Prejsť na obsah
Oficiálna stránka

Ústav na výkon trestu odňatia slobody

Banská Bystrica-Kráľová

Charakteristika

V sedemdesiatych rokoch 20. storočia sa začala výstavba nového väzenského zariadenia na južnom okraji Banskej Bystrice, mestskej časti Kráľová. Toto zariadenie malo nahradiť provizórne objekty pobočky banskobystrickej väznice - Kotva, v ktorej vykonávali trest odňatia slobody odsúdení muži zaradení do I. nápravnovýchovnej skupiny. Ústav na výkon trestu odňatia slobody Banská Bystrica-Kráľová bol zriadený rozkazom ministra spravodlivosti SSR 1. februára 1977 ako Útvar Zboru nápravnej výchovy Banská Bystrica-Kráľová. Od júna 1979 tu vykonávali trest odňatia slobody odsúdení muži zaradení do II. nápravnovýchovnej skupiny. Kapacita ústavu do roku 1990 bola 1 200 odsúdených.

Po roku 1990 na základe schválenej Koncepcie bezpečnosti vo väzenstve Slovenskej republiky bol ústav zmodernizovaný a dobudovaný po stránke ženijno-technického zabezpečenia a signálno-bezpečnostnej techniky. Kompletne bola vykonaná prestavba vstupu do ústavu, strážne veže, osvetlenie a bol inštalovaný kamerový a signálno-bezpečnostný systém. 

Na základe novelizácie zákona o výkone trestu odňatia slobody v roku 2005 ústav zabezpečuje v rámci vonkajšej diferenciácie výkon trestu odňatia slobody odsúdeným mužom zaradeným do stredného stupňa stráženia. Súčasná kapacita ústavu sa znížila na 753 odsúdených.

Systemizovaný počet príslušníkov je 253 a zamestnancov 58.

Kultúrno-osvetová činnosť je v ústave orientovaná najmä do nasledovných oblastí: osvetová činnosť, záujmová a športová činnosť, využívanie väzenskej knižnice, sledovanie televízneho a počúvanie rozhlasového vysielania, odoberanie tlače a časopisov, kultúrne, vzdelávacie a zábavné podujatia, organizovanie kultúrnych vystúpení a ďalšie akcie prispievajúce k zvyšovaniu kultúrnej úrovne a všeobecného vzdelania odsúdených. V ústave je zriadené školské stredisko, ktoré je využívané na vzdelávanie a na organizovanie spoločných kultúrnych podujatí, koncertov, prednášok a besied spojených s autogramiádou so známymi osobnosťami športového, spoločenského a kultúrneho života.

V ústave sú zriadené viaceré záujmové krúžky rôzneho charakteru (šachový, hudobný, akvaristický, bežecký...), ale aj väzenská knižnica, ktorej knižničný fond tvorí domáca a zahraničná literatúra. V súčasnosti obsahuje knižnica viac ako 4 600 titulov rôzneho žánru.

Ústav zabezpečuje vzdelávanie odsúdených v spolupráci so Spojenou školou - Kremnička v Banskej Bystrici formou denného štúdia v elokovaných triedach v učebných odboroch: 3-ročný učebný odbor maliar a 3-ročný učebný odbor stolár. V spolupráci s Právnickou fakultou UMB ústav organizuje vzdelávaciu aktivitu Právna klinika pre komunity“ (street law).

Zamestnávanie odsúdených je jednou z hlavných úloh zboru, vyplývajúcich zo zákonných ustanovení, ktoré napomáha osobám vo výkone trestu odňatia slobody v procese resocializácie, aby sa dokázali úspešne reintegrovať do spoločnosti a uplatniť sa na trhu práce po prepustení z výkonu trestu odňatia slobody. Vzhľadom na napojenie príjmov a výdavkov na štátny rozpočet je súčasne stabilizujúcim prvkom financovania potrieb väzenstva a je jedným z prostriedkov trvale využívaným na dosiahnutie účelu výkonu trestu odňatia slobody. Ústav bol postavený len ako väzenské zariadenie bez výrobných priestorov a keďže pred rokom 1990 všetci odsúdení pracovali mimo objektu ústavu, priamo v štátnych výrobných závodoch a na štátnych stavbách, ich zánikom nastal okamžitý nedostatok pracovných príležitostí. Vzhľadom k tomu, že ústav sa nachádza v regióne s vysokou mierou nezamestnanosti nebolo ľahké postupne sa na trhu práce presadiť. V súlade so súčasnou platnou legislatívou ústav teraz organizuje a zabezpečuje zamestnávanie odsúdených v rámci vlastných stredísk vedľajšieho hospodárstva a na pracoviskách vnútornej prevádzky ústavu a organizačných zložkách. Práca v strediskách vedľajšieho hospodárstva ústavu sa vykonáva formou vlastnej výroby alebo poskytovaním prác a služieb, ktoré je zabezpečené v priestoroch ústavu alebo mimo neho na pracoviskách s charakterom priameho stráženia alebo nestráženého s dohľadom príslušníka. Vlastná výroba je určená predovšetkým na uspokojovanie potrieb zboru. Iným právnickým alebo fyzickým osobám sú práce a služby stredísk vedľajšieho hospodárstva poskytované na základe uzatvorených písomných obchodných zmlúv. Strediská v ústave a ich stručná charakteristika:

VH-01 Montážne a demontážne práce - zabezpečovanie prevádzky pri demontáži elektroodpadu.

VH-03 Hala drevovýroba - spracovanie drevnej hmoty bežnými technológiami, výroba ihličnatých prírezov, stavebného reziva, výroba drevených prepravných paliet.

VH-04 Stolárska dielňa - stredisko vlastnej výroby kde sa vykonávajú stolárske práce v rozsahu jednoduchej výroby podľa vzorového typu a výroba jednoduchých výrobkov z dreva s možnosťou gravírovania.

VH-05 Stredisko pomocných prác - stredisko poskytuje práce a služby na vykonávanie jednoduchých remeselných a pomocných prác odsúdenými osobami zaradenými do práce na pracoviskách iných právnických a fyzických osôb.

VH-06 Krajčírska a čalúnnická dielňa - stredisko vlastnej výroby kde sa vykonáva šitie trenírok, šitie posteľnej bielizne, prípade iných výstrojných súčiastok pre zbor, výroba sedacích súprav, prečalúnenie sedacích súprav, kresiel a stoličiek, oprava nábytkového čalúnenia, čalúnenie interiérových dverí a pod.

Na poli medzinárodnej spolupráce je už niekoľko desiatok rokov partnerom ústavu na základe uzatvorenej Dohody o spolupráci Věznice Kuřim, okres Brno – venkov, Česká republika. Obidva partnerské ústavy dlhodobo vyvíjajú úsilie smerujúce k aktívnemu plneniu uvedenej dohody s cieľom rozvíjať a prehlbovať medzinárodnú spoluprácu a výmenu cenných skúseností.

Organizačnou a rozpočtovou súčasťou ústavu je aj Liečebno-rehabilitačné stredisko Zboru väzenskej a justičnej stráže v Kováčovej.


Riaditeľ ústavu

Fotka riaditeľa

pplk. Mgr. Miroslav Dohnan

Vyštudoval Univerzitu Mateja Bela v Banskej Bystrici. Do Zboru väzenskej a justičnej stráže bol prijatý v roku 2004. Pôsobil vo viacerých funkciách v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody Banská Bystrica a neskôr v Ústave na výkon trestu odňatia slobody Banská Bystrica-Kráľová, ktorého riaditeľom je od roku 2021.

Súvisiace aktuality

Fotogaléria

Fotka galérie
Logo úradu vlády Slovenskej republikyLogo ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky
Logo českého väzenského a justičného strážneho zboru
Logo zboru maďarskej väzenskej a justičnej stráže
Logo zboru poľskej väzenskej a justičnej stráže