Prípadová konferencia: Uväznenie rodiča má obrovský vplyv na dieťa
„Keď otec dáva synovi, obaja sa smejú, keď syn dáva svojmu otcovi, obaja plačú“.Wiliam Shakespeare
Uväznenie rodiča vyvoláva u dieťaťa množstvo nepoznaných pocitov. Je vhodné, aby ho na ceste odlúčenia sprevádzala osoba, ktorá dokáže zodpovedať jeho otázky a pomôže spracovať aktuálnu životnú situáciu v závislosti od času odlúčenia, individuálnych predpokladov dieťaťa ako aj odsúdeného rodiča. Pokiaľ to okolnosti na strane dieťaťa umožňujú, odporúča sa pokračovať v udržiavaní vzťahu s odsúdeným rodičom prostredníctvom dostupných komunikačných kanálov.
Obnova kontaktov odsúdeného rodiča s maloletými deťmi bola témou prípadovej konferencie, ktorá sa v modifikovanej podobe realizovala na pôde výstupného oddielu Ústavu na výkon trestu odňatia slobody Banská Bystrica – Kráľová. Pozvanie sociálnej kurátorky - metodičky prijali odborní zamestnanci pracujúci v penitenciárnej starostlivosti - psychológ, sociálna pracovníčka, pedagóg i odborníci z externého prostredia - kmeňová sociálna kurátorka pre plnoleté fyzické osoby Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Zvolen a sociálny kurátor pre plnoleté fyzické osoby Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Banská Štiavnica, pracoviska Žiar nad Hronom, v služobnom obvode ktorého sa maloleté deti, zverené do náhradnej osobnej starostlivosti, aktuálne nachádzajú. Odsúdený sa aktívne podieľal v procese dosahovania cieľa a vykonal odporúčania zúčastnených odborníkov. V záujme obnovy kontaktov bolo nevyhnutné vykonať opakovane opatrenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately v náhradnom rodinnom prostredí zo strany sociálneho kurátora pre plnoleté fyzické osoby, ktoré rozhodujúcim spôsobom prispeli k obnove komunikácie odsúdeného s maloletými deťmi. Nemožno opomenúť, že v celom procese bol vypočutý hlas maloletých detí.
Pri práci s odsúdeným musíme vedieť čo, kedy a prečo vykonávame. Prípadová konferencia zabezpečuje výmenu informácií medzi participujúcimi subjektami, ale aj medzi odborníkmi navzájom, zabezpečuje prerozdelenie úloh, hľadanie optimálneho riešenia, mobilizuje rodinu a vytvára podpornú sieť. Je založená na individuálnom prístupe, objektivite, diskrétnosti, spolupráci a dodávame, že je efektívnym prostriedkom prepájania penitenciárnej starostlivosti s postpenitenciárnou starostlivosťou.