Prejsť na obsah
Oficiálna stránka

Atraktívna návšteva v želiezovskom ústave

Atraktívna návšteva zavítala do ústavu Želiezovce v stredu 24.5.2023 v osobe herca Mareka Rozkoša, známeho z televízneho seriálu Dunaj k vašim službám, kde stvárňuje úlohu Petra Kučeru, syna majiteľa známeho obchodného domu Dunaj v Bratislave.


Návšteva sa uskutočnila na pozvanie vedenia ústavu v rámci aktivít KOČ. Celoústavný charakter besedy so známym hercom ponúkol nielen pre odsúdených ale i pre príslušníkov a zamestnancov ústavu príležitosť nazrieť "pod pokrievku" tvorby známeho seriálu, spoznať osobu herca a sprostredkovať hodnotu divadelného umenia vo väzenskom prostredí. Odpovede na tri bloky otázok boli potvrdením záujmu o bližšie spoznanie tohto umeleckého žánru.


A nielen to. Čas besedy bol vyplnený aj prezentáciou kultúrnych diel, ktoré pochádzajú z tvorby odsúdených, ktoré boli svojským darom pre hosťa. Tradičným obohatením spoločných podujatí v ústave je umenie piesne v podaní rómskej kapely, kde vynikla originalita a empatickosť. Odsúdení sa prezentovali aj vlastným divadelným predstavením, reprízou divadelnej hry Štvrtý kráľ, kde si zahral aj hosť - herec, ktorý symbolicky prepožičal hlas postave Ježiša Krista, čím chceli prezentovať, že i vo väzenskom prostredí je možné tvoriť divadelné umenie. Kultúru vo forme náboženskej priblížili členovia speváckej skupiny pri väzenskej kaplnke Božieho milosrdenstva, ktorí tromi piesňami vyjadrili základné náboženské emócie: pokoru, radosť a lásku. Mozaiku kultúry v prostredí ústavu doplnila vernisáž obrazov z tvorby odsúdených, ktorá špecifickým spôsobom vplýva na dušu človeka. Nejednu stenu ústavu zdobí tento druh kultúry v podobe výtvarného umenia. Za zmienku určite stojí i výstava tvorby šikovných rúk odsúdených, ktoré vytvorili rôzne umelecké predmety v podobe sôch, modelov áut či rozličných stavieb.


Tento kultúrou naplnený čas pekného májového popoludnia sprostredkoval prítomným hodnotný zážitok, pozdvihujúci ľudského ducha a zároveň bol dôkazom záujmu o kultúru i vo väzenskom prostredí.

Fotografie k článku

Fotografia galérie
Logo úradu vlády Slovenskej republikyLogo ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky
Logo českého väzenského a justičného strážneho zboru
Logo zboru maďarskej väzenskej a justičnej stráže
Logo zboru poľskej väzenskej a justičnej stráže