Prejsť na obsah
Oficiálna stránka

Právo voliť majú aj obvinení a odsúdení

Právo voliť vo voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky má obvinený a odsúdený, ktorý je občanom Slovenskej republiky, v deň konania volieb sa nachádza vo výkone väzby alebo vo výkone trestu odňatia slobody v ústave na výkon väzby, ústave na výkon trestu odňatia slobody, ústave na výkon trestu odňatia slobody pre mladistvých alebo v nemocnici pre obvinených a odsúdených (ďalej len „ústav“) na území Slovenskej republiky, najneskôr v deň konania volieb dovŕši 18 rokov veku a nemá prekážku práva voliť.


Prekážkou práva voliť je zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody, z dôvodov ochrany verejného zdravia (treba zdôrazniť, že výkon trestu odňatia slobody uložený za spáchanie obzvlášť závažného trestného činu v súčasnosti nie je prekážkou práva voliť).


Príslušný ústav zabezpečí, aby obvinení a odsúdení boli v dostatočnom časovom predstihu písomne informovaní o konaní volieb a poučení o spôsobe a práve voliť vo voľbách. Tlačivo žiadosti na tento účel zabezpečí ústav. Poučenie obsahuje aj informáciu, že obvinený alebo odsúdený, ktorý nemá prekážku práva voliť, môže písomne požiadať obec, mesto alebo mestskú časť, v ktorej má trvalý pobyt, o vydanie a zaslanie hlasovacieho preukazu. Žiadosť zasiela obvinený alebo odsúdený písomne obci, mestu alebo mestskej časti, v ktorej má trvalý pobyt tak, aby žiadosť bola doručená obci najneskôr 15 pracovných dní pred konaním volieb, teda do 7. februára 2020. V prípade, že obvinený alebo odsúdený nemá vlastné peňažné prostriedky, odoslanie žiadosti o vydanie a zaslanie hlasovacieho preukazu pre obvinených alebo odsúdených zabezpečí na vlastné náklady ústav.


Riaditeľ ústavu, v dostatočnom časovom predstihu pred dňom konania volieb, dohodne so starostom obce, primátorom mesta alebo starostom mestskej časti, v územnom obvode ktorého sa nachádza ústav a následne s príslušnou okrskovou volebnou komisiou podmienky a čas vykonania hlasovania obvinených a odsúdených, ktorí sa budú v deň konania volieb nachádzať v ústave. Hlasovanie obvinených a odsúdených sa realizuje do prenosnej volebnej schránky.


Pred členov okrskovej volebnej komisie budú predvedení obvinení a odsúdení, ktorí prejavia záujem hlasovať. Čas volieb dohodne ústav s okrskovou volebnou komisiou. Pri výkone volebného práva obvineným a odsúdeným je ústav povinný zabezpečiť účel väzby a účel výkonu trestu odňatia slobody a bezpečnosť zúčastnených osôb. Riaditeľ ústavu zabezpečí počas vykonania hlasovania do prenosnej volebnej schránky prítomnosť dvoch príslušníkov zboru.


Dôležité je zdôrazniť, že v ústavoch nie je prípustné, aby prácu s akýmikoľvek nosičmi politickej reklamy a volebnú kampaň vykonávali príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže alebo zamestnanci Zboru väzenskej a justičnej stráže. Podľa čl. 2 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky môžu štátne orgány (v tomto konkrétnom prípade ústav) konať len na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon. Keďže žiaden zákon neustanovuje činnosti ústavu pri politickej reklame pred voľbami, je nevyhnutné umožniť len formy volebnej kampane predpokladanej zákonom č. 181/2014 Z. z. (napr. vysielanie Rozhlasu a televízie Slovenska). Umiestňovanie volebných plagátov je podľa § 16 zákona č. 181/2014 Z. z. o volebnej kampani upravené tak, že obec, v hlavnom meste Slovenskej republiky Bratislava a v meste Košice mestská časť, všeobecne záväzným nariadením vyhradí miesta a ustanoví podmienky na umiestňovanie volebných plagátov na verejných priestranstvách počas volebnej kampane pre voľby do Národnej rady Slovenskej republiky, voľby do Európskeho parlamentu, voľby prezidenta Slovenskej republiky, voľby do orgánov samosprávnych krajov a voľby do orgánov samosprávy obcí. Vyhradená plocha musí zodpovedať zásadám rovnosti kandidujúcich subjektov. V tejto súvislosti uvádzame, že objekty Zboru väzenskej a justičnej stráže (vrátane všetkých ústavov na výkon väzby alebo výkon trestu odňatia slobody) nie sú verejným priestranstvom, a preto obec nemôže všeobecne záväzným nariadením vyhradiť v ústave miesta na umiestňovanie volebných plagátov.


Riaditeľ ústavu dohodne s obcou, mestom alebo mestskou časťou prevzatie primeraného počtu výtlačkov zoznamov zaregistrovaných kandidátov a zabezpečí, aby mali obvinení a odsúdení najneskôr 25 kalendárnych dní predo dňom konania volieb k nim prístup, napríklad poskytnutím na celu, vyvesením v spoločných priestoroch, zapožičaním na vyžiadanie a podobne.


V roku 2016 sa v ústavoch Zboru väzenskej a justičnej stráže nachádzalo spolu 10.142 obvinených a odsúdených, z ktorých právo voliť malo 1373 obvinených a 7149 odsúdených, spolu teda 8522 osôb. Svoje volebné právo vtedy využilo 90 obvinených a 313 odsúdených, čo súhrnne predstavuje 4,73 percentnú volebnú účasť. Pre korektnosť je potrebné upozorniť na skutočnosť, že v roku 2016 bol výkon trestu odňatia slobody za obzvlášť závažný zločin a pozbavenie spôsobilosti na právne úkony prekážkou práva voliť, čo znižovalo celkový počet oprávnených voličov v porovnaní s počtom oprávnených voličov v nadchádzajúcich voľbách.


K dnešnému dňu (19.2.2020) je vo výkone trestu odňatia slobody 1671 osôb, ktoré boli odsúdené za spáchanie obzvlášť závažného trestného činu. Z uvedeného počtu je 56 osôb, ktorým bol uložený trest odňatia slobody na doživotie. Výkon trestu odňatia slobody uložený za spáchanie obzvlášť závažného trestného činu ako aj trest odňatia slobody uložený na doživotie nie je prekážkou práva voliť.

Zákon pôvodne stanovoval tri dôvody prekážky aktívneho volebného práva, ktoré znemožňovali výkon volebného práva v konkrétnom prípadne, z dôvodu, že sa tým má chrániť dôležitý záujem spoločnosti. K zmene zákona, resp. zúženiu dôvodov prekážky volebného práva len na jednu prekážku pri uplatní volebného práva, a to je zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodov ochrany verejného zdravia (teda ochrana pred šírením infekčného ochorenia) došlo Nálezom Ústavného súdu Slovenskej republiky sp. zn. PL. ÚS 2/2016 z 22. marca 2017, publikovaný v zbierke zákonov pod číslom 130/2017 Z. z., ktorý konštatoval, že ostatné prekážky sú v rozpore s ústavou SR.


Aktuálne 19. februára 2020 sa v slovenských ústavoch nachádza celkom 1671 obvinených a 9030 odsúdených, z ktorých právo voliť má 1499 obvinených a 8833 odsúdených, spolu teda 10332 osôb (vo výkone väzby sa nachádza 27 obvinených mladších ako 18 rokov a 147 cudzincov; vo výkone trestu 26 odsúdených mladších ako 18 rokov a 123 cudzincov).

Logo úradu vlády Slovenskej republikyLogo ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky
Logo českého väzenského a justičného strážneho zboru
Logo zboru maďarskej väzenskej a justičnej stráže
Logo zboru poľskej väzenskej a justičnej stráže