnosť, že obvinení a odsúdení sú určité časové obdobie izolovaní od spoločnosti a vytrhnutí zo svojho sociálneho prostredia, je potrebné poskytnúť im možnosť udržiavať kontakty s okolitým svetom a hlavne s primárnou rodinou, preto sa im v súlade so zákonnými podmienkami umožňujú návštevy spravidla priamym kontaktom. Za účelom získavania informácií o celospoločenskom dianí, politickom, ekonomickom i kultúrnom živote je im umožnené sledovanie televízneho programu a počúvanie ústavného rozhlasu. Obvineným a odsúdeným sa cez ponukový list, ktorý obsahuje plán voľnočasových aktivít, umožňuje účasť na rôznych prednáškach, besedách, kvízoch, skupinách, krúžkoch a športových aktivitách. Obľúbené sú turnaje v stolnom tenise, futbale, cvičení, dáme, šachu, hranie športových hier. Významnú úlohu v rámci trávenia voľného času zohráva väzenská knižnica, ktorá poskytuje väzneným osobám množstvo rôznych knižných titulov, pričom súčasťou knižnice je aj čitáreň, v ktorej môžu väznené osoby študovať právne predpisy. Odsúdení vykonávajúci trest odňatia slobody v otvorenom oddelení navštevujú podujatia organizované mimo ústavu, predovšetkým športové - futbalové, hokejové a hádzanárske stretnutia, ale aj kultúrne – návštevy galérií, rozličných výstav, filmových a divadelných predstavení, planetária, usporadúvajú sa vychádzky do prírody a do okolia oddelenia. Výkon trestu v otvorenom oddelení spočíva v zmierneniach obmedzení odsúdeným, predovšetkým vo forme voľných pohybov mimo oddelenie, pričom im môže byť povolená aj vychádzka mimo ústav za účelom návštevy blízkych osôb. Realizuje sa tu projekt bezdrogovej zóny, ktorého cieľom je zabezpečiť optimálne podmienky na psychický, sociálny a telesný rozvoj osobnosti odsúdených. Odsúdení, ktorí vykonávajú trest odňatia slobody v oddelení výkonu trestu v Sabinove vydávajú vlastný časopis „Za dverami“.
V novembri 2018 sa ústav zapojil do Národného projektu „Šanca na návrat“, ako jeden z desiatich ústavov, ktorého hlavným cieľom je u väznených osôb vo výkone trestu odňatia slobody znížiť riziká sociálneho vylúčenia a zvýšiť kompetencie pri uplatnení sa na trhu práce. Kapacita výstupného oddielu je stanovená pre 13 odsúdených. Na projekte sa priamo podieľajú traja príslušníci (pedagóg, psychológ a sociálny pracovník) a zamestnankyňa ÚPSVaR na pozícii sociálny kurátor – metodik. Dňom 30.09.2023 sa ukončil národný projekt „Šanca na návrat 1“, ktorý kontinuálne pokračuje pod názvom „Šanca na návrat 2“.
Pravidelnú katolícku duchovnú službu v ústave poskytuje od roku 2004 väzenský kaplán ústavu. Ekumenickú pastoračnú službu zabezpečuje väzenský pastor Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody Košice. Katolícka duchovná starostlivosť pre príslušníkov, zamestnancov a ich rodinných príslušníkov je taktiež zabezpečovaná väzenským kaplánom.
Ústav zabezpečuje vzdelávanie odsúdených v spolupráci so Súkromnou základnou školou v Sabinove a Spojenou školou v Sabinove v dvojročnom učebnom odbore – obrábanie kovov 2477 F. Vzdelávanie mladistvých obvinených je zabezpečované v spolupráci so Základnou školou Lesníckou v Prešove a Odborným učilišťom internátnym v Prešove. Na základe získanej metodiky, pracovných listov a učebníc v rámci projektu Šanca na návrat ústav zabezpečuje vzdelávanie dospelých osôb v elementárnej komunikačnej a numerickej gramotnosti. Ďalšou formou realizácie neformálneho vzdelávania je „Slovenský jazyk pre cudzincov a gramotné osoby inej ako slovenskej národnosti, ktoré neovládajú slovenský jazyk“.
Sociálnu prácu s odsúdenými a obvinenými v ústave vykonávajú dve sociálne pracovníčky a jeden sociálny pracovník, ktorí pri riešení sociálnych problémov odsúdených a obvinených v rámci penitenciárnej a postpenitenciárnej starostlivosti spolupracujú s rôznymi externými organizáciami.
Psychologické služby sú v ústave poskytované obvineným a odsúdeným aj personálu väznice ústavnými psychológmi. Spravidla individuálnymi formami sú poskytované odsúdeným a obvineným psychodiagnostické rozhovory, psychologické intervencie, krízové intervencie, psychologické poradenstvo, psychologická osveta a individuálne terapie. Zo skupinových foriem ide predovšetkým o sociálno – psychologický výcvik.
Ústav zabezpečuje zamestnávanie obvinených a odsúdených v rámci stredísk vedľajšieho hospodárstva a vnútornej prevádzky. Odsúdení sú zaraďovaní na pracoviská typu: pracovisko s voľným pohybom a pracovisko s dohľadom. Ústav má zriadené štyri strediská vedľajšieho hospodárstva: stredisko VH 1- poskytovanie prác a služieb, stredisko VH 2 - výroba zámočníckych výrobkov, stredisko VH 3 - výroba kovových poschodových postelí a stredisko VH 4 výroba drevotrieskového nábytku. Odsúdení zaradení do práce na vonkajšie pracoviská pracujú najmä v stavebnom, drevárskom, strojárskom priemysle a poľnohospodárstve. V strediskách vedľajšieho hospodárstva s vlastnou výrobou sa vyrábajú zámočnícke výrobky a drevotrieskový nábytok. Portfólio našich výrobkov sa sústreďuje do týchto dvoch odvetví, kde sú vyrábané kovové poschodové postele, skrinky na mobilné telefóny, skrine na spisy, kancelárske stoly, skrine, stolíky, komody, kuchynské linky určené pre zbor alebo pre trh na základe objednávok. Možnosť zriadenia pracoviska s voľným pohybom v otvorenom oddelení využívajú fyzické a právnické osoby na základe uzatvorenej zmluvy o poskytovaní práce a služieb. Celoročná priemerná zamestnanosť odsúdených v otvorenom oddelení má pozitívny dopad na proces resocializácie odsúdeného, získanie pracovných návykov a následne možné uplatnenie sa na trhu práce. Ústav zabezpečuje aj zamestnávanie obvinených osôb v rámci vnútornej prevádzky na pozíciách chodbár a pomocník v kuchyni.
Zdravotná starostlivosť pre obvinených, odsúdených, príslušníkov a zamestnancov ústavu a výsluhových dôchodcov je poskytovaná v 3 všeobecných ambulanciách. Špecializovanú zdravotnú starostlivosť poskytuje zubný lekár obvineným a odsúdeným v stomatologickej ambulancii ústavu. Externe spolupracuje psychiater, ftizeológ a gynekológ. Ostatná špecializovaná zdravotná starostlivosť je zabezpečovaná v externých zmluvných zdravotníckych zariadeniach.
V rámci modernizácie materiálnych podmienok ústav participuje na rozvojových projektoch financovaných z prostriedkov Európskych fondov ako aj štátneho rozpočtu. Týmto spôsobom došlo k zásadnému zníženiu energetickej náročnosti administratívnych budov využitím operačného projektu Kvalita životného prostredia. Zapojenie do národného projektu Optimalizácia procesov riadenia a prevádzky by malo priniesť efektívnu elektronizáciu životného cyklu klienta, ako aj inovovať, elektronizovať, modifikovať a zjednotiť postupy všetkých ústavov zboru za pomoci procesných, manažérskych, informačno-komunikačných nástrojov a periférnych zariadení. V rámci projektu dôjde k nasadeniu Nového agendového informačného systému, zavedeniu elektronických služieb pre väznené osoby, obnovuje sa a modernizuje bezpečnostný informačný systém z hardvérovej stránky aj softvérová nadstavba.
Personál ústavu
Štátnu službu v ústave vykonáva špecializovaný personál - príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže a prácu vo verejnom záujme vykonávajú zamestnanci zboru. Na plnení služobných a pracovných úloh v ústave sa v súčasnej dobe podieľa 338 príslušníkov a 45 zamestnancov zboru, ktorí sú plne kvalifikovaní na prácu v podmienkach ústavu. Z hľadiska vzdelanostnej úrovne príslušníkov má 54,88 % dosiahnuté úplné stredné vzdelanie, 7,01 % vysokoškolské vzdelanie I. stupňa, 37,8 % vysokoškolské vzdelanie II. stupňa a 0,30 % vysokoškolské vzdelanie III. stupňa. Čo sa týka vzdelania zamestnancov, 20,83 % má ukončené stredné odborné vzdelanie, 56,25 % má úplné stredné vzdelanie, 4,17 % zamestnancov má dosiahnuté vysokoškolské vzdelanie I. stupňa a 18,75 % dosiahnuté vysokoškolské vzdelanie II. stupňa. Ženy príslušníčky tvoria 11,58 % z počtu príslušníkov a ženy zamestnankyne tvoria 53,19 % z počtu zamestnancov.
Medzinárodná spolupráca
Ústav Prešov má uzatvorené Dohody o vzájomnej spolupráci s Väznicou Jiřice (Česká republika) a Ústavom na výkon trestu odňatia slobody v Lupkowe (Poľská republika). Medzinárodná spolupráca napomáha výmene skúseností v oblasti zaobchádzania, materiálno-technických podmienok, ako aj starostlivosti o personál väzenských zariadení.
Riaditeľ ústavu

plk. Mgr. Norbert Kundrák
Vyštudoval Fakultu humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity v Prešove. V Zbore väzenskej a justičnej stráže pracuje od roku 1996. Pôsobil vo viacerých funkciách v Ústave na výkon väzby Levoča aj v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody Prešov. Riaditeľom Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody Prešov je od roku 2015.Informácie pre verejnosť
Informácie pre verejnosť sú poskytované v pracovných dňoch od 8.00 hod. do 11.00 hod. a od 13.00 hod. do 15.00 hod.Korešpondenčná adresa
Kpt. Nálepku 1, priečinok 113, 081 13 Prešov
Úradné hodiny podateľne
v pracovných dňoch od 7.00 h do 15.00 h
Poloha v rámci SR
Dokumenty na stiahnutie
Ústavný poriadok pre odsúdených ÚVV a ÚVTOS Prešov .pdf - 3,96 MB
Príloha č. 7 k Ústavnému poriadku pre obvinených ÚVV a ÚVTOS Prešov.pdf - 56,03 kB
Organizačný poriadok ÚVV a ÚVTOS Prešov.pdf - 611,37 kB
Prešov - Katalóg výrobkov.pdf - 1,87 MB
Ústavný poriadok pre odsúdených otvorené oddelenie ÚVV a ÚVTOS Prešov.pdf - 1,68 MB
ÚP Dodatok - OVT Sabinov.pdf - 395,03 kB
Ústavný poriadok pre obvinených ÚVV a ÚVTOS Prešov.pdf - 1,13 MB
Dodatok č.1 k Ústavnému poriadku pre odsúdených Otvoreného oddelenia ÚVV a ÚVTOS Prešov.pdf - 394,16 kB
Dodatok č.1 k Ústavnému poriadku pre odsúdených ÚVV a ÚVTOS Prešov.pdf - 391,29 kB
Výzva na predloženie ponuky na objednávateľa prác v ÚVV a ÚVTOS Prešov.pdf - 400,72 kB
Dodatok č. 1 k Organizačnému poriadku ÚVV a ÚVTOS Prešov.pdf - 202,87 kB
Ústavný poriadok pre odsúdených OVT Sabinov.pdf - 1,15 MB