Prejsť na obsah
Oficiálna stránka

Deň väzenskej a justičnej stráže

Zbor väzenskej a justičnej stráže sa naďalej otvára verejnosti. Pri príležitosti 50. výročia samostatného slovenského väzenstva pripravil v sobotu 28. septembra 2019 pre širokú verejnosť jedinečné podujatie Deň väzenskej a justičnej stráže. 


Práca príslušníkov a zamestnancov Zboru väzenskej a justičnej stráže je ukrytá za múrmi väzníc, kam oči verejnosti nedovidia. Preto si mnohí nevedia predstaviť, akú náročnú a zodpovednú prácu pre spoločnosť zbor vykonáva. „Zbor väzenskej a justičnej stráže, to nie sú len kľúče a mreže, dozorcovia, ale je to jedna perfektne komplexne fungujúca organizácia, ktorá zabezpečuje skutočné zákonné povinnosti v zmysle príslušných zákonov. Tento deň je aj takým poďakovaním všetkým našim kolegyniam, kolegom, ich blízkym, ktorí často sprostredkovane znášajú následky našej náročnej služby a ja verím tomu, že aj pripravený program našich zložiek zaujme rovnako našich blízkych, ako aj širokú verejnosť“, ozrejmil počas príhovoru generálny riaditeľ zboru, gen. Ing. Milan Ivan. Slávnostné podujatie otvorili príslušníci Pohotovostného policajného útvaru, ktorí priniesli zástavu zboru netradične, a to zoskokom s padákom z vrtuľníka.

 Rok 2019 je pre zbor veľmi významný. Pripomína si 50. výročie samostatného slovenského väzenstva a otvára sa verejnosti. Počas Dňa väzenskej a justičnej stráže ukázali jeho jednotlivé súčasti, čo je ich úlohou.

Minister spravodlivosti Gábor Gál vyzdvihol náročnú prácu príslušníkov: „Ja ako dlhoročný politik a poslanec som videl časť vašej práce, ale oboznámiť sa s vašou každodennou náročnou prácou, som mal možnosť až ako minister. A patrí vám obrovská vďaka za túto obetavú, psychicky aj fyzicky náročnú prácu.“

Počas dňa verejnosti predstavili svoju činnosť príslušníci zásahovej skupiny, členovia poriadkovej jednotky, príslušníci zo služobnej kynológie ukázali, ako bravúrne spolupracujú so svojimi „štvornohými kolegami“ pri spacifikovaní páchateľa, či vyhľadávaní výbušniny a zakázaných látok.

Na vlastnej koži sa pod vedením koordinátorov zboru pre sebaobranu mohli návštevníci naučiť rôzne prvky sebaobrany, ktoré raz možno využijú na svoju ochranu aj v bežnom živote. Tých, ktorých fascinujú zbrane, si mohli vyskúšať streľbu cvičnými nábojmi zo samopalu vzor 58.

Väzenskú celu by v realite nechcel okúsiť nikto, ale naša mobilná kópia väzenskej cely bola veľkou atrakciou a každý si chcel svoj “pobyt v cele” navždy zvečniť aspoň na fotke.  Veľký úspech mali aj naši členovia eskortnej zmeny, ktorí namiesto odsúdených prevážali najmenej nebezpečné osoby - predovšetkým malé zvedavé deti.

Návštevníkov, ktorých zaujala práca v zbore, sa mohli priamo počas podujatia stretnúť s personalistami zboru a okrem informácií o prijímacom konaní si mohli overiť, ako je na tom ich fyzická zdatnosť a či by prešli fyzickými testami. 

Dobrú náladu aj napriek premenlivému počasiu zlepšili hudobní hostia, kapela Polemic, spevák Adam Ďurica, Bystrík banda a posledným hudobným vystúpením potešil návštevníkov náš kolega, príslušník a zároveň skvelý spevák Kristián Révay.

Návštevníci si mohli počas podujatia pozrieť okrem činnosti Zboru väzenskej a justičnej stráže aj ukážky práce hasičov, napríklad aj zo vzduchu, keď simulovali hasenie požiaru z vrtuľníka. Ministerstvo obrany predviedlo svoju najnovšiu vojenskú techniku a počas celého dňa bolo otvorené aj Vojenské historické múzeum, ktoré je stálou súčasťou Letiska Piešťany. 


Fotografia


Fotografia


Fotografia


Fotografia


Logo úradu vlády Slovenskej republikyLogo ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky
Logo českého väzenského a justičného strážneho zboru
Logo zboru maďarskej väzenskej a justičnej stráže
Logo zboru poľskej väzenskej a justičnej stráže