Prejsť na obsah
Oficiálna stránka

Tlačové správy

 • 19. júna 2024

  Výstava diel väznených osôb: „Stále je tu láska [aby neprišiel van Gogh o ucho]“

  Fotografia tlačovej správy Výstava diel väznených osôb: „Stále je tu láska [aby neprišiel van Gogh o ucho]“

  Milovníci umenia a ľudia so srdcom na správnom mieste majú jedinečnú príležitosť si prísť pozrieť diela väznených osôb na putovnej výstave pod názvom „Stále je tu láska [aby neprišiel van Gogh o ucho]“. Inštalácia diel bude od 25. 6. 2024 do 4. 7. 2024 v historických priestoroch radnice mesta Banská Bystrica. Výstava sa ďalej presunie do modernej Tatranskej galérie, kde si ju návštevníci budú môcť vychutnať od 8. 7. 2024 do 19. 7. 2024. A v závere svojej púte sa diela premiestnia do umeleckého priestoru Merde Royale v Bratislave v dňoch 22. 7. 2024 až 9. 8. 2024. Netradičná výstava diel väznených osôb je benefičnou výstavou, počas ktorej môžu návštevníci nielen finančne prispieť, ale si aj obraz zakúpiť a tým podporiť detských onkologických pacientov.

  Tí, ktorí skončili za mrežami, sú mnohokrát ľudia so zložitou minulosťou. Ľudia, ktorí spravili jedinú chybu a tá ich stála ich slobodu. Ľudia, ktorí sa dostali do víru chýb a nevedeli z neho von. Ľudia, ktorí svojou sebeckosťou úmyselne ublížili druhým. Každý príbeh je iný, ale všetky spája to, že keby skôr objavili lásku k sebe a zároveň k druhým, nemuseli prísť o niečo dôležité, tak ako van Gogh, ktorý prišiel o ucho.

  Výstava diel väznených osôb pod názvom „Stále je tu láska [aby neprišiel van Gogh o ucho]“ prináša nielen pochopenie omylov väznených osôb verejnosťou, ale aj súcit s tými najmenšími, ktorí bojujú so zákernou chorobou a znovuzískanie náklonnosti blízkych a rodín väznených osôb. Myšlienka benefičnej výstavy vznikla už v roku 2023, kedy boli prvýkrát vystavené diela odsúdených z Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody Banská Bystrica za účelom ich predaja a finančnej pomoci detským onkologickým pacientom. Onkologické ochorenia ale z našich nemocníc za rok nezmizli a naďalej neobchádzajú ani tých najmenších. Preto je dôležité pokračovať v pomoci.

  Vďaka vytrvalej práci a podpore príslušníkov a zamestnancov Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody Banská Bystrica, v rámci resocializačných procesov, naďalej rozvíjajú v sebe väznené osoby svoj talent. Týmto spôsobom opäť môžu pomôcť detským onkologickým pacientom v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou Banská Bystrica v spolupráci s občianskym združením Svetielko nádeje. „Som veľmi vďačný, že sa nám opäť podarilo zrealizovať výstavu diel väznených osôb. Vnímam ju ako spôsob ukázať širokej verejnosti, že osoby vo výkone trestu vedia spoločnosti priniesť nielen negatívne, ale aj pozitívne emócie,“ uviedol plk. Mgr. Ivan Petrán, riaditeľ ústavu Banská Bystrica.

  Od utorka 25. júna 2024 budú mať milovníci umenia a ľudia so srdcom na správnom mieste jedinečnú príležitosť vniknúť do duší odsúdených prostredníctvom vystavených umeleckých diel. Kúpou týchto diel alebo aj finančným príspevkom nepomôžu len deťom bojujúcim so zákernou chorobou, ale aj ich rodinám a v neposlednom rade podporia väznené osoby v myšlienke, že ich poctivá práca má zmysel. Príbeh jedného z nich a najmä jeho pokračovanie priblížime verejnosti počas vernisáže, ktorá sa uskutoční v Banskej Bystrici 24. júna 2024 v priestoroch radnice mesta Banská Bystrica o 17:00 hod.

  Inštalácia diel bude pre verejnosť prístupná od 25. júna do 4. júla 2024 v historických priestoroch radnice mesta Banská Bystrica. Na rozdiel od minulého roka chceme rozšíriť našu pomoc, a preto sa z výstavy stane putovná. Od 8. júla do 19. júla 2024 ju priblížime aj obyvateľom východného Slovenska, a to v priestoroch modernej Tatranskej galérie v Poprade, ktorá vznikla z bývalej parnej elektrárne a vystavuje umelecké diela z celého sveta. Vyvrcholenie výstavy bude v hlavnom meste – v Bratislave v dňoch od 22. júla do 9. augusta 2024 v historickom centre, v priestore Merde Royale. V priestore, ktorý zdieľa to, čo je skryté, spája umelcov, dizajnérov a náhodných okoloidúcich, ktorí neodolajú čaru nevídaného. Práve vďaka tomu nám Merde Royale dáva možnosť rozšíriť medzi všetkých myšlienku pomoci tým, ktorí si sami pomôcť nevedia.

  Vstup na výstavu je bezplatný, ale návštevníci si môžu zakúpiť vystavené diela alebo prispieť aj len malou peňažnou čiastkou. Vyzbierané peniaze putujú priamo občianskemu združeniu Svetielko nádeje, ktoré svojou pomocou vleje nádej na lepší život nielen malým onkologickým pacientom, ale aj ich rodinám. „Tešíme sa, že sa táto výstava koná po roku opäť a veľmi si vážime jej charitatívny rozmer. Deti s onkologickým ochorením a ich rodiny si zaslúžia podporu nás všetkých. Umenie a túžba pomôcť nás môžu spojiť; bez ohľadu na minulosť chceme detským pacientom zabezpečiť lepšiu prítomnosť a budúcnosť,“ dodáva MUDr. Pavel Bician, predseda o.z. Svetielko nádeje.

  Zobraziť celý text
 • 10. júna 2024

  Eurovoľby 2024: Prehľad o uplatnení volebného práva väznených osôb vo voľbách do Európskeho parlamentu

  Záujem o hlasovanie v sobotňajších voľbách do Európskeho parlamentu (EP) bol vo všetkých 18 ústavoch veľmi nízky. O hlasovanie prejavilo záujem len 434 väznených osôb, čo predstavovalo 5% volebnú účasť z oprávnených voličov.

  Väznené osoby pristúpili v 18 ústavoch na výkon väzby a ústavoch na výkon trestu odňatia slobody k volebným urnám v sobotu (08.06.2024), aby odovzdali svoj hlas vo voľbách do Európskeho parlamentu. Z celkového počtu 9178 väznených osôb, ktoré mali volebné právo využilo možnosť hlasovať len 434 väznených osôb, z toho bolo 69 obvinených a 365 odsúdených, čo z celkového počtu oprávnených voličov predstavuje len 5% celkovú volebnú účasť. Svoju možnosť o hlasovanie nevyužilo 8744 väznených osôb.

  Najväčší záujem o hlasovanie vo voľbách do Európskeho parlamentu 2024 bol v ústave Banská Bystrica (10%), v ústave Ilava (9%), v ústave Bratislava a Dubnica nad Váhom (7%). Naopak najmenší záujem o hlasovanie prejavili odsúdení v ústave Želiezovce, kde k urnám pristúpili len tri väznené osoby, čo predstavovalo z celkového počtu oprávnených voličov 0% volebnú účasť.

   

  Zobraziť celý text
 • 10. júna 2024

  Požiar v ústave Bratislava: stanovisko k mimoriadnej udalosti zo dňa 09. júna 2024

  Ako sme prvotne informovali médiá v nedeľu 09. júna 2024 došlo v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody Bratislava v podvečerných hodinách o 19:30 hod. k požiaru cely. Požiar úmyselne spôsobila väznená osoba, ktorá bola umiestnená sama na cele. Počas mimoriadnej udalosti došlo aj k zraneniu príslušníka Zboru väzenskej a justičnej stráže, ktorý bol následne ošetrený v civilnom zdravotníckom zariadení.

  Spomínaný prípad sa zaobišiel bez vážnejších následkov na zdraví i majetku. Bezpečnosť odsúdených a obvinených nebola ohrozená. Obvinenému 59-ročného mužovi je v súčasnosti poskytovaná lekárska starostlivosť a nachádza sa v stabilizovanom stave. O prípad sa bezprostredne zaujímal aj minister spravodlivosti Slovenskej republiky Boris Susko, ktorý navštívil Ústav na výkon väzby a Ústav na výkon trestu odňatia slobody Bratislava. Podľa predbežných informácií príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže reagovali rýchlym zásahom a uhasením požiaru zabránili väčšej ujme na zdraví v prípade páchateľa a väčším škodám na majetku, k rozšíreniu požiaru mimo cely nedošlo. Vzhľadom na súčasné štádium vyšetrovania nie je momentálne možné poskytnúť bližšie informácie.

  Zobraziť celý text
 • 7. júna 2024

  Eurovoľby 2024: Hlasovať v ústavoch môže až 9205 väznených osôb, predbežný záujem je ale nízky

  Fotografia tlačovej správy Eurovoľby 2024: Hlasovať v ústavoch môže až 9205 väznených osôb, predbežný záujem je ale nízky

  Bratislava, 07. jún 2024 – V sobotňajších voľbách do Európskeho parlamentu (EP) bude môcť odovzdať svoj hlas približne 9205 väznených osôb. Predbežný záujem o hlasovanie vo voľbách je ale nízky.

  Väznené osoby pristúpia v 18 ústavoch na výkon väzby a ústavoch na výkon trestu odňatia slobody k volebným urnám túto sobotu (08.06.2024), aby odovzdali svoj hlas vo voľbách do Európskeho parlamentu. Aktuálne sa v ústavoch nachádza 9596 väznených osôb, z čoho je 8329 odsúdených a 1267 obvinených.

  Právo voliť vo voľbách má 9205 obvinených a odsúdených, ktorí sú občanmi Slovenskej republiky alebo iného členského štátu Európskej únie, majú na území Slovenskej republiky trvalý pobyt a najneskôr v deň konania volieb dovŕšia 18 rokov veku a nemajú prekážku práva voliť. Takouto prekážkou je zákonom stanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodu ochrany verejného zdravia.

  Voliť môžu aj väznené osoby, ktoré nemajú na území Slovenskej republiky alebo iného členského štátu Európskej únie trvalý pobyt, ale sú občanmi Slovenskej republiky a spĺňajú ostatné zákonom stanovené podmienky. Naopak právo voliť na území Slovenskej republiky nemá občan iného členského štátu Európskej únie, ktorý bol pozbavený práva voliť v členskom štáte Európskej únie, ktorého je štátnym občanom.

  Voľby sú v ústavoch Zboru väzenskej a justičnej stráže zabezpečené prostredníctvom volebných komisií. Obvinení a odsúdení, ktorí prejavia záujem o hlasovanie a spĺňajú zákonom stanovené podmienky budú v deň volieb predvedení pred okrskovú volebnú komisiu, pričom im bude umožnené vhodiť svoj hlas do prenosnej urny. Obvinený alebo odsúdený volí bez hlasovacieho preukazu v prípade, ak má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, pričom miesto, v ktorom vykonáva väzbu alebo trest odňatia slobody je v územnom obvode volebného okrsku miesta jeho trvalého pobytu. Bez hlasovacieho preukazu má možnosť voliť osem väznených osôb a 418 osôb, ktoré prejavili predbežný záujem o účasť na voľbách, vopred požiadalo o hlasovací preukaz. Zaujímavosťou je, že Ústav na výkon trestu odňatia slobody a Ústav na výkon väzby Leopoldov je samostatným volebným okrskom, čiže každý z voličov sa bude musieť preukázať hlasovacím preukazom.

  Najväčší predbežný záujem o hlasovanie vo voľbách do Európskeho parlamentu 2024, zisťovaný na základe žiadostí o hlasovací preukaz, je práve v ústave Leopoldov s počtom 81. Naopak najmenší predbežný záujem prejavili odsúdení v Ústave na výkon trestu odňatia slobody Želiezovce, kde sa chystajú k urnám pristúpiť tri väznené osoby.

  Aktuálne sa v ústavoch nachádza 458 cudzincov, pričom žiadny z nich s trvalým pobytom na Slovensku predbežne neprejavil záujem o hlasovanie vo voľbách do Európskeho parlamentu.

  Okrem obvinených a odsúdených, ktorí sa v deň volieb budú nachádzať v ústavoch na výkon väzby a ústavoch na výkon trestu odňatia slobody môžu voliť aj väznené osoby, ktorým v tento deň bolo udelené opustenie ústavu alebo mimoriadne voľno na opustenie ústavu. Takýchto osôb je dokopy 23.

  Zobraziť celý text
  Logo úradu vlády Slovenskej republikyLogo ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky
  Logo českého väzenského a justičného strážneho zboru
  Logo zboru maďarskej väzenskej a justičnej stráže
  Logo zboru poľskej väzenskej a justičnej stráže