Prejsť na obsah
Oficiálna stránka

Vo výstupnom oddiele riešili závislosti. Informačná kampaň Mosty pomáha odsúdeným aj po prepustení

„Vždy si pamätajte, že Vaše vlastné odhodlanie uspieť je dôležitejšie ako všetko ostatné“ - Abraham Lincoln.

Závislosť je v medicíne podľa definície WHO choroba, definovaná ako duševný a telesný stav, ktorý charakterizuje prítomnosť naliehavej túžby alebo nepremožiteľnej potreby opakovane a periodicky privádzať do svojho tela príslušnú látku. Z psychologického hľadiska je definícia rozšírená aj o túžbu a potrebu po istých formách správania. Závislosť je nekontrolované nutkanie opakovať svoje správanie bez ohľadu na jeho dôsledky.


Na podporu informačnej kampane prebiehajúcej vo vybraných partnerských ústavoch v rámci implementácie Národného projektu Šanca na návrat pozvanie do Ústavu na výkon trestu odňatia slobody Banská Bystrica-Kráľová prijal pán Mgr. Jakub Grančay, riaditeľ akreditovaného centra pre deti a rodiny Návrat-RDZO.


Riaditeľ centra priblížil väzneným osobám zaradeným na výstupný oddiel resocializačný program centra, v ktorom sa zameriavajú na doliečovací proces u klientov s diagnostikovanou látkovou, resp. nelátkovou závislosťou. V centre pracuje sedem pracovníkov za spolupráce externých odborníkov, a to: psychoterapeuta, muzikoterapeuta a supervízora.


Prevádzka centra je zabezpečená z prostriedkov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Preto je potrebné, aby klient na pobyt v zariadení dostal odporúčanie od sociálneho kurátora pre plnoleté fyzické osoby, do ktorého pôsobnosti spadá. Následne klient hradí za resocializačný proces sumu vo výške základnej dávky v hmotnej núdzi pre jednotlivca (od 1.1.2022 je to suma 68,80 €).


Resocializačný program trvá 1,5 - 2 roky a pozostáva z piatich fáz. V resocializačnom centre sú stanovené prísne pravidlá, ktorými sa musí klient riadiť. Pobyt v takomto centre poskytuje klientovi priestor sústrediť sa na seba a zvládnutie svojej závislosti. Klientovi je počas pobytu okrem resocializačného programu poskytnuté špeciálne sociálne poradenstvo, nácvik pracovných zručností, odborná psychologická starostlivosť, pravidelná rodinná terapia, sprevádzanie na vyšetrenia, terénna terapia, športová činnosť, muzikoterapia, aktívne voľnočasové zázemie a pomoc pri hľadaní zamestnania po ukončení resocializačného programu.


Fotografie k článku

Fotografia galérie
Logo úradu vlády Slovenskej republikyLogo ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky
Logo českého väzenského a justičného strážneho zboru
Logo zboru maďarskej väzenskej a justičnej stráže
Logo zboru poľskej väzenskej a justičnej stráže