Najlepšou prevenciou je poznanie
„Ak vieš čo ti hrozí, potom vieš čomu sa máš vyhýbať,“ povedal neznámy autor. Aj z tohto dôvodu navštívila delegácia z ÚVTOS Banská Bystrica Súkromné gymnázium v Lopeji – Podbrezovej. Študenti sa v úvode prednášky mohli dozvedieť niečo o trestnej zodpovednosti, ako i sankciách zakotvených v Trestnom zákone platnom v Slovenskej republike. Rovnako im bola predstavená problematika výkonu trestu odňatia slobody.
Aby prednáška nebola iba teoretická, mohli prítomní zhliadnuť video o Zbore väzenskej a justičnej stráže a o výkone trestu mladistvých. Všetky odprezentované skutočnosti mali našich mladých poslucháčov priviesť k myšlienke čomu sa vyhýbať, no zároveň to bola príležitosť ponúknuť možnosť stáť na tej “našej strane“. V tejto časti boli predstavené aj niektoré súčasti výstroje a výzbroje používanej v Zbore väzenskej a justičnej stráže, ako napr. putá, predvádzacie retiazky, nepriestrelné vesty a mnohé iné.
Študenti mali taktiež možnosť dozvedieť sa, čo všetko potrebujú k tomu, aby raz možno aj oni mohli pracovať ako naši kolegovia. V závere riaditeľka školy spolu so svojou zástupkyňou poďakovala za pútavú a odbornú prednášku, ktorú ocenili aj žiaci svojím záujmom a záverečným potleskom.