„U mňa sa toho zmenilo veľmi veľa počas výkonu trestu“
„Pochopil som mnoho vecí, ktoré som bagatelizoval, nechápal, resp. vôbec som ich nepoznal a nevedel zaradiť k dopadom mojej trestnej činnosti“.
„Najťažšie pre mňa bolo hovoriť o trestnom čine, ktorý som spáchal, nakoľko mi to bolo nepríjemné. Počas programu som prišiel na to, že je potrebné o tom hovoriť, pretože až vtedy som si uvedomil, ako veľmi som obetiam svojho činu ublížil“.
Tak aj takéto myšlienky zazneli vo výpovediach páchateľov násilnej trestnej činnosti vo výkone trestu v Sabinove po absolvovaní programu „Vnímam i Teba“.
Cieľom tohto skupinového výučbového programu so sociálno-terapeutickými a restoratívnymi prvkami je pomôcť rozvíjať empatiu u páchateľov trestnej činnosti a to vo vzťahu k potencionálnym, ale aj reálnym obetiam trestnej činnosti, hľadať možnosti pre vnútornú zmenu, uvedomiť si dopady svojho konania na obeť, okolie, prevziať za svoje konanie zodpovednosť a nájsť adekvátnu a bezpečnú nápravu alebo kompenzáciu spôsobenej ujmy.
Restoratívny proces predstavuje na Slovensku inovatívny trend v prístupe k páchateľom aj obetiam trestnej činnosti, pretože poskytuje užitočné prostriedky pre riešenie konfliktov a zmiernenie ujmy spôsobenej trestnou činnosťou. Podieľajú sa na nich jednotlivci priamo zapojení do trestnej činnosti, jednotlivci, ktorí boli zasiahnutí trestným činom, a v niektorých prípadoch aj ďalší členovia komunity. Tieto procesy sú špecificky prispôsobené situáciám, kedy sa strany dobrovoľne zúčastnia a každá z nich má príležitosť sa bezpečne zapojiť do facilitovaného dialógu, s cieľom dospieť k vzájomnému porozumeniu a dohode.
Jeden z absolventov programu sa po absolvovaní programu Vnímam i Teba dokonca odhodlal iniciovať zahájenie restoratívneho procesu a zúčastnil sa už dvoch individuálnych konzultácií s probačnou a mediačnou úradníčkou, ktorá je špecialistkou restoratívnych stretnutí v prípadoch závažnej trestnej činnosti.