Prejsť na obsah
Oficiálna stránka

Do tanca a do slova v Debatke s Lúčnicou

V ústave Leopoldov sa v rámci projektu Debatka nielen rozpráva, ale už i tancuje. Bolo nám cťou hostiť v Debatke Renáty Ďurišovej tanečný súbor Lúčnica, s jej generálnym riaditeľom Ing. Mgr. art. Pavlom Pilařom.


Lúčnicu predstavovať netreba, všetci vieme, že slovenské ľudové umenie v nej našlo svojho reprezentatívneho predstaviteľa, ktorý plným priehrštím už roky rozdáva neopakovateľné plody bohatej tradície publiku doma i v zahraničí. Medzi odsúdených umiestnených v ústave so stredným a maximálnym stupňom stráženia zavítalo päť tanečných párov tvorených z mladých sólistov a predviedli nám dynamické tance v krásnych krojoch z rôznych regiónov Slovenska. Skúsení tanečníci svojou radosťou z tanca, z nádhernej prezentácie rôznych ľudových tancov, sviežim pohľadom na život priniesli medzi odsúdených ľahkosť, radosť i poučenie z toho, že všetka snaha, drina a dodržiavanie pravidiel prinášajú nádherné ovocie – v prípade tanečníkov úžasné emócie z vlastných výkonov a zo spätnej väzby z publika. Úžasné vystúpenie bolo pretkávané rozhovorom s generálnym riaditeľom, ale i so samotnými tanečníkmi.


Ako vďaku si odsúdení pripravili pre Lúčnicu olejomaľbu ich vlastného tanca - Mak, zhodou okolností je na ňom zachytená i sólistka, ktorá bola aj na Debatke v kinosále pri odovzdávaní daru. Odsúdení umiestnení vo výstupnom oddiele zasa napiekli domácu makovú a orechovú štrúdľu, ako pohostenie pre tanečníkov. Personál ústavu Leopoldov si veľmi váži ochotu, ako samotného vedenia Lúčnice, tak i ochotu tanečníkov medzi nás prísť. Boli prvým hosťom, ktorý dostal ručne vyrobený darček nielen od odsúdených, ale i od personálu (pedagogička KOČ pripravila a generálnemu riaditeľovi odovzdala ručne vyšívanú mašľu ku kroju z oblasti Trnavského regiónu).

Fotografie k článku

Fotografia galérie
Logo úradu vlády Slovenskej republikyLogo ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky
Logo českého väzenského a justičného strážneho zboru
Logo zboru maďarskej väzenskej a justičnej stráže
Logo zboru poľskej väzenskej a justičnej stráže