Prejsť na obsah
Oficiálna stránka

Ústav na výkon trestu odňatia slobody

Hrnčiarovce nad Parnou

Charakteristika

História ústavu

Ústav na výkon trestu odňatia slobody v Hrnčiarovciach nad Parnou patrí k tým mladším ústavom na Slovensku. Ústav bol daný do užívania dňa 3. novembra 1988 a pôvodné zadanie projektu bolo zamerané na vytvorenie vhodných podmienok pre výkon trestu odňatia slobody odsúdených žien.

Politické a spoločenské zmeny po novembri 1989 ovplyvnili ďalší vývoj ústavu v nasledujúcom období. Z 960 odsúdených žien umiestnených v ústave bolo 814 odsúdených amnestovaných a prepustených na slobodu. Vlna nepokojov, ktorá vo väzenských zariadeniach viedla k destabilizácii a vyvrcholila podpálením pevnosti v Leopoldove, zapríčinila stratu ubytovacích kapacít a prispela tak v marci 1991 k zmene profilácie ústavu, kedy odsúdené ženy postupne nahradili odsúdení muži zaradení do II. nápravnovýchovnej skupiny. V auguste 1991 bol ústav opätovne reprofilovaný na ústav pre odsúdených mužov zaradených do I. nápravnovýchovnej skupiny (v tej dobe ekvivalent minimálneho stupňa stráženia) a tento stav pretrváva dodnes.

Ústav od svojho vzniku patril do katastrálneho územia mesta Trnava. Od marca 1994 patrí ústav územne do katastrálneho územia obce Hrnčiarovce nad Parnou. Súčasný názov „Ústav na výkon trestu odňatia slobody Hrnčiarovce nad Parnou“ je v platnosti od roku 2001.

Súčasnosť ústavu

Ústav je situovaný na juhozápadnom okraji intravilánu mesta Trnavy, v katastrálnom území obce Hrnčiarovce nad Parnou a je s 1433 ubytovacími miestami pre odsúdených, ústavom na výkon trestu odňatia slobody s najväčšou ubytovacou kapacitou v Slovenskej republike.

Z hľadiska vonkajšej diferenciácie v súčasnosti v ústave vykonávajú trest odňatia slobody odsúdení muži zaradení do minimálneho stupňa stráženia.

Na zvýšenie účinnosti výkonu trestu sú odsúdení v ústave v rámci vnútornej diferenciácie umiestňovaní do oddielov s diferenciačnou skupinou „B“ (15 oddielov), s diferenciačnou skupinou „C“ (jeden oddiel) a do špecializovaných oddielov (sedem oddielov). Medzi špecializované oddiely  patria nástupný oddiel, oddiel špecializovaného zaobchádzania (pre odsúdených s duševným ochorením, pre odsúdených s problémami s adaptáciou na podmienky výkonu trestu, pre odsúdených, ktorým súd uložil ochranné liečenie), výstupný oddiel, uzavretý oddiel a oddiel s bezpečnostným režimom.

V rámci výstupného oddielu sa ústav zapojil do národného projektu „Šanca na návrat“, financovaného z Európskeho sociálneho fondu v operačnom programe Ľudské zdroje. Hlavným cieľom projektu je u osôb vo výkone trestu odňatia slobody znížiť riziká sociálneho vylúčenia a zvýšiť kompetencie pri uplatnení na trhu práce po ukončení výkonu trestu.

Na plnení úloh ústavu sa podieľa väzenský personál, ktorý okrem iného zabezpečuje zaobchádzanie s odsúdenými zamerané na plnenie účelu výkonu trestu, vzdelávanie a zamestnávanie odsúdených, ich kultúrno-osvetovú a záujmovú činnosť, zdravotnú starostlivosť vrátane výkonu ochranného liečenia, športové vyžitie a zmysluplné využitie voľného času.

Vzdelávanie odsúdených patrí v ústave k prioritám v procese zaobchádzania. Ústav zabezpečuje v spolupráci s Arcibiskupským gymnáziom biskupa P. Jantauscha v Trnave úplné stredné všeobecné vzdelanie odsúdených dennou formou štúdia. Zároveň zabezpečuje v spolupráci so Strednou odbornou školou obchodu a služieb v Trnave externou formou štúdia vzdelávanie odsúdených v učebných odboroch kuchár a stolár.

V rámci iných foriem vzdelávania sa v ústave uskutočňujú rôzne programy, ako príklad možno uviesť program „Právo na každý deň“, „Finančná gramotnosť“.

Zamestnávanie odsúdených patrí medzi najvýznamnejšie prostriedky zaobchádzania. Pravidelná pracovná činnosť, okrem ekonomického prínosu, pôsobí na osobnosť odsúdeného a upevňuje pracovné návyky. Ústav dlhodobo zamestnáva vysoký počet odsúdených osôb. Ústav zabezpečuje zamestnávanie odsúdených prostredníctvom vnútornej prevádzky ústavu a stredísk vedľajšieho hospodárstva. Vo vnútornej prevádzke sa odsúdení,  zaradení ako kuchári, stolári, upratovači, podieľajú na prevádzke ústavu. Stredisko vedľajšieho hospodárstva vykonáva výrobu dlažby a rastlinnú produkciu na pozemkoch ústavu. Ďalšou možnosťou pracovného uplatnenia odsúdených v podmienkach ústavu sú práce, ktoré vykonávajú pre objednávateľov prác na pracoviskách v ústave ako aj mimo ústavu. Odsúdení vykonávajú pomocné práce v poľnohospodárstve, v práčovni, pri separácii odpadu.

Kultúrno-osvetová činnosť je v ústave orientovaná najmä na činnosť osvetovú, záujmovú a športovú. V ústave sú zriadené viaceré záujmové krúžky ako napríklad športový, záhradkársky. V rámci redakčného krúžku odsúdení vydávajú časopis DIALÓG. V ústave je zriadená väzenská knižnica, ktorej knižničný fond tvorí domáca a zahraničná literatúra. V súčasnosti obsahuje knižnica viac ako 8 600 knižničných titulov. Odsúdení môžu sledovať televízne vysielanie, majú možnosť odoberať tlač a časopisy. K zvyšovaniu kultúrnej úrovne odsúdených prispieva organizovanie kultúrnych vystúpení a ďalších akcií.

Zdravotná starostlivosť je v podmienkach ústavu poskytovaná odsúdeným, ale aj väzenskému personálu na zdravotníckom zariadení v ústave. Kvalifikovaný zdravotnícky personál poskytuje zdravotnú starostlivosť v štyroch ambulanciách všeobecného lekárstva, v stomatologickej ambulancii a v lôžkovej časti pre chorých odsúdených s kapacitou 30 lôžok.

Súčasťou zdravotníckeho zariadenia ústavu je aj úsek ochranných liečení, na ktorom ústav zabezpečuje výkon súdom nariadeného ochranného liečenia (protialkoholického, protitoxikomanického a patologického hráčstva). Ústav má zriadenú psychiatrickú ambulanciu.

Katolícku duchovnú službu pre odsúdených ako aj pre väzenský personál zabezpečuje väzenský kaplán. Bohoslužby a katechézy katolíckej cirkvi sa pravidelne realizujú v ústavnej kaplnke, zasvätenej sv. Maximiliánovi Mária Kolbemu, kde sa uskutočňujú tiež stretnutia biblického krúžku a náboženstva. Duchovnú službu pre nekatolíckych veriacich ústav zabezpečuje na princípe dobrovoľnosti s osobami splnomocnenými príslušnými náboženskými spoločnosťami.

Personál ústavu

Personál ústavu je tvorený väzenským personálom, a to príslušníkmi a zamestnancami Zboru väzenskej a justičnej stráže. Na plnení služobných a pracovných úloh v ústave sa v súčasnej dobe podieľa viac ako 320 príslušníkov a zamestnancov zboru.

Medzinárodná spolupráca

Uvedomujúc si význam výmeny skúseností a informácií z oblasti väzenstva a v záujme rozvoja medzinárodnej spolupráce ústav spolupracuje s partnerskými väzenskými službami z Česka a Poľska, a to s Věznicí Stráž pod Ralskem v Českej republike a Zakład Karny w Zarębie v Poľskej republike. Vzájomné stretnutia sú orientované najmä na výmenu odborných skúseností na všetkých úsekoch služobnej činnosti.  

Riaditeľ ústavu

Fotografia riaditeľa

plk. Mgr. Michal Čička

Vyštudoval Akadémiu Policajného zboru v Bratislave. Do Zboru väzenskej a justičnej stráže bol prijatý v roku 1996. Pôsobil vo viacerých funkciách v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody Bratislava, v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody Nitra, ako aj na Generálnom riaditeľstve Zboru väzenskej a justičnej stráže. Od 1. decembra 2024 je riaditeľom Ústavu na výkon trestu odňatia slobody Hrnčiarovce nad Parnou.

Súvisiace aktuality

Fotogaléria

Fotografia galérie
Logo úradu vlády Slovenskej republikyLogo ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky
Logo českého väzenského a justičného strážneho zboru
Logo zboru maďarskej väzenskej a justičnej stráže
Logo zboru poľskej väzenskej a justičnej stráže