Skip to content
Official website of the

Veľkonočné kraslice aj vajíčka z kartónu

Veľkonočné sviatky sú časom nielen duchovného zamyslenia, ale aj zachovávania tradícií, medzi ktoré patrí aj maľovanie veľkonočných vajíčok.

Tento zvyk symbolizuje nový život a obnovenie, čo je v súlade s duchovným posolstvom Veľkej noci. V mnohých rodinách sa maľovanie vajíčok stáva chvíľou spoločne stráveného času, v ktorom sa spájajú tvorivosť a duchovná reflexia. Farby vajíčok majú svoj význam – červená zobrazuje Kristovu krv, zlatá slávu a zelená nádej. Tento zvyk neobišiel ani väznené osoby v oddiele „domácej réžie“ v ÚVTOS Levoča.

Ďalší spôsob ako si skrášliť oddiel našli aj odsúdené z oddielu 205-215, ktoré netradične poňali výzdobu oddielu výrobou veľkonočných kraslíc z kartónov. Kreativite sa medze nekladú a tak z kartónu vyrobili aj veľký kôš, do ktorého svoje výtvory uložili a vyzdobili si nimi oddiel. Aj takýmto spôsobom si dokážu väznené osoby spríjemniť chvíle pred Veľkou nocou.

Fotografie k článku

Gallery image
Logo of the Government Office of the Slovak RepublicLogo of the Ministry of Justice of the Slovak Republic
Logo of the Czech Prison and Judicial Guard Corps
Logo of the Hungarian Prison and Judicial Guard Corps
Logo of the Polish Prison and Judicial Guard Corps