Prezentácia filmu Comeback v Ilave

Dňa 29. októbra 2014 bol v kultúrnej miestnosti pre odsúdených v ÚVTOS a ÚVV Ilava za osobnej účasti tvorcov premietnutý obvineným v zmiernenom režime
a odsúdeným v strednom a maximálnom stupni stráženia celovečerný dokumentárny film „Comeback“ v réžii Mira Rema. Film bol nakrúcaný v tunajšom ústave od r. 2009 a vyrobený v koprodukcii AH Production, RTVS a FTF VŠMU.

Predstavenie malo oficiálnu svetovú premiéru na prestížnom Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch 6. júla 2014. Na tú slovenskú v kine Lumiére v Bratislave dňa 15. októbra 2014 dostalo pozvanie i niekoľko príslušníkov ústavu. V snímke, ktorá je aktuálne distribuovaná do slovenských kín, jeden z najoceňovanejších filmárov mladej generácie sleduje príbeh odsúdených, ktorí chcú, no nevedia žiť „bez mreží“.

M. Remo necháva vo svojom filme zaznieť viacero silných príbehov z úst rôznych protagonistov. Dve hlavné postavy sa vykryštalizujú až po opustení väzenských múrov, kde ich štáb pozoruje pri náročnom počínaní si na slobode. Comeback divákovi kladie otázky, nedáva odpovede. Neodsudzuje, neobhajuje, predkladá fakty. Prináša vážnu tému, s ktorou sa v zjednodušenej podobe stretávame takmer denne v televíznych správach. Preniká za múry prísne stráženej väznice, aby na konkrétnych životných osudoch ukázal, čo je to recidivizmus - najväčší problém nášho väzenského systému a ako zlyháva resocializácia  prepustených väzňov. Cesty naspäť a späť. Film svojou štylizáciou miestami pôsobí ako hraný, čo podčiarkuje práca kameramanov aj výrazná hudobná zložka. Bolo veľmi zaujímavé sledovať bezprostredné reakcie odsúdených, obvinených, ale i personálu a i napriek ťažkej téme sa pri pozeraní filmu minimálne niekoľko krát všetci prítomní pousmiali.

Bezprostredne po zhliadnutí filmu, ktorý bol odmenený potleskom spokojných divákov, z ktorých niektorí sa možno i našli v scenári, nasledovala krátka diskusia k filmu medzi prítomnými a hosťami. Otázky smerovali najmä na dvoch hlavných aktérov filmu, ohlas verejnosti na premiérach, zákulisie nakrúcania, ale i na možné pokračovanie filmu.  

 


Fotogaléria