Rúškami to nekončí. ZVJS pomáha aj pri výrobe ochranných štítov pre zdravotníkov
S vypuknutím epidémie koronavírusu Zbor väzenskej a justičnej stráže okamžite zareagoval a rozbehol výrobu rúšok vo viacerých svojich ústavoch, aby tak prispel v boji s týmto zákerným vírusom. Ale rúškami to neskončilo...
Nebolo tomu ináč ani vtedy, keď zbor oslovil ohľadom spolupráce pri výrobe ochranných štítov jeden zo zakladateľov iniciatívy pomoznemocnici.sk Marek Gabriel a v krátkosti predstavil myšlienku projektu.
Spolupráca sa ale jasnejšie začala črtať až po osobnom stretnutí Mareka Gabriela s vedúcim oddelenia zamestnávania, výroby a odbytu Hrnčiarovce nad Parnou Pavlom Kittom, ktorý okrem iného sprostredkoval aj nadviazanie kontaktov s ústavom Banskej Bystrici a Košiciach-Šaci, aby spolupráca bola rozsiahlejšia a efektívnejšia, čím by bolo možné pomôcť viacerým ľuďom. Výber ústavov nebol náhodný, ich geografické umiestnenie urýchľuje distribúciu pomôcok pre zdravotný personál do všetkých oblastí Slovenska, pričom distribúciu zabezpečujú samotní iniciátori.
Ako sme už naznačili, všetky tri ústavy (Hrnčiarovce nad Parnou, Banská Bystrici a Košice-Šaca) nezaváhali a naplno sa zapojili, pričom práca funguje na spôsob pásovej výroby, kde má každý odsúdený na starosti vyhotovenie, resp. poskladanie určitých častí výrobku. Do výroby je celkovo zapojených 30 odsúdených, ktorí za deň zmontujú približne 1000 kusov. Avšak ich práca je ovplyvnená dodávkami komponentov.
Ochranné štíty sú prednostne určené pre pracovníkov „v prvej línii“, čiže zamestnancov nemocníc, ale ako poznamenal Marek Gabriel, už teraz uvažujú o vybavení napríklad vodičov hromadnej dopravy.
Výroba ochranných štítov, ako aj rúšok, nemá stanovený termín ukončenia, čiže laicky povedané – bude sa vyrábať, kým bude treba. Momentálne prichádzajú nespočetné objednávky najmä z nemocníc, ale aj po (dúfajme skorom) upokojení pandemickej situácie, je predpoklad ďalšej spolupráce na komerčné účely.