Prejsť na obsah
Oficiálna stránka

V Omšení sa konala medzinárodná konferencia "Resocializácia odsúdených a jej perspektívy"

V Liečebno-rehabilitačnom stredisku zboru v Omšení sa 12. a 13. novembra 2019 konala medzinárodná konferencia "Resocializácia odsúdených a jej perspektívy". Odborníci z radov nielen slovenského väzenstva, ale aj z väzenských služieb ostatných krajín V4, akademickej obce, Ministerstva spravodlivosti SR a partnerov z tretieho sektora vystúpili so zaujímavými diskusnými príspevkami.


Resocializácia je dôležitou súčasťou výkonu trestu odňatia slobody s cieľom znížiť riziká recidívy odsúdených po prepustení na slobodu. Z dostupných informačných zdrojov bolo zistené, že vo výkone trestu odňatia slobody sa opakovane nachádza 50 – 60 % odsúdených, pričom v strednom a maximálnom stupni stráženia dosiahla kategória recidivistov až 80 %. Príčinou boli faktory na strane väznených osôb – približne polovica z nich mala ukončené len základné vzdelanie, 40 % z nich nemalo pred nástupom do výkonu trestu pracovné návyky a 15 % väznených osôb bolo pred nástupom do výkonu trestu bezdomovcami, ale ďalší faktor bol aj na strane výkonu trestnej politiky štátu.

V októbri roku 2018 bol spustený národný projekt „Šanca na návrat“ realizovaný v partnerstve s Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktorého cieľom je znížiť riziká sociálneho vylúčenia a recidívy a zlepšiť možnosti uplatnenia sa na trhu práce. „Na projekte spolupracuje okrem našich výskumníkov a akademickej obce aj desať vybraných ústavov, kde sa budujú takzvané výstupné oddelenia, do ktorých sú odsúdení pred ukončením trestu umiestňovaní a zaraďovaní na niekoľko mesiacov a aktívne s nimi pracujeme, aby v prípade prepustenia z výkonu trestu našli v spoločnosti uplatnenie“, dodal generálny riaditeľ zboru gen. Milan Ivan.

V rámci konferencie udelil generálny riaditeľ zboru Čestnú medailu pri príležitosti 50. výročia samostatného slovenského väzenstva za spoluprácu so zborom JUDr. Andrei Bachovej z Kancelárie verejnej ochrankyne práv, Mgr. Beáte Švejdíkovej z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, prof. JUDr. Margite Prokeinovej, PhD. z Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, prof. PhDr. Gabriele Lubelcovej, PhD. z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, doc. PhDr. Magdaléne Ondicovej, PhD. z Akadémie Policajného zboru v Bratislave a riaditeľovi Institutu pro kriminologii a sociálni prevenci Českej republiky PhDr. Miroslavovi Scheinostovi.


V diskusných príspevkoch vystúpili slovenskí akademici prof. PhDr. Gabriela Lubelcová, CSc. z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského, prof. JUDr. Tomáš Strémy, PhD. a Mgr. Lukáš Turay z Právnickej fakulty Univerzity Komenského, z Akadémie policajného zboru SR pani doc. PhDr. Magdaléna Ondicová, PhD. a JUDr. Michaela Jurisová. Skúsenosti s resocializáciou zo zahraničných väzenských služieb prezentovali Brig. Gen. László Huszár z väzenskej služby Maďarska, PhDr. Václav Jiřička, PhD. z väzenskej služby Českej republiky, kpt. Paweł, Marchajski z väzenskej služby Poľska a zo Zboru väzenskej a justičnej stráže pplk. JUDr. Jozef Griger, JUDr. Jakub Ľorko, PhD., PhDr. Zuzana Valentovičová, PhD., LL.M. a PhDr. Martin Lulei, PhD., z Ministerstva spravodlivosti SR JUDr. Samuel Burský a ďalší.

Fotografie k článku

Fotka galérie
Logo úradu vlády Slovenskej republikyLogo ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky
Logo českého väzenského a justičného strážneho zboru
Logo zboru maďarskej väzenskej a justičnej stráže
Logo zboru poľskej väzenskej a justičnej stráže