Prejsť na obsah
Oficiálna stránka

Ústav na výkon trestu odňatia slobody

Želiezovce

Charakteristika

História ústavu

Ústav v Želiezovciach vznikol 18. decembra 1952. Zriadenie Nápravno-pracovného tábora v lokalite Želiezoviec bolo podmienené nedostatkom pracovných síl, hlavne v poľnohospodárskej oblasti. Ústav bol pôvodne dislokovaný na štyroch miestach. Základné oddelenie útvaru bolo na hospodárstve Karolína, kde sa nachádzali aj ubytovne príslušníkov. Jedno pobočné oddelenie vzniklo na hospodárstve Veľký Dvor, ďalšie v Nýrovciach. Štvrté oddelenie bolo v Belej pri Štúrove, kde boli umiestnení muži so zaradením do I. NVS. V spomenutých troch oddelenia ústavu sa zabezpečoval výkon trestu odňatia slobody odsúdených žien, ktoré si odpykávali tresty za kriminálne a protištátne trestné činy. Na oddelení Veľký Dvor boli umiestnené odsúdené za protištátnu trestnú činnosť, v Nýrovciach odsúdené za kriminálne trestné činy s dlhými trestami, na oddelení Karolína recidivistky. Odsúdené ženy pracovali v letnom období prevažne na štátnych majetkoch v rastlinnej a živočíšnej výrobe. Stráženie zabezpečovali príslušníci a členovia závodnej stráže. V roku 1956 boli zrušené pobočky Karolína a Nýrovce a bol utvorený jeden základný útvar na Veľkom Dvore.

V roku 1966 nastala v živote zariadenia významná zmena. Odsúdené ženy boli premiestnené a do ústavu boli zaradení muži na výkon trestu v I. NVS. Zo začiatku bolo ich pracovné zaradenie obdobné ako u žien, teda prevažne v poľnohospodárstve, postupne však boli zaraďovaní aj do stavebnej a priemyselnej výroby. V roku 1967 bola otvorená pobočka Jarok, ako experimentálne oddelenie pre výkon trestu odsúdených mužov za trestné činy spáchané z nedbanlivosti. Toto experimentálne oddelenie prvé svojho druhu v Československu bolo predchodcom dnešných otvorených oddelení. Napriek pozitívnym výsledkom bola pobočka Jarok v roku 1979 zrušená.

Ústav bol postupne orientovaný na vytváranie podmienok pre výkon trestu odňatia slobody odsúdených zaradených do II. nápravnovýchovnej skupiny, čo sa stalo skutočnosťou od roku 1987. 

Súčasnosť ústavu

Aktuálna kapacita ústavu predstavuje 742 odsúdených mužov, z toho 690 odsúdených zaradených do stredného stupňa stráženia a 52 odsúdených zaradených do minimálneho stupňa stráženia v Otvorenom oddelení Sabová.  

Ústav okrem štandardného zaobchádzania s odsúdenými realizuje zaobchádzanie aj v špecializovaných oddieloch – v oddiele špecializovaného zaobchádzania, oddiele s bezpečnostným režimom, ktorého súčasťou je aj kompenzačná miestnosť a vo výstupnom oddiele.

Výstupný oddiel bol zriadený v rámci národného projektu Šanca na návrat, financovaného z Európskeho sociálneho fondu. Hlavná aktivita národného projektu je zameraná na resocializáciu a aktívne začlenenie občanov vo výkone trestu odňatia slobody do spoločnosti, na trh práce a zlepšenie ich prístupu k sociálnym službám.

V rámci kultúrno – osvetovej činnosti v ústave pôsobí päť záujmových krúžkov. Pre odsúdených sú pravidelne organizované rôzne prednášky, besedy, vystúpenia a koncerty, často aj za účasti známych osobností kultúrneho a spoločenského života. Pre odsúdených je k dispozícii väzenská knižnica, ktorá v súčasnosti obsahuje viac ako 9000 titulov rôznych žánrov.

V oblasti vzdelávania ústav realizuje v spolupráci s civilnými vzdelávacími spoločnosťami rekvalifikačné kurzy zamerané na osvojenie základov práce s osobným počítačom a na zakladanie a údržbu verejnej zelene. Pre negramotné osoby vo výkone trestu sa realizuje alfabetizačný kurz a pre cudzincov a osoby inej ako slovenskej národnosti kurz slovenského jazyka. Od školského roku 2025/2026 ústave plánuje v spolupráci so Strednou odbornou školou poľnohospodárstva a služieb na vidieku v Leviciach realizovať odborné vzdelávanie v trojročnom učebnom odbore Mechanizátor.

Duchovná služba je v ústave poskytovaná odsúdeným, príslušníkom zboru aj zamestnancom zboru prostredníctvom väzenského kaplána, väzenského pastora a dobrovoľníkov – zástupcov jednotlivých cirkví a náboženských spoločenstiev.

Zamestnávanie odsúdených je jedným zo základných formačných prvkov v procese zaobchádzania s odsúdenými. Ústav v spolupráci s inými podnikateľskými subjektmi zabezpečuje zamestnávanie odsúdených celkom na siedmich pracoviskách situovaných v ústave aj mimo ústavu. Okrem toho časť odsúdených zabezpečuje chod ústavu na pracoviskách bežnej údržby a vedľajšieho hospodárstva ústavu.

Školiace stredisko Santovka

Na prelome rokov 1967 – 1968 bola zrealizovaná výstavba chaty v peknom prírodnom prostredí malých kúpeľov v obci Santovka. Využívaná bola ako Školiace stredisko Zboru väzenskej a justičnej stráže na rôzne odborné školenia príslušníkov zboru, na zdokonaľovacie kurzy, porady a na detské rekreácie počas prázdninového obdobia. Školiace stredisko Zboru väzenskej a justičnej stráže a Otvorené oddelenie so sídlom v Santovke bolo
k 31. decembru 2012 zrušené.

V období od 1. januára 2013 do 31.decembra 2014 bol objekt Santovka využívaný na detské rekreácie počas prázdninového obdobia. Po stavebných úpravách, ktoré boli realizované v roku 2012 bola ubytovacia kapacita objektu zmenená na 62 miest.

Dňa 1. januára 2015 bol objekt Santovka opätovne uvedený do prevádzky, bez zriadenia otvoreného oddelenia. S účinnosťou od 1. januára 2016 bolo  rozkazom generálneho riaditeľa zriadené Školiace stredisko Zboru väzenskej a justičnej stráže, ktoré sa využíva na odborné školenia príslušníkov a zamestnancov zboru, rôzne kurzy a iné rezortné aktivity.

Aktuálna ubytovacia kapacita strediska predstavuje 60 miest.

Otvorené oddelenie Sabová

Od 1. januára 1999 bolo k ústavu rozkazom ministra spravodlivosti pričlenené Otvorené a polootvorené oddelenie Rimavská Sobota – Sabová, ktoré bolo ku dňu 31. júla 2006 zrušené.

S účinnosťou od 1. augusta 2006 bolo rozkazom generálneho riaditeľa zriadené Otvorené oddelenie Sabová s  ubytovacou kapacitou 79 odsúdených zaradených do minimálneho stupňa stráženia.

Aktuálna ubytovacia kapacita predstavuje 52 odsúdených zaradených do minimálneho stupňa stráženia.

Sociálny program

Ústav ponúka možnosti ubytovania pre príslušníkov zboru a zamestnancov zboru pochádzajúcich z väčšej vzdialenosti, ako aj pre hostí a návštevy. Pre tento účel je k dispozícii tranzitná ubytovňa priamo v ústave, ako aj 12-bytová jednotka v meste Želiezovce, ktorá disponuje ako služobnými bytmi, tak aj samostatnými ubytovacími jednotkami pre personál. V meste Rimavská Sobota je pre personál Otvoreného oddelenia Sabová k dispozícii 13-bytová jednotka.

Pre príslušníkov a zamestnancov zboru je k dispozícii multifunkčné ihrisko, posilňovňa, sauna, či terapeutická miestnosť s masážnym kreslom.

Pri ústave pôsobí občianske združenie Športový klub ÚVTOS Želiezovce, ktorý organizuje rôzne športové aktivity a súťaže pre personál ústavu. V spolupráci s odborovou organizáciou sa pre personál ústavu organizujú rôzne voľnočasové aktivity, výlety, športové a kultúrne podujatia, či plesy.

Medzinárodná spolupráca

V rámci medzinárodnej spolupráce má ústav uzatvorenú dohodu o spolupráci s Väznicou Rapotice v Českej republike.

Riaditeľ ústavu

Fotografia riaditeľa

plk. Mgr. Ondrej Leškanič

Vyštudoval Fakultu humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity v Prešove. Do Zboru väzenskej a justičnej stráže bol prijatý v roku 2002. Pôsobil vo viacerých funkciách v Ústave na výkon trestu odňatia slobody Košice-Šaca. Riaditeľom Ústavu na výkon trestu odňatia slobody Želiezovce je od roku 2024.

Súvisiace aktuality

Fotogaléria

Fotografia galérie
Logo úradu vlády Slovenskej republikyLogo ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky
Logo českého väzenského a justičného strážneho zboru
Logo zboru maďarskej väzenskej a justičnej stráže
Logo zboru poľskej väzenskej a justičnej stráže