Návšteva hradu, ktorý sa netýči na kopci
Piati odsúdení dostali od riaditeľky Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody Žilina povolenie na opustenie ústavu v sprievode pedagógov za účelom realizácie kultúrno-osvetovej vychádzky a návštevy kultúrnej pamiatky Budatínskeho hradu.
Budatínsky hrad je jednou z najstarších stojacich architektonických pamiatok na území mesta Žilina. Táto pamiatka nestojí na hradnom kopci, keďže v minulosti patril medzi vodné hrady, chránené tokom riek a vodnými priekopami. Nachádza sa v žilinskej mestskej časti Budatín a patrí do pôsobnosti Považského múzea. Najstarší stredoveký hrad vznikol na sútoku Váhu a Kysuce v druhej polovici 13. storočia. Obkolesený je nádherným historickým parkom, ktorý sa využíva najmä v letných mesiacoch na rôzne pikniky a športové aktivity. Odsúdení mali možnosť prehliadnuť si priestory budovy hradu, ktoré sú využívané ako múzeum. Nachádzala sa v ňom archeologická expozícia Pred hradbami, za hradbami, ktorá je venovaná opevneniam a ich vývoju od praveku po neskorý stredovek. Súčasťou expozície boli trojrozmerné modely Budatínskeho hradu v rôznych obdobiach, rekonštrukcie dobových kostýmov aj najvzácnejšie exponáty z oblasti archeológie, histórie a numizmatiky. Nasledovali expozície Dejiny Žiliny a Dobový interiér, kde sa nachádzali zbierkové predmety viažuce sa k dejinám mesta Žilina a zariadené miestnosti s dobovým nábytkom a prestieraním. Nábytok vystavený v expozíciách hradu pochádza z 18. až 20. storočia. Odsúdení si mali možnosť pozrieť si z okna aj priľahlú hospodársku budovu z 18. storočia, v ktorej sa nachádza drotársky pavilón. Na jednotlivých podlažiach bola sprístupnená expozícia viažuca sa k dejinám hradu, expozícia historických máp, obrazáreň a nakoniec expozícia hodín. V závere prehliadky nasledovala hradná veža, ktorá skrývala mnoho zaujímavostí a historických skutočností. Prehliadka bola zavŕšená výhľadmi z okien na mesto Žilina a okolie.
Do hradu sa odsúdení presúvali peši cez historické centrum Žiliny, kde si mohli prezrieť pamätihodnosti, ktoré im bližšie popísali pedagógovia. Zážitkom bola aj večerná cesta naspäť do ústavu. Odsúdení túto aktivitu prijali s nadšením a veľkou vďakou, ocenili možnosť kontaktu s vonkajším svetom a napriek miernej bolesti nôh z prejdených kilometrov vnímali vychádzku veľmi pozitívne.
Touto cestou by sme chceli poďakovať vedeniu Považského múzea za možnosť bezplatného vstupu do priestorov hradu a tiež pracovníčke Považského múzea za erudovanú prezentáciu a ochotu sprevádzať nás aj v čase mimo otváracích hodín expozície.