Prejsť na obsah
Oficiálna stránka

Ústav na výkon väzby a Ústav na výkon trestu odňatia slobody

Košice

Charakteristika

História

Dejiny väzníc a väzenstva v Košiciach sú spojené s celou históriou mesta od stredoveku až po súčasnosť. Prvé mestské väzenie bolo založené začiatkom 17. storočia, v roku 1618. Do histórie vošlo pod názvom Miklušova väznica. Vo svojej pôvodnej podobe prakticky fungovala 260 rokov a to do roku 1878. V súčasnom období je v priestoroch Miklušovej väznice zriadené múzeum stredovekej justície.

Pre potreby novozriadených súdnych inštitúcií sa v roku 1872 začalo s výstavbou novej účelovej budovy, ktorej súčasťou bola aj väznica. Budova bola včlenená do mestskej uličnej zástavby a do užívania bola odovzdaná v roku 1878. Vchod mala situovaný z terajšej Pribinovej ulice. Táto dvojposchodová budova umožňovala v 47 celách umiestniť 300 a v núdzovom variante až 400 osôb.

V 30-tych rokoch 20. storočia došlo v dôsledku pretrvávajúcich problémov s prevádzkou budovy k vybudovaniu nadstavby nad existujúcou budovou, čím sa rozšírila  kapacita väznice o 21 ciel. Známa je činnosť z obdobia fašistickej vlády, po roku 1943, keď bola väznica preplnená politickými odporcami. Po skončení II. svetovej vojny plnila košická väznica svoju funkciu ako ústav na výkon väzby až do roku 1991.

Postupne, ako sa mesto urbanisticky rozrastalo, kapacita väznice časom nepostačovala. V osemdesiatych rokoch minulého storočia sa na základe rozhodnutia vlády začala výstavba novej väznice. Dňa 16. mája 1991 bolo v Košiciach na Floriánskej ulici č. 18 odovzdané do užívania nové väzenské zariadenie a začali sa písať nové dejiny väzenstva v Košiciach.  Objekt nového ústavu bol situovaný tradične v blízkosti justičných zložiek - sídla Krajského súdu a Mestského súdu. Súčasťou zariadenia boli, a dodnes sú, administratívna budova, ubytovňa pre dochádzajúcich príslušníkov a zamestnancov zboru v ústave, oddelenie výkonu väzby a oddelenie výkonu trestu odňatia slobody. Kapacita ústavu bola plánovaná pre 400 obvinených a 150 odsúdených s možnosťou rozšírenia na celkových 800 miest.

V ústave bolo od r. 1992 zriadené psychiatrické oddelenie, pod názvom Stredisko ochrannej liečby. Stredisko slúžilo pre súdom nariadenú liečbu toxikomanov, alkoholikov a sexuálnych deviantov až do roku 2012, kedy bolo presunuté do Ústavu na výkon trestu odňatia slobody Košice - Šaca. V roku 1992 sa z oddelenia ochrany a obrany vyčlenila samostatná organizačná zložka ústavu - oddelenie výkonu väzby a výkonu trestu odňatia slobody. V roku 1994 vzniklo samostatne oddelenie výkonu trestu odňatia slobody s pôsobnosťou II. nápravnovýchovnej skupiny (ďalej „NVS“). V roku 1995 sa profilovala pôsobnosť výkonu trestu odňatia slobody na I. NVS a odsúdení v II. NVS sa premiestnili do novopostavenej ubytovacej časti Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Košiciach - Šaci. V roku 2010 bol ústav opäť profilovaný na Ústav výkon väzby a na Ústav trestu odňatia slobody, kde vykonávali a dodnes vykonávajú trest odňatia slobody odsúdení muži v strednom stupni stráženia.

Súčasnosť ústavu

Ústav primárne zabezpečuje výkon trestu odňatia slobody pre odsúdených mužov zaradených podľa vonkajšej diferenciácie do stredného stupňa stráženia a zároveň výkon väzby pre obvinených mužov, ženy a mladistvých. Z dôvodu nástupov do výkonu trestu odňatia slobody, konania eskort na súdne pojednávania a zabezpečenia ďalších iných úkonov sa prechodne v ústave nachádzajú aj odsúdení muži a odsúdené ženy v rôznych stupňoch stráženia. Výkon väzby obvinených sa realizuje v štandardnom a v zmiernenom režime. V súčasnosti je kapacita ústavu 765 ubytovacích miest, z čoho 303 ubytovacích miest je určených pre obvinených a 462 miest pre odsúdených.

Okrem štandardných oddielov v oddelení výkonu trestu odňatia slobody sú kvôli zvýšeniu účinnosti a prehĺbeniu individualizácie výkonu trestu zriadené aj špecializované oddiely, a to oddiel špecializovaného zaobchádzania, oddiel s bezpečnostným režimom, nástupný oddiel, výstupný oddiel a uzavretý oddiel.   Ústav disponuje kompenzačnou miestnosťou zriadenou pre potreby progresívnych metód humánnejšieho a efektívnejšieho zaobchádzania s problémovou väzenskou klientelou. 

Do územnej pôsobnosti ústavu spadajú Krajský súd Košice, Mestský súd Košice, Správny súd Košice, Okresný súd Michalovce, Okresný súd Trebišov, Okresný súd Rožňava, Okresný súd Humenné, Okresný súd Spišská Nová Ves a Okresný súd Vranov nad Topľou. Zároveň v budovách súdov a v objektoch okresných prokuratúr Košice, Trebišov, Michalovce a Rožňava a krajskej prokuratúry príslušníci úseku justičnej stráže oddelenia ochrany zabezpečujú ochranu a poriadok.

Ústav sa aktívne zapojil do dlhodobého národného projektu Šanca na návrat I, II, financovaného z Európskeho sociálneho fondu v operačnom programe Ľudské zdroje v prioritnej osi sociálne začlenenie. Hlavnou aktivitou národného projektu je resocializácia, posilnenie kľúčových kompetencií a aktívne začlenenie fyzických osôb v nepriaznivej sociálnej situácii do spoločnosti, na trh práce a zlepšenie ich prístupu k sociálnym službám. Zámerom je zníženie rizík sociálneho vylúčenia osôb vo výkone trestu odňatia slobody a zlepšenia predpokladov na ich aktívne začlenenie do spoločnosti.

V záujme zmysluplného naplnenia voľného času väznených osôb a podpory dosiahnutia cieľov pri zaobchádzaní sa v ústave organizujú kultúrno-osvetové, vzdelávacie, záujmové a športové aktivity. Ústav zabezpečuje plnenie povinnej školskej dochádzky mladistvých obvinených, formálne vzdelávanie individuálnou formou štúdia dospelých obvinených a odsúdených vo výkone väzby a výkone trestu odňatia slobody (stredoškolské a vysokoškolské vzdelávanie) a rekvalifikačné kurzy. Akreditované vzdelávacie inštitúcie, s ktorými ústav dlhodobo spolupracuje, realizujú vzdelávanie v elokovaných triedach. Súčasťou edukácie je aj neformálne a informálne vzdelávanie, ktoré sa realizuje v moderne vybavených priestoroch s interaktívnou tabuľou s doplnkovými zariadeniami. V spolupráci s externými odborníkmi sa realizujú rôzne formy prednášok, vzdelávacích kurzov, ale aj výstav, projekcií, koncertov, besied, či súťaží. Na realizáciu voľnočasových aktivít sa využívajú priestory ústavnej knižnice, kultúrne miestnosti, posilňovne a ihrisko vybavené zariadeniami na realizáciu rôznych loptových a ďalších druhov športových aktivít.

Pri plnení úloh vymedzených zákonom č. 4/2001 Z. z. o Zbore väzenskej a justičnej stráže v znení neskorších predpisov ústav organizuje a vykonáva činnosti zamerané na zamestnávanie väznených osôb ich zaraďovaním do práce prostredníctvom stredísk vedľajšieho hospodárstva na nestrážené pracoviská s dohľadom a dozorom mimo ústav a v ústave ako aj na jednotlivých pracoviskách vnútornej prevádzky. Charakter pracovísk, ktoré sa nachádzajú v ústave, ale aj mimo neho (pracoviská mimo ústav), predstavuje celú škálu bežných pomocných prác bez nároku na vysokú odbornú kvalifikáciu a mimoriadnu manuálnu zručnosť.

Ústav zabezpečuje aj psychologickú starostlivosť pre príslušníkov a zamestnancov a psychologické a sociálne služby väzneným osobám (intervencie, poradenstvo a i.). Zdravotná starostlivosť je poskytovaná pre personál ústavu, obvineným aj odsúdeným v ústavných ambulanciách. Duchovnú a pastoračnú  službu poskytuje na základe dobrovoľnosti a prejaveného záujmu väzenský kaplán a väzenský pastor. Vysluhovanie bohoslužieb a sviatostí je realizované v ústavnej kaplnke, ktorá je zasvätená blahoslavenému biskupovi Petrovi Pavlovi Gojdičovi.

Sociálny program

Pre podporu fyzickej kondície je pre personál ústavu k dispozícii telocvičňa, posilňovňa, plavecký bazén a sauna. Ústav poskytuje do prenájmu služobné byty a prevádzkuje ubytovňu, ktorá sa využíva na krátkodobé ubytovanie pre príslušníkov a zamestnancov ústavu, príslušníkov z iných ústavov, resp. hostí a účastníkov rôznych podujatí.

Medzinárodná spolupráca

Ústav dlhodobo rozvíja pracovnú spoluprácu s Väzobnou väznicou v Ostrave v Českej republike v oblasti zaobchádzania s väznenými osobami.

Riaditeľ ústavu

Fotografia riaditeľa

plk. Mgr. Marek Kristan

Vyštudoval Akadémiu Policajného zboru v Bratislave. Do Zboru väzenskej a justičnej stráže bol prijatý v roku 1995. Pôsobil vo viacerých funkciách v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody Košice, ktorého riaditeľom je od roku 2021.

Súvisiace aktuality

Fotogaléria

Fotografia galérie
Logo úradu vlády Slovenskej republikyLogo ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky
Logo českého väzenského a justičného strážneho zboru
Logo zboru maďarskej väzenskej a justičnej stráže
Logo zboru poľskej väzenskej a justičnej stráže