Prejsť na obsah
Oficiálna stránka

Väznica Ilava aktívne vstúpila do „bludného kruhu násilia“

Štát bojuje proti domácemu násiliu mnohými prostriedkami a pomocnú ruku v tomto boji mu podávajú rôzne organizácie, ktoré s ním participujú pri riešení tohto celospoločenského problému. Aj z toho dôvodu Ústav na výkon trestu odňatia slobody a Ústav na výkon väzby Ilava spojil sily s neziskovou organizáciou LUNA, ktorá poskytuje dočasný domov pre ženy a ich deti ohrozené domácim, rodovo podmieneným násilím v zariadení Bezpečný ženský domov. Oddelenie výkonu väzby využilo možnosť, ústretovosť a ochotu uvedenej organizácie, ktorá ponúkla svoje odborné znalosti a dlhoročné skúsenosti s prácou so ženami - obeťami domáceho násilia. Spoločnými silami sme vytvorili program s názvom „Možnosť voľby,“ ktorého zámerom bola práca s mužmi, ktorí sú vo výkone väzby ako obvinení za trestné činy spojené s násilnou trestnou činnosťou páchanou na ženách. Týmto programom sme sa pokúsili s pomocou odborného personálu organizácie LUNA vstúpiť do bludného kruhu násilia s cieľom prerušiť ho.

Do programu boli na základe vlastnej dobrovoľnosti zaradení desiati obvinení, ktorým bol projekt vopred predstavený. Vypracovaný bol pútavou formou, pričom sa zameral na objavovanie i osvojovanie si alternatívnych spôsobov vlastného správania s cieľom predísť právnym dôsledkom spoločensky neakceptovateľného konania, ako aj na reagovanie spôsobom, ktorý nebude pre druhých desivý, poškodzujúci či ponižujúci. Cieľom bolo, aby si v priebehu programu uvedomili vlastné správanie v problémových  situáciách a budovali si empatiu  voči ostatným zúčastneným osobám. Stretnutia prebiehali raz týždenne v trvaní dvoch hodín, pričom celkový počet stretnutí bolo deväť.

Obvinení, ktorí úspešne dokončili program vyjadrili veľkú vďačnosť za možnosť zapojenia sa do daného projektu, ako aj vďaku za získaný náhľad, zmenu myslenia a správania sa pri rôznych životných situáciách. Realizátori projektu boli pozvaní na odbornú konferenciu s názvom „Chráňme ženy a deti pred násilím.“ Ponuku k aktívnej účasti prijal aj odborný personál ústavu a na konferencii konanej v priestoroch budovy Trenčianskeho samosprávneho kraja odprezentoval výsledky spoločného úsilia. Konferencie sa zúčastnili domáce, ale aj zahraničné organizácie pracujúce s osobami, ktoré boli vystavené násiliu alebo boli svedkami násilia. Ústav Ilava svojou prácou s mužmi obvinenými za domáce násilie doplnil trojdielne puzzle jedného príbehu: osoba vystavená násiliu, osoba dopúšťajúca sa násilia a svedok násilia. Týmto krokom sa pridal k organizáciám, ktorých úlohou nie je odsúdiť páchateľa násilia, ale násilie v spoločnosti zastaviť. Väznica nie je len o uväznení osôb páchajúcich trestné činy, ale aj o práci s nimi, čím sa snaží o zmenu ich myslenia a správania v záťažových situáciách.

Fotografie k článku

Fotografia galérie
Logo úradu vlády Slovenskej republikyLogo ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky
Logo českého väzenského a justičného strážneho zboru
Logo zboru maďarskej väzenskej a justičnej stráže
Logo zboru poľskej väzenskej a justičnej stráže