Prejsť na obsah
Oficiálna stránka

Príslušníkom ZVJS dali zabrať disciplíny na Majstrovstvách v brannom behu 2021... ale aj počasie

V dňoch 28. a 29. júna 2021 sa v priestoroch športovo-branného areálu (strelnice) ilavského ústavu a jeho okolí uskutočnili Majstrovstvá Zboru väzenskej a justičnej stráže v brannom behu. Minulý rok sa z dôvodu opatrení proti pandémii Covid-19 branný beh nemohol konať a o to s väčšou chuťou pristúpili organizátor – Generálne riaditeľstvo Zboru väzenskej a justičnej stráže a usporiadateľ – Ústav na výkon trestu odňatia slobody a Ústav na výkon väzby Ilava k príprave tohtoročného, v poradí 21. ročníka

Za každý ústav sa na štart postavilo trojčlenné družstvo príslušníkov v zložení dvaja muži a jedna žena. Prvý deň všetci súťažiaci absolvovali beh jednotlivcov na trati dlhej približne osem a pol kilometra, počas ktorého museli zdolať šesť hodnotených disciplín – najprv beh s barelmi naplnenými vodou, následne streľba so služobnou zbraňou (skúste presne strieľať po tom, ako ste bežali sto metrov s dvomi plnými dvadsaťlitrovými bandaskami), rúčkovanie na lane, hod atrapou granátu, plazenie pod prekážkou a prechod cez bariéry. Usporiadateľmi skrytou prekážkou na tejto trati bol výbeh na dominantný vrch Sokol (651,2 m n. m.). Prevýšenie trate bolo 418 metrov a teplota vzduchu cez 30 stupňov, takže súťažiaci sa naozaj zapotili.

Víťazom v mužskej kategórii M2 (ročník 1985 a starší) sa s výsledným časom 47 minút a 8 sekúnd stal mjr. Mgr. Peter Kačáni z banskobystrického ústavu. Zástupca ústavu Leopoldov mjr. Mgr. Samuel Polák s výsledným časom 52 minút a 28 sekúnd zvíťazil v kategórii M1 (ročník 1985 a mladší). Zo žien bola najrýchlejšou príslušníčka z väzenskej nemocnice - npor. Eva Kaminská s výsledným časom hodina a 5 minút.

Druhý deň súťažiacich nečakalo prekonávanie prekážok, ale orientácia v teréne pomocou GPS navigácie, kedy sa museli dostaviť podľa súradníc bod po bode spolu na osem určených bodov. Tentokrát usporiadateľ pripravil trať dlhú cca 9 km opäť v hornatom teréne s prevýšením 552 metrov. Na štarte dostalo každé trojčlenné družstvo súradnice prvého bodu a ak ho našli, získali od príslušníka nachádzajúceho sa na tomto bode súradnice ďalšieho orientačného bodu. Vynechanie niektorého z bodov bolo dôvodom na diskvalifikáciu. Opäť aj v tento deň preverilo príslušníkov a príslušníčky horúce počasie, no napriek tomu všetci úspešne našli cieľovú súradnicu, ktorá bola situovaná v priestoroch strelnice.

To, že trenčiansky ústav mal v tíme víťazku ženskej kategórie z predchádzajúce dňa, sa odrazilo i na výsledku orientačného behu družstiev jednotlivých ústavov, kedy sa družstvo z tohto ústavu umiestnilo na prvom mieste s časom hodina a 41 minút. Zástupcom usporiadateľského ústavu sa podarilo doraziť do cieľa s časom jedna hodina a 54 minút, čo im zabezpečilo krásne druhé miesto. Na medailu pre tretie miesto siahlo družstvo banskobystrického ústavu (taktiež s mužským víťazom jednotlivcov z predchádzajúceho dňa) s časom hodina a 58 minút.

Na otázku, čo bolo na trati najlepšie, sa najčastejšie opakovala odpoveď „Prísť do cieľa“. A do cieľa prišli skôr či neskôr všetci. Mnohí neváhali a rovno sa postavili pod sprchu, ktorá bola pre nich pripravená na osvieženie. Hoci bol pre súťažiacich zabezpečený pitný režim na každej prekážke či orientačnom bode, našli sa i takí, ktorí potrebu dostatku tekutín podcenili a museli byť ošetrení zdravotníckym personálom. Našťastie, žiadne vážne zranenia sa nevyskytli a telá boľavé po behu si mohli príslušníci zregenerovať v bazéne a saune v stredisku zboru v Omšení, kde boli počas tohto podujatia ubytovaní.

Ďakujeme Generálnemu riaditeľstvu ZVJS za zorganizovanie tohto podujatia. Veľká vďaka patrí aj kolegom z ilavského ústavu, ktorí celú akciu pripravili a zabezpečovali. V neposlednom rade poďakovanie a pomyselná medaila patrí každému príslušníkovi a príslušníčke, ktorí sa branného behu ZVJS 2021 zúčastnili.