Odsúdení objavili Košický zlatý poklad
Desiati odsúdení z Ústavu na výkon trestu odňatia slobody Košice-Šaca dostali od riaditeľa ústavu povolenie na opustenie ústavu z dôvodu návštevy kultúrno-osvetového podujatia. Odsúdení v tento deň navštívili Východoslovenské múzeum v Košiciach, areál Katovej bašty a Dóm sv. Alžbety.
V múzeu si postupne prezreli tri expozície: Dary a darcovia, Košický zlatý poklad a Germáni z Rankoviec. Najväčší záujem vzbudila expozícia Košického zlatého pokladu a jeho 2920 zlatých mincí, dukátov a dvojdukátov, tri zlaté medaily a renesančná zlatá reťaz. Unikátna zbierka pochádza z obdobia 15. až 17. storočia. Košický zlatý poklad bol objavený 24. augusta 1935 pri stavebných prácach v budove na Hlavnej ulici 68 v Košiciach. Je jedným z najvýznamnejších v európskom i svetovom meradle. Bohaté zastúpenie typov mincí a široký geografický záber radí Košický zlatý poklad medzi umelecké skvosty Európy.
Kroky odsúdených ďalej viedli do areálu Katovej bašty, kde si mohli prezrieť Pamätný dom Františka II. Rákocziho, tzv. Rodošto. Ide o repliku exilového domu z tureckého mestečka Rodošto, kde vodca posledného uhorského stavovského povstania prežil svoj exilový život.
Posledný bod opustenia ústavu bola návšteva košickej katedrály. V katedrále prítomní zažili atmosféru gotiky a taktiež z vlastnej iniciatívy s pietou navštívili kryptu s telesnými pozostatkami nedávno zosnulého kardinála Jozefa Tomka.
V závere krásneho slnečného dňa nasledovala už len cesta späť do ústavu a spracovávanie všetkého zažitého a videného.