Prejsť na obsah
Oficiálna stránka

Legálne alebo nelegálne

Jedným z najčastejších problémov, s ktorými sa stretávajú odsúdení pri návrate do bežného života je hľadanie legálnej práce, ktorá pokryje ich životné náklady. Informácie týkajúce sa náležitostí pracovnej zmluvy, skúšobnej doby, dohody o vykonaní práce a dohody o pracovnej činnosti, nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania ako aj závislej práce či novodobý problém „falošných živností“, toto všetko sa snažil dňa 13.02.2025 v ústave Dubnica odsúdeným zrozumiteľným spôsobom vysvetliť riaditeľ inšpektorátu práce JUDr. Ing. Juraj Hajšo a vedúci oddelenia pracovnoprávnych vzťahov Ing. Pavol Habánek.

Čas besedy bol venovaný aj predstaveniu viacerých projektov a programov, ktoré realizuje Národný inšpektorát práce, napr. Kampaň Zdravé pracoviská na roky 2023 - 2025, Pracuj legálne, Pracuje bezpečne, Bezpečný podnik či program Zodpovedný zamestnávateľ.

Stretnutia sa zúčastnili prevažne odsúdení zaradení do výstupného oddielu a odsúdení zaradení do špecializovaného resocializačného a výchovno-vzdelávacieho programu „Zamestnanosť“.

Odborná prednáška bola sprevádzaná množstvom praktických otázok zo samotného života odsúdených, ktorí majú v tejto oblasti nielen pozitívne skúsenosti. Vyvrátiť odsúdeným ich predsudky spojené so štátnou inštitúciou, ktorá je ochotná pomôcť a poradiť v pracovnoprávnych vzťahoch, ale aj v oblasti, kde sa zameriavajú a presadzujú ochranu zamestnancov pri práci sa nám spoločnými silami snáď podarilo.

Pracovníkom Národného inšpektorátu práce Trenčín touto cestou chceme vyjadriť poďakovanie za ich aktívny a profesionálny prístup a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu, ktorú sme týmto prvým stretnutím nadviazali.

Fotografie k článku

Fotografia galérie
Logo úradu vlády Slovenskej republikyLogo ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky
Logo českého väzenského a justičného strážneho zboru
Logo zboru maďarskej väzenskej a justičnej stráže
Logo zboru poľskej väzenskej a justičnej stráže