Ústav na výkon trestu odňatia slobody
Košice-Šaca
Charakteristika
História ústavu
Ústav na výkon trestu odňatia slobody Košice-Šaca (ďalej len „ústav“) datuje svoj vznik k 01.07.1969, kedy bol Rozkazom ministra spravodlivosti č. 10/1969 zriadený ako Útvar Zboru nápravnej výchovy. Penitenciárna prax sa začala realizovať v októbri toho istého roku. Ústav pôvodne tvorilo šesť objektov bývalých ubytovní Hydrostavu Košice v blízkosti Východoslovenských železiarní. V roku 1977 bol ústav rozšírený o štyri objekty identického charakteru ako bolo pôvodných šesť. Rozšírili sa ubytovacie kapacity pre odsúdených, zriadil sa nástupný oddiel, školské stredisko, návštevná miestnosť pre odsúdených, zdravotnícke stredisko, práčovnícky komplex a garáže pre automobilový park. V roku 1988 sa začala ďalšia etapa dostavby ústavu. Pôvodné zámery rozširovania objektov ústavu po roku 1989 prešli viacerými zmenami. Napokon sa vybudoval nový kynologický priestor, vykonalo sa preloženie štátnej cestnej komunikácie a komplexu súkromných garáži. Vyvrcholením prestavby bolo odovzdanie do užívania trojpodlažnej ubytovne pre odsúdených v roku 1995 a administratívnej budovy v roku 1998. Dostavbou ústavu sa zmenili podmienky výkonu služby príslušníkov. Väčšina personálu prešla do nových, či rekonštruovaných pracovných priestorov. Vybudované boli nové priestory operačného strediska, vedúceho strážnej zmeny, vstupné priestory do ústavu, jedáleň pre personál a ďalšie. Ústav v roku 2001 zrekonštruoval dve bývalé administratívne budovy a kancelárske priestory prebudoval na byty. Príslušníkom tak dal k dispozícii 16 trojizbových služobných bytov. V roku 2020 prebehla rekonštrukcia administratívnej budovy.
Krátky čas po vzniku ústavu v ústave vykonávali trest odňatia slobody odsúdení mladiství, po zmene v roku 1970 boli do ústavu umiestňovaní na výkon trestu muži zaradení do druhej nápravnovýchovnej skupiny. Po vzbure v Leopoldove v marci 1990 boli odsúdení tretej nápravnovýchovnej skupiny rozmiestnení do viacerých ústavov na Slovensku. Aj do tunajšieho ústavu bola dodaná skupina 120 odsúdených, ktorí tu vykonávali trest odňatia slobody po dobu jedného roka. Po vyriešení záležitostí týkajúcich sa predmetnej vzbury tu od roku 1991 opätovne vykonávali tresty iba odsúdení zaradení do stredného stupňa stráženia, a to až do roku 2010, kedy ústav prešiel reprofiláciou a od februára 2010 zabezpečoval výkon trestu odňatia slobody pre mužov právoplatne odsúdených na výkon trestu v minimálnom stupni stráženia.
Súčasnosť ústavu
V súčasnej dobe ústav zabezpečuje výkon trestu odňatia slobody odsúdených mužov zaradených do ústavu s minimálnym stupňom stráženia a odsúdených zaradených do ústavu so stredným stupňom stráženia, a to v pomere približne 4:1. Celková kapacita ústavu je 804 odsúdených. V súčasnosti v ústave vykonáva službu a pracuje 248 príslušníkov a 29 zamestnancov.
Hlavnú ubytovňu odsúdených tvorí monoblok v tvare písmena U, ktorý je rozdelený na dvanásť oddielov. V troch oddieloch sú umiestnení odsúdení v strednom stupni stráženia. Na ubytovanie odsúdených sú k dispozícii 8 až 10 lôžkové izby. V suterénnej časti bloku sú výdajne stravy a dve jedálne pre odsúdených, každá s kapacitou 120 miest, priestory ústavného holiča, priestory určené na vzdelávanie odsúdených, školské dielne, ako aj priestory využívané ako pracovisko pre odsúdených. Na ubytovanie odsúdených tiež slúžia ďalšie tri menšie samostatné budovy v areáli ústavu. Súčasťou ústavu je oddiel odsúdených so zdravotným postihnutím. Od roku 2012 sa v ústave vykonáva súdom nariadená sexuologická liečba a od roku 2017 aj ochranné protialkoholické, protitoxikomanické liečenie a ochranné liečenie patologického hráčstva.
Ústav bol pôvodne zriadený pre využitie pracovného potenciálu odsúdených vo Východoslovenských železiarňach v Košiciach. So zmenou spoločensko-ekonomických podmienok, ktorej dôsledkom bola privatizácia a celková zmena výrobnej a obchodnej stratégie železiarní, ústav musel pre odsúdených hľadať alternatívne možnosti zamestnávania mimo ústav a vytvárať podmienky na zamestnávanie odsúdených na vnútorných pracoviskách v ústave. Po úpravách vznikol dostatok vhodných priestorov pre zabezpečovanie širokého sortimentu prác, služieb a jednoduchej výroby, vrátane potrebných manipulačných plôch. Celková plocha vyčlenená pre zamestnávanie a výrobu je viac ako 1 800 m². Ústav má dlhodobú tradíciu v šití pracovných odevov a jednoduchej konfekcie. V súčasnosti odsúdení pracujú na pracoviskách zriadených v ústave (konfekčná dielňa – šitie bielizne a odevov, práčovňa, kuchyňa, údržba, atď.) a taktiež na pracoviskách mimo ústavu (priemyselný park, pekáreň, recyklácia odpadu, sezónne práce v stavebníctve a poľnohospodárstve a ďalšie).
Pri zaobchádzaní v rámci kultúrno-osvetovej činnosti sa odsúdení majú možnosť zapájať do rôznych aktivít športového a kultúrneho charakteru. Pravidelne sú pre nich organizované koncerty, prednášky a besedy. Na športovú činnosť im slúžia ihriská na futbal, volejbal, nohejbal, basketbal a workoutové ihriská zriadené v objekte ústavu. Okrem pravidelných športových turnajov a podujatí ústav každoročne pri príležitosti konania Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach organizuje pre odsúdených Malý ústavný maratón – „minimaratónsky“ beh s dĺžkou 4 200 m. Táto športová akcia sa v ústave stala už tradíciou a každý rok sa teší značnému záujmu odsúdených. Odsúdení taktiež už takmer 25 rokov vydávajú vlastný časopis pod názvom Lúč. V tunajšom ústave je odsúdeným ponúkané vzdelávanie v spolupráci so Strednou odbornou školou priemyselných technológií Košice-Šaca v trojročnom učebnom odbore Mechanik opravár – stroje a zariadenia, trojročnom učebnom odbore Elektromechanik silnoprúdová technika a v dvojročnom učebnom odbore Strojárska výroba. V spolupráci s Právnickou fakultou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach sa realizuje každoročne vzdelávací program s názvom „Právo na každý deň“.
Výkon duchovnej starostlivosti v ústave zabezpečuje kňaz – príslušník ZVJS. Zároveň ponúka duchovné služby aj pre personál ústavu. Ústav má zriadenú kaplnku zasvätenú sv. Vincentovi de Paul s kapacitou 60 miest. V ústave sú vytvorené podmienky pre výkon duchovných aktivít všetkých cirkví registrovaných na Slovensku.
Medzinárodná spolupráca
V rámci medzinárodnej spolupráce ústav rozvíja spoluprácu predovšetkým s ústavom maďarskej väzenskej služby v Sátoraljaújhely. Hlavným zmyslom tejto spolupráce je výmena pracovných poznatkov a skúseností, nadväzovanie nových kontaktov, a to prostredníctvom výmenných stáží, zájazdov za poznávaním histórie, ale aj účasťou na športových podujatiach.
Voľný čas
Príslušníci ústavu sa aktívne venujú najrôznejším športovým a súťažným aktivitám, pričom dosahujú vynikajúce výsledky v kynologických súťažiach, streleckých súťažiach, kolektívnych (futsal, hokej, floorbal) i individuálnych (zápasenie, kickbox, športová streľba, orientačný beh, silový trojboj) športoch. Potešila tiež výhra v regionálnej súťaži vo varení guľášu.
Riaditeľ ústavu

plk. Ing. Ján Lukáč, DBA
Študoval na Podnikovo-hospodárskej fakulte Košice Ekonomickej univerzity v Bratislave. V Zbore väzenskej a justičnej stráže pracuje od roku 2001. Pôsobil vo viacerých funkciách v Ústave na výkon trestu odňatia slobody Želiezovce, v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody Košice a v Ústave na výkon trestu odňatia slobody Košice-Šaca. Riaditeľom Ústavu na výkon trestu odňatia slobody Košice-Šaca je od roku 2017.Informácie pre verejnosť
Korešpondenčná adresa
Budovateľská 1, priečinok 28, 040 15 Košice-Šaca
Úradné hodiny podateľne
v pracovných dňoch od 7.00 h do 15.00 h
Poloha v rámci SR
Dokumenty na stiahnutie
Zasielanie finančných prostriedkov odsúdeným.pdf - 448,20 kB
Dodatok č. 2 k Organizačnému poriadku ÚVTOS Košice-Šaca.pdf - 212,76 kB
Organizačný poriadok ÚVTOS Košice-Šaca.pdf - 541,81 kB
Informácia pre advokátov a osoby, ktoré zastupujú odsúdeného v inej právnej veci.pdf - 378,04 kB
Dodatok č. 1 k OP ÚVTOS Košice-Šaca.pdf - 217,09 kB
ÚVTOS Košice-Šaca - Katalóg výrobkov 2023.pdf - 515,79 kB
Ústavný poriadok pre odsúdených v ÚVTOS Košice-Šaca 1-2024.pdf - 2,17 MB