Prejsť na obsah
Oficiálna stránka

ŠANCA NA NÁVRAT optikou projektového manažmentu a riadenia - ústavy, ľudia a ukazovateľe

Národný projekt Šanca na návrat očami odborného garanta Martina Luleia (pokračovanie z 13. júla 2021):


Časové obdobie realizácie NP ŠNN (Národného projektu Šanca na návrat) je od 1.10.2018 do 30.9.2022, pričom finančné prostriedky čerpá z operačného programu Ľudské zdroje (operačný program z rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny). Hlavným partnerom je Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny.


Projekt sa implementuje v 10 partnerských ústavoch: ÚVTOS Banská Bystrica Kráľová (hlavný partner projektu), ÚVTOS Hrnčiarovce nad Parnou, ÚVTOS a ÚVV Ilava, ÚVTOS a ÚVV Leopoldov, ÚVTOS Sučany, ÚVTOS Želiezovce, ÚVTOS Nitra-Chrenová, ÚVTOS Košice-Šaca, ÚVV a ÚVTOS Košice, ÚVV a ÚVTOS Prešov, oddelenie výkonu trestu s miestom výkonu služby v Sabinove. V každom z uvedených väzenských zariadení je samostatný výstupný oddiel s rôznou kapacitou odsúdených a s vytvorenými pracovnými pozíciami v rámci NP ŠNN, ktorými sú fyzicky priamo prítomní sociálny pracovník, psychológ (príslušníci ZVJS) a sociálny kurátor metodik (zabezpečený hlavným partnerom NP ŠNN – Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny). Hlavný partner samozrejme zabezpečuje aj komunikačnú a výkonovú líniu medzi sociálnym kurátorom – metodikom vo VODD (výstupný oddiel) a sociálnym kurátorom (zamestnancom sociálno-právnej ochrany a sociálnej kurately pre plnoleté fyzické osoby) v mieste potenciálneho návratu odsúdenej osoby po prepustení.


Personálne zabezpečenie je zložené z jedného pracovného tímu, ktorý má dve línie – projektovú a riešiteľskú, ktorých vedenie komunikuje na partnerskej úrovni (hlavný projektový manažér, garanti a zástupca hlavného partnera). V polročných časových intervaloch od začiatku realizácie NP ŠNN narástol počet interných a externých zamestnancov zo 17 (v prvom polročnom intervale) na hodnotu 91 vo februári 2021 (Graf 1). Tieto údaje reprezentujú zamestnancov a príslušníkov GR ZVJS vrátane osôb zamestnaných na dohody uzatvárané mimo hlavného pracovného pomeru. Neobsahujú ale počty zamestnancov hlavného partnera NP ŠNN (Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny) a počty zamestnancov alokovaných v desiatich partnerských ústavoch.



Fotografia

Graf 1: Počet externých a interných zamestnancov NP ŠNN v polročných intervaloch (2018 – 2021)



Postupný nárast počtu zamestnancov v časových intervaloch súvisel s nárastom počtu úloh spojených s plnením cieľov vrátane krátkodobých kontraktov. V prvom polroku 2019 boli v riešiteľskom kolektíve obsadené ďalšie dve pracovné pozície odborných garantov, 04/2019 – garantka pre sektor informačných technológii a v 06/2019 garantka pre komunikáciu s ústavmi a vzdelávanie. Vedenie projektu od 09/2019 vytvorilo diferenciáciu tímu na základe riešených oblastí s cieľom maximalizácie efektivity. Znamenalo to štruktúru riešených tematických oblastí medzi 4 garantov a vytvorenie tzv. mikrotímov, ktoré hierarchicky (vo vertikálnej línii) sú v odbornej a koordinačnej/manažérskej gescii príslušného garanta. Každý z mikrotímov je vedený seniorom resp. tím lídrom a je v ňom zahrnutý aj podporný pracovník z projektového tímu. Ako príklad štruktúry uvádzame mikrotím so zameraním na tvorbu špecializovaného a resocializačného výchovného programu (ŠRaVVP) Zamestnanosť odsúdených osôb (Obrázok 1).


Fotografia

Obrázok 1: Príklad štruktúry mikrotímu NP ŠNN


Takýchto mikrotímov je aktuálne 28, pričom každý z nich realizuje presne určené činnosti a kľúčové mikrotímy majú vypracovanú časovú os riešenia príslušnej témy a zápisy z pracovných stretnutí. Periodicky monitorujeme plnenie kľúčového merateľného ukazovateľa NP ŠNN, ktorým je počet osôb, ktoré využili nové, inovatívne služby alebo opatrenia na vykonávanie služieb sociálneho začlenenia. Jeho cieľová hodnota je 3 200 osôb. Vo vyhodnotení vždy zaznamenávame príslušný časový interval (mesiac), plnenie predpokladov (indikatívne plánované podľa kapacity VODD príslušných 10 ústavov) a plnenie reálneho stavu. A zároveň samozrejme vyhodnocujeme rozdiel a komunikujeme potenciálne návrhy na zmeny v zaznamenanom stave. Napr. v 12/2020 dosahoval ukazovateľ „plnenie skutočnosť“ hodnotu (počet osôb) 1 583.


Okrem monitoringu priebežného stavu plnenia tohto ukazovateľa, sledujeme a vyhodnocujeme aj množstvo iných, napr. aj penitenciárnu recidívu. V termíne od 1.10. 2018 do 31.12. 2020 bolo vo VODD umiestených spolu 1 573 osôb. V rámci uvedeného obdobia bolo 1 317 osôb vyradených z VODD (svoj „pobyt“ vo VODD ukončili na základe riadneho konca trestu, podmienečného prepustenia z VTOS alebo na základe Triediaceho mechanizmu). Z uvedeného počtu sa po prepustení opakovane vrátilo do VTOS 110 osôb (8,35%) za spáchanie nového trestného činu, aktuálne vyhodnotený rozptyl tohto údaju z 10 partnerských ústavov je od 1,61% do 15,72% (tento údaj sa samozrejme v čase mení, čiže nie je stabilným záverom).


Ďalším prvkom NP ŠNN z pohľadu projektového riadenia a riešenia odborných aktivít je i Riadiaci výbor (RV). Doposiaľ (v časovom intervale 03/2019 – 12/2020) bolo realizovaných na dvoch rôznych miestach (GR ZVJS, ĽRS Kováčová) celkovo 6 zasadnutí RV s počtom zúčastnených v rozptyle 15 – 18 osôb.


Hlavným cieľom NP ŠNN je u osôb vo výkone trestu odňatia slobody znížiť riziká sociálneho vylúčenia a zvýšiť kompetencie pri uplatnení sa na trhu práce. Tento cieľ je napĺňaný aktivitami, na ktorých vrchole je inovatívny systém penitenciárneho zaobchádzania najmä vo VODD, a ktoré v sebe obsahujú prvky akými sú napr. resocializačné a výchovné vzdelávacie programy, proces ich pilotného overovania, štandardizácie a akreditačný mechanizmus; informačné a poradenské služby s inovatívnou efektívnou formou a obsahom, vývoj nástrojov na hodnotenie odsúdených a pod. Kľúčovo zasahuje NP ŠNN najmä výstupný oddiel, ale s množstvami rôznych výstupov resp. ich realizáciou sa strategicky uvažuje v zmysle celoplošného presahu do väzenského prostredia v SR. Jedným z ťažiskových prvkov je i vytváranie prepojení medzi intervenciami pre odsúdených poskytovanými vo väzenskom prostredí v rámci penitenciárneho zaobchádzania a intervenciami mimo väzenského prostredia resp. v postpenitenciárnej sfére.


Bližšie sa k týmto aktivitám vyjadríme v nasledujúcom článku alebo si ich môžete prečítať aj na stránkach časopisu Slovenské väzenstvo.

Fotografie k článku

Fotografia galérie
Logo úradu vlády Slovenskej republikyLogo ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky
Logo českého väzenského a justičného strážneho zboru
Logo zboru maďarskej väzenskej a justičnej stráže
Logo zboru poľskej väzenskej a justičnej stráže