Pavučina nití
Prekrížiť, pretočiť, prekrížiť, odložiť. Nie, to nie sú tanečné kroky, ale základné kroky pre jeden z najjednoduchších vzorov paličkovanej čipky, ktorá patrí medzi ľudové remeslá. Tradičná slovenská paličkovaná čipka sa k nám dostala počas baníckej kolonizácie v 16.storočí. Tu sa rozvíjala a rozširovala. Postupne vzniklo na Slovensku 18 oblastí s charakteristickou regionálnou čipkou. Táto náročná, ale veľmi zaujímavá technika oslovila i niektoré odsúdené ženy z Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Nitre. Niektoré dokážu už aj zložitejšie vzory a iné sa zasa učia iba základom. No napriek tomu už vedia vytvoriť napríklad obrázok, alebo odevný doplnok, ktorým potešia svojich blízkych.
Keď učíte paličkovať niekoho, komu to otvorí v živote nové možnosti a sledujete prvé riadky, prvé chybičky a sami sa tešíte z toho, ako ich odhalia, veríte že to má zmysel. Táto technika trénuje vašu trpezlivosť, predstavivosť a mnohokrát aj hnev z neúspechu, ktorý pri troche snahy zmeníte na jedinečné dielo.
Opustenie ústavu s využitím technických prostriedkov na kontrolu pohybu osôb za účelom návštevy svetovej výstavy v Krakovanoch a Piešťanoch dňa 10. augusta 2024 prinieslo odsúdeným ženám pod dohľadom príslušníčok predstavu využitia paličkovanej čipky v bežnom živote ako i ďalšiu energiu a motiváciu k bezproblémovému zvládnutiu zostávajúceho výkonu trestu odňatia slobody naplneným aj takýmto zmysluplným trávením voľného času.