12 krokový program Anonymných Narkomanov v ÚVTOS Želiezovce
Drogová závislosť – sociálny problém súčasnej doby, kde trpí konzument, trpí rodina, trpí okolie, trpí celá spoločnosť. Problematika drog a toxikománie potrebuje riešenie. Na tom sa zhodnú aj zdravotníci, psychológovia, sociálni pracovníci, pedagógovia a ďalší odborníci a aj samotní užívatelia drog. Pomoc ľuďom závislým na drogách ponúkajú rôzne zariadenia, ústavy, občianske združenia, náboženské spoločenstvá, dobrovoľníci a pod. Jedným takým združením je aj neziskové spoločenstvo Anonymných Narkomanov, spoločenstvo alebo spoločnosť mužov a žien, pre ktorých sa drogy stali hlavným problémom; uzdravujúci sa závislí, ktorí sa pravidelne stretávajú, aby si navzájom pomáhali ostať čistí.
Ostať čistý, ale AKO? Otázka, na ktorú v Ústave na výkon trestu odňatia slobody Želiezovce chcelo počuť odpoveď doposiaľ 359 odsúdených počas zrealizovaných štyroch mítingov, kde si vypočuli životné príbehy uzdravujúcich sa, dlhodobo úspešne abstinujúcich ľudí, ktorých „životy a myslenie sa točili okolo drog v tej či onej podobe – zháňanie, branie a hľadanie spôsobov a prostriedkov, ako získať viac. Žili sme, aby sme brali, brali sme, aby sme žili. Sme ľudia v zovretí pretrvávajúcej a progresívnej choroby, ktorej koniec je vždy rovnaký: väzenie, ústavy, smrť.“ Počas stretnutí sa odsúdení postupne oboznamujú s 12 krokovým programom Anonymných Narkomanov, s princípmi, ktoré umožňujú uzdravovanie.
Pravidelná vysoká dobrovoľná účasť odsúdených na stretnutiach a spontánny hlasitý potlesk v závere stretnutí sú dôkazom, že mítingy majú svoju zmysel, že sa na nich stretávajú ľudia, ktorí hľadajú, zvažujú, premýšľajú nad svojimi životmi a nad tým, „Ako to bude so mnou po prepustení na slobodu?“ a sú vďační za to, keď príde niekto a poskytne im dobrý vzor, možno kľúč, ako úspešne poraziť svoju závislosť.