Ústav na výkon trestu odňatia slobody
Nitra-Chrenová
Charakteristika
História ústavu
Ústav na výkon trestu odňatia slobody Nitra-Chrenová patrí medzi najmodernejšie väzenské zariadenia na Slovensku. Bol zriadený 1. februára 1992 Rozkazom ministra spravodlivosti č. 1/1992 a vybudovaný v priestoroch vtedajšej pobočky Ústavu na výkon väzby v Nitre, v ktorej vykonávali trest odňatia slobody odsúdení muži zaradení v prvej nápravnovýchovnej skupine. Výstavba ústavu začala 17. júna 1991, prebiehala vo viacerých etapách a bola zavŕšená odovzdaním administratívnej budovy 20. decembra 1999.
Súčasnosť
Ústav na výkon trestu odňatia slobody Nitra-Chrenová je určený na výkon trestu odňatia slobody odsúdených žien zaradených do ústavu na výkon trestu odňatia slobody s minimálnym, stredným, s maximálnym stupňom stráženia a mladistvých odsúdeným žien. S cieľom prehĺbiť účinnosť zaobchádzania s osobitnými kategóriami odsúdených sú v ústave okrem štandardných oddielov zriadené i špecializované oddiely - nástupný oddiel, oddiel doživotných trestov, uzavretý oddiel, oddiel špecializovaného zaobchádzania, oddiel s bezpečnostným režimom a výstupný oddiel
Zaobchádzanie s odsúdenými ženami sa realizuje s prihliadnutím na ich fyziologické a psychické osobitosti. Zahŕňa všetky aktivity vykonávané vo väzenských podmienkach, ktorých účelom je diferencovaným spôsobom zabezpečiť výkon práv a povinností, podporovať a rozvíjať zmysel pre zodpovednosť, dodržiavanie zákonov a spoločenských noriem, pozitívne osobnostné vlastnosti, úctu k iným, sebaúctu a pozitívny vzťah k rodine. Podpora sociálnych väzieb je zvlášť dôležitá u odsúdených žien, matiek maloletých detí.
V rámci kultúrno-osvetových aktivít je odsúdeným poskytovaná široká ponuka rôznych mimopracovných činností, ktorých sa môžu zúčastniť podľa vlastného záujmu a osobnostných predpokladov. Organizujú sa kvízy, športové turnaje a súťaže, zábavné, kultúrno-spoločenské a osvetové podujatia. Niektoré z nich sú sprevádzané vystúpeniami hudobných a divadelných umelcov. Odsúdené majú možnosť rozvíjať svoje zručnosti a schopnosti v záujmových krúžkoch rôzneho charakteru. Podieľajú sa na vydávaní časopisu „Chrenovský babinec“. K vzdelávaniu a využitiu voľného času odsúdených slúži aj ústavná knižnica, v ktorej je k dispozícii viac ako 2900 knižných titulov.
Vzdelávanie pomáha odsúdeným reintegrovať sa do občianskeho života po skončení výkonu trestu. Ponuka vzdelávania pozostáva zo všeobecnovzdelávacích foriem, spravidla sa uskutočňuje formou modulárnej výučby, sociálneho vzdelávania alebo umožnením účasti na diaľkových formách štúdia a v kurzoch. Negramotné odsúdené majú možnosť navštevovať alfabetizačný krúžok, ktorý im sprostredkováva nielen základy písania a čítania, ale i elementárne vedomosti z oblasti prírody a spoločenských vied.
Duchovnú starostlivosť poskytuje duchovný ordinariátu v spolupráci s viacerými cirkvami a náboženskými spoločnosťami nielen odsúdeným ženám, ale aj príslušníkom zboru, zamestnancom zboru a ich rodinám.
Zdravotnú starostlivosť poskytuje všeobecný lekár, stomatológ a zmluvní lekári - špecialisti (dermatovenorológ, psychiater a gynekológ).
V oblasti zamestnávania, ktoré je významnou a neoddeliteľnou súčasťou zaobchádzania s odsúdenými osobami vďaka jeho pozitívnemu vplyvu na resocializáciu osobnosti a pre jeho dôležitý ekonomický význam odsúdené vykonávajú práce na pracoviskách vedľajšieho hospodárstva ústavu a vo vnútornej prevádzke ústavu. Vo vnútornej prevádzke ústavu vykonávajú odsúdené ženy upratovacie práce, pomocné práce v kuchyni a v intendančnom sklade väzenskom a pomocné administratívne práce. V rámci vlastnej výrobnej činnosti sú odsúdené zaradené do procesu výroby výstrojných súčastí a ponožiek pre obvinených a odsúdených umiestnených vo všetkých zariadeniach zboru, ako aj ponožiek k služobnej rovnošate príslušníkov zboru. Pracovné zameranie pracovísk vedľajšieho hospodárstva závisí od aktuálnych požiadaviek pracovného trhu a možností ústavu, pričom pracoviská v ústave aj mimo ústavu sú zamerané na priemyselnú oblasť, potravinárstvo aj poľnohospodárstvo – krajčírske práce, jednoduché pomocné manipulačné, ručné a kompletizačné práce, pomocné práce spojené s výrobou sekundárnych protipožiarnych komponentov do vzduchotechniky, kompletizácia plastových polotovarov a výrobkov, kompletizácia a balenie betónových dištančných prvkov, pomocné práce pri výrobe káblových zväzkov, montážne a pomocné práce pri výrobe dielov a príslušenstva pre motorové vozidlá, či ošetrovanie viniča a zber hrozna.
Personál ústavu
Personál ústavu tvorí 134 príslušníkov zboru a 17 zamestnancov zboru, z ktorých 54 % má vysokoškolské vzdelanie. Pre príslušníkov a zamestnancov sú vytvárané vhodné podmienky na zvyšovanie vzdelanostnej a profesionálnej úrovne.
Medzinárodná spolupráca
V oblasti zahraničných vzťahov sa v súčasnosti intenzívne rozvíja najmä spolupráca s Väznicou vo Světlej nad Sázavou v Českej republike.
Riaditeľ ústavu

plk. Ing. Borislav Kročko
Študoval na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre. V Zbore väzenskej a justičnej stráže pracuje od roku 2003. Počas svojej kariéry pôsobil v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody Nitra vo funkciách stavebný technik hospodárskeho oddelenia, zástupca vedúceho hospodárskeho oddelenia (neskôr oddelenia logistiky a zamestnávania) a zástupca riaditeľa pre služobné veci. Následne sa stal zástupcom riaditeľa v Ústave na výkon trestu odňatia slobody Nitra-Chrenová a riaditeľom tohto ústavu je ustanovený od 01.01.2024.Informácie pre verejnosť
Informácie pre verejnosť sú poskytované v pracovných dňoch od 8.00 hod. do 11.00 hod. a od 13.00 hod. do 15.00 hod.Korešpondenčná adresa
Vašinova 124/59, priečinok 18C, 950 61 Nitra-Chrenová
Úradné hodiny podateľne
v pracovných dňoch od 7.00 h do 15.00 h