Prejsť na obsah
Oficiálna stránka

V Liečebno-rehabilitačnom stredisku zboru v Omšení sa konala dvojdňová konferencia...

„Budovanie a posilnenie alternatívneho riešenia súdnych sporov prostredníctvom mediácie a efektívneho využívania nástrojov restoratívnej justície v Slovenskej republike“ niesla názov konferencia, ktorú realizovalo Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky v dňoch 12. a 13. augusta 2021 k rovnomennému národnému projektu.


Konferencie sa zúčastnili zástupcovia Ministerstva spravodlivosti SR, Policajného zboru, Advokátskej komory, jednotlivých súdov, akademickej obce, ale aj odborníci na mediáciu a restoratívnu justíciu z Českej republiky a príslušníci z Generálneho riaditeľstva Zboru väzenskej a justičnej stráže.


Plenárnu časť konferencie otvorila prednáška JUDr. Petry Masopust Šachovej, predsedníčky Inštitútu restoratívnej justície v Českej republike a koordinátorky národnej skupiny v rámci európskeho projektu Restorative Justice: Strategies for Change, ktorá predstavila koncept restoratívnej justície nielen v Českej republike, ale aj vo svete a zdôraznila jej princípy, ktoré sú tiež jedným z navrhovaných koncepčných zámerov ZVJS v Koncepcii väzenstva pre roky 2021 – 2030.


Nasledujúce prednášky boli venované najmä téme mediácie v Českej republike, na Slovensku a jej vývoju. Dr. Lulei sa vo svojom referáte zameral na analýzu vývoja a trendov v oblasti probácie a mediácie v trestných veciach. Zároveň zdôraznil potrebu aktívnej spolupráce všetkých prvkov systému trestnej justície (MS SR, ZVJS, PZ, GP SR...), bez ktorej je aplikácia restoratívnej justície v praxi možná len ťažko. Uviedol aj výstupy národného projektu Šanca na návrat, ktorý implementuje od 10/2018 GR ZVJS a ktoré sú využiteľné takmer pre všetky zainteresované organizácie (napr. hodnotenie rizika recidívy trestnej činnosti odsúdenej osoby, či hodnotenie rizika dopustenia sa závažnej ujmy bezprostredne po prepustení z väzenského zariadenia, špecializované programy pre odsúdených, individuálny akčný plán sociálneho začlenenia odsúdenej osoby a pod.). V rámci restorácie ide totiž práve o obnovu trestným činom narušeného sociálneho prostredia. Jeho súčasťou je dominantne práca s obeťami, skupinami i komunitami, a, samozrejme, aj efektívna resocializácia odsúdených. Toto všetko smeruje k zvýšeniu bezpečnosti a znižovaniu kriminality.


JUDr. Swanová a JUDr. Burský z Ministerstva spravodlivosti SR počas konferencie predstavili národný projekt a jeho parciálne výsledky, ktoré reflektovali predovšetkým nízke povedomie sudcov o mediácii a alternatívnych riešeniach súdnych sporov, ale aj preťaženosť súčasných probačných a mediačných úradníkov a ich nedostatočnú kapacitu v jednotlivých krajoch vzhľadom na počet klientov. Parciálne výsledky projektu tiež poukázali na kolíziu medzi rolou mediátora a kontrolóra monitoringu klientov technickými prostriedkami. Zámermi projektu je preto implementácia novej pozície „špecialista pre oblasť trestnej mediácie“, ktorá bude verifikovaná v praxi, ale tiež zvýšenie povedomia o alternatívnom riešení sporov v oblasti trestnej a civilnej zo strany sudcov, prokurátorov, súdnych úradníkov a širšej verejnosti formou prednášok a workshopov. Aplikovanie alternatívneho riešenia sporov na Slovensku predstavuje tiež jedno z riešení súčasnej preplnenosti kapacity ústavov na výkon väzby a výkon trestu odňatia slobody.


Fotografie k článku

Fotografia galérie
Logo úradu vlády Slovenskej republikyLogo ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky
Logo českého väzenského a justičného strážneho zboru
Logo zboru maďarskej väzenskej a justičnej stráže
Logo zboru poľskej väzenskej a justičnej stráže