Prevencia a liečba drogovej závislosti
Prevencia a liečba drogovej závislosti sú kľúčové pre ochranu jednotlivcov a spoločnosti pred negatívnymi dôsledkami užívania drog. Z tohto dôvodu sa v januári, vo väznici v Košiciach, uskutočnila významná beseda na tému „Prevencia závislostí“. Podujatie, ktoré bolo zorganizované v rámci resocializačných a výchovných aktivít pre väznené osoby, viedli odborníci na problematiku závislostí – MUDr. Ján Safko, uznávaný psychiater a Mgr. Anna Rohaľová, skúsená psychologička so špecializáciou na závislosti.
Cieľom besedy bolo poskytnúť účastníkom nielen odborné poznatky o príčinách a dôsledkoch závislostí, ale aj podporiť ich v hľadaní možností na zmenu životného smerovania. MUDr. Safko vo svojom úvodnom prejave zdôraznil, že závislosť nevzniká náhodou, ale je často výsledkom kombinácie genetických predispozícií, sociálneho prostredia a individuálnych rozhodnutí. „Nie je hanba požiadať o pomoc,“ zdôraznil, pričom apeloval na dôležitosť prevencie a včasnej intervencie.
Mgr. Rohaľová následne interaktívnym spôsobom zapojila účastníkov do diskusie. Prostredníctvom konkrétnych príkladov zo svojej praxe ukázala, aké náročné, ale zároveň možné je prelomiť kruh závislosti. Zdôraznila význam sebapoznania a podpory zo strany rodiny či odborníkov. Počas besedy sa venovala aj rizikovým faktorom, ako sú sociálna izolácia, nízke sebavedomie a trauma, ktoré často vedú k závislosti od návykových látok.
Účastníci ocenili otvorenosť a odborný prístup prednášajúcich. Počas diskusie kládli otázky týkajúce sa konkrétnych foriem pomoci po prepustení na slobodu, ako aj možností zapojenia sa do liečebných programov už počas výkonu trestu.
Podujatie bolo ukončené motivačným záverečným slovom MUDr. Safka, ktorý zdôraznil, že aj napriek pochybeniam v minulosti má každý človek šancu začať odznova. Prítomní mali možnosť vyjadriť svoj názor na priebeh besedy a viacerí priznali, že im beseda priniesla nový pohľad na ich situáciu.
Táto beseda bola dôležitým krokom nielen v informovaní o problematike závislostí, ale aj v posilnení vôle odsúdených pracovať na sebe a pripraviť sa na návrat do spoločnosti. Podobné aktivity majú vo väzenských zariadeniach nezastupiteľnú úlohu, keďže ponúkajú väzneným osobám nielen vzdelanie, ale aj nádej na lepšiu budúcnosť.