HISTÓRIA ÚSTAVUÚstav v Želiezovciach vznikol 18. decembra 1952. Zriadenie Nápravno-pracovného tábora v lokalite Želiezoviec bolo podmienené nedostatkom pracovných síl, hlavne v poľnohospodárskej oblasti. Ústav bol pôvodne dislokovaný na štyroch miestach. Základné oddelenie útvaru bolo na hospodárstve Karolína, kde sa nachádzali aj ubytovne príslušníkov. Jedno pobočné oddelenie vzniklo na hospodárstve Veľký Dvor a druhé v Nýrovciach. Toto oddelenie bolo vzhľadom na murované budovy v tom čase najmodernejšie. Štvrté oddelenie bolo v Belej pri Štúrove, kde boli umiestnení muži so zaradením do I. NVS. V spomenutých troch oddelenia ústavu sa zabezpečoval výkon trestu odňatia slobody odsúdených žien, ktoré si odpykávali tresty za kriminálne a protištátne trestné činy. Už vtedy sa odsúdené zaraďovali na jednotlivé oddelenia diferencovane. Na oddelení Veľký Dvor boli umiestnené odsúdené za protištátnu trestnú činnosť, v Nýrovciach odsúdené za kriminálne trestné činy s dlhými trestami, na oddelení Karolína recidivistky. Odsúdené ženy pracovali v letnom období prevažne na štátnych majetkoch v rastlinnej a živočíšnej výrobe. Stráženie zabezpečovali príslušníci a členovia závodnej stráže za mimoriadne ťažkých podmienok. Zaradenie príslušníkov na uvedené pracoviská trvalo nepretržite jeden až dva mesiace, dni pracovného pokoja nevynímajúc. Napriek takýmto ťažkým podmienkam výkonu služby si príslušníci plnili svoje povinnosti svedomito. V roku 1956 boli zrušené pobočky Karolína a Nýrovce a bol utvorený jeden základný útvar na Veľkom Dvore. V roku 1962 sa začala riešiť otázka náplne práce a pracovného času príslušníkov. Na Veľkom Dvore bol ako 1. v Československu zavedený voľný pohyb odsúdených.
V roku 1966 nastala v živote zariadenia významná zmena. Odsúdené ženy boli premiestnené a do ústavu boli zaradení muži na výkon trestu v I. NVS. Zo začiatku bolo ich pracovné zaradenie obdobné ako u žien, teda prevažne v poľnohospodárstve, postupne však boli zaraďovaní aj do stavebnej a priemyselnej výroby. V roku 1967 bola otvorená pobočka Jarok, ako experimentálne oddelenie pre výkon trestu odsúdených mužov za trestné činy spáchané z nedbanlivosti. Toto experimentálne oddelenie prvé svojho druhu v Československu bolo predchodcom dnešných otvorených a polootvorených oddelení. Napriek pozitívnym výsledkom bola pobočka Jarok v roku 1979 zrušená. Na prelome rokov 1967 – 1968 bola zrealizovaná výstavba chaty v peknom prírodnom prostredí malých kúpeľov v obci Santovka. Využívaná je na rôzne odborné školenia príslušníkov zboru, na zdokonaľovacie kurzy, porady a na detské rekreácie počas prázdninového obdobia. V priebehu rokov 1967 až 1970 bola vykonaná výstavba prvej ubytovne pre odsúdených, druhá ubytovňa pre odsúdených bola postavená v priebehu rokov 1984 až 1988. Ubytovanie odsúdených je v izbách so spoločným sociálnym zariadením na chodbách. Každý oddiel má svoju kultúrnu miestnosť s televízorom pripojeným na celoústavný videookruh. V jednej z ubytovní bol vytvorený uzavretý oddiel na výkon disciplinárnych trestov, ktorého súčasťou je aj oddiel s bezpečnostným režimom. Do oddielu s bezpečnostným režimom sú zaraďovaní odsúdení, ktorí svojím správaním negatívne pôsobia na iných odsúdených, ohrozujú bezpečnosť príslušníkov zboru a zamestnancov ústavu, pokúsili sa o útek z výkonu trestu, alebo sa naň pripravovali, alebo iným obzvlášť závažne hrubým spôsobom porušovali ústavný poriadok. V druhej ubytovni sa nachádza kinosála s kapacitou 120 miest.
V roku 1971 bola daná do užívania administratívna budova. Ďalšie objekty ako zdravotnícke zariadenie, sklady a práčovňa boli dané do prevádzky v roku 1973. V súčasnosti má zdravotnícke zariadenie päť kvalitne technicky a personálne vybavených ambulancií – všeobecnú, stomatologickú, psychiatrickú, chirurgickú a internú pričom má aj ambulanciu pre príslušníkov, zamestnancov a dôchodcov, ktorí ukončili svoju službu v tunajšom ústave. V roku 1974 bola ukončená výstavba kuchyne a jedálne pre odsúdených a bola odovzdaná do užívania ubytovňa so zasadacou miestnosťou pre príslušníkov.
Ústav bol postupne orientovaný na vytváranie podmienok pre výkon trestu odňatia slobody odsúdených zaradených do II. nápravnovýchovnej skupiny, čo sa stalo skutočnosťou od roku 1987.
SÚČASNOSŤ... Súčasná kapacita ústavu je 580 odsúdených mužov zaradených do stredného stupňa stráženia. Neustálymi rozsiahlymi investičnými akciami v sedemdesiatych, osemdesiatych ale aj v deväťdesiatych rokoch vznikli nové stavby : školské stredisko, hala na pracovné účely pre odsúdených a bolo zmodernizované tepelné a vodné hospodárstvo ústavu.
Na začiatku tisícročia boli v ústave uskutočnené mnohé významné zmeny, hlavne čo sa týka stavebných a rekonštrukčných prác.
V roku 2003 sa dokončili dve mimoriadne náročné stavebné akcie - oplotenie a vchod do ústavu, ktoré počas obdobia realizácie výstavby kládli vysoké nároky na službu príslušníkov pri zabezpečovaní bezpečnosti ústavu. Ukončením budovania nového oplotenia a odovzdaním do prevádzky nového vchodu do ústavu bola dosiahnutá vysoká úroveň bezpečnosti ústavu. V oblasti informatizácie ústavu bola v roku 2003 zrealizovaná prvá etapa budovania počítačovej siete, pričom sa neustále pokračuje v dopĺňaní a modernizácii výpočtovej techniky jednotlivých oddelení a skupín ústavu. Postupným budovaním, rozširovaním a zabezpečovaním nového technického vybavenia ústavu sú neustále zlepšované podmienky služobnej činnosti príslušníkov a zamestnancov ústavu, podmienky výkonu trestu odňatia slobody a pracovné možnosti pre odsúdených. V roku 2010 bol v ústave zrealizovaný projekt, ktorého cieľom bolo naplnenie intencií zákona NR SR č.475/2005 Z.z. o výkone trestu odňatia slobody v znení neskorších predpisov v oblasti zabezpečenia sociálnych a hygienických štandardov, ústav riešil predmetnú problematiku spracovaním projektu „Inštalácia slnečných kolektorov a modernizácia energetických zariadení v ÚVTOS Želiezovce“. Projekt riešil komplexnú rekonštrukciu tepelnej energetiky a zároveň inštaláciu solárneho systému v ústave. Cieľom projektu bolo zabezpečiť efektívnejší spôsob zásobovania teplom pre potreby ústredného vykurovania a ohrevu teplej vody. V rámci projektu bola realizovaná komplexná modernizácia tepelnej energetiky v ústave a zároveň inštalácia solárneho systému v rozsahu najmä :
Dlhodobá ekonomická udržateľnosť projektu spočíva najmä v úspore nákladov na prípravu tepla a teplej úžitkovej vody, ktoré sú predpokladané v minimálnej výške 65 425 Eur za kalendárny rok. Uvedené úspory budú v ekonomickom vyjadrení z roka na rok rásť vďaka očakávanému rastu ceny zemného plynu. Je nutné zdôrazniť, že predkladaný projekt nie je určený na tvorbu zisku, čo vyplýva aj z povahy a inštitútu ústavu, ako žiadateľa o nenávratný finančný príspevok. Z ekonomického hľadiska je jedným z primárnych dlhodobých cieľov projektu zníženie nákladov na prevádzku a tým aj úspora verejných financií, keďže ústavy sú rozpočtovou organizáciou rezortu spravodlivosti. Realizácia projektu „Inštalácia slnečných kolektorov a modernizácia energetických zariadení v ÚVTOS Želiezovce“ je pilotným programom v podmienkach Zboru väzenskej a justičnej stráže v oblasti energetiky. Za možnosť realizácie a úspešné zvládnutie projektu patrí poďakovanie viacerým, ale najmä Nórskemu kráľovstvu, Islandu a Lichtenštajnsku, ktorí poskytli finančnú výpomoc SR a vytvorili základnú možnosť pre realizáciu tak náročných cieľov. Otvorené oddelenie Sabová Začiatkom roka 1999 bolo k ústavu organizačne pričlenené Otvorené oddelenie Sabová. Kapacita oddelenia je 69 odsúdených zaradených do minimálneho stupňa stráženia.
Školiace stredisko ZVJS a Otvorené oddelenie so sídlom v Santovke Ústav prevádzkuje Školiace stredisko v Santovke, v peknom prírodnom prostredí malých kúpeľov, ktoré sa využíva na rozličné odborné školenia a porady a v letnom období slúži na rekreáciu detí príslušníkov Zboru.
Zaobchádzanie s odsúdenými Základnou formou zaobchádzania s odsúdenými je súhrn aktivít, ktorých účelom je diferencovaným spôsobom zabezpečiť výkon práv a povinností, podporovať a rozvíjať zmysel pre zodpovednosť, dodržiavanie zákonov a spoločenských noriem, pozitívne osobnostné vlastnosti, úctu k iným, sebaúctu a pozitívny vzťah k rodine. Odsúdení po príchode do tunajšieho ústavu sú ubytovaní na nástupnom oddiele. Na základe získaných poznatkov z nástupného oddielu sú zaraďovaní do výchovných kolektívov v rámci jednotlivých diferenciačných skupín. Pri zaraďovaní do diferenciačných skupín sa prihliada najmä na osobnostnú štruktúru odsúdeného, jeho intelektovú úroveň, vekové hľadisko ako aj charakter trestnej činnosti.
Pedagógovia výchovných kolektívov v spolupráci s referentmi režimu a inými príslušníkmi ústavu vykonávajú 1x týždenne (v prípade potreby aj častejšie) komunitné stretnutia s odsúdenými. Na komunitných stretnutiach majú odsúdení možnosť aktívne sa zapojiť a spolupodieľať sa na riešení organizačných, vzťahových, pracovných, kultúrno-osvetových, sociálnych, režimových a iných problémov týkajúcich sa života na oddieli. Osobitné výchovné postupy sa v našich podmienkach vykonávajú najmä skupinovou formou práce s odsúdenými. Vo výchovných kolektívoch pracujú pedagógovia s odsúdenými v diskusných skupinách, v rámci ktorých riešia vzniknuté problémy presahujúce osobný rámec jednotlivca.
V ústave sú realizované dva projekty a jeden kurz. Projekt „Drogovo čistej zóny“ je zameraný na primárnu prevenciu užívania drog a prípadného vzniku závislosti u odsúdených. Pre účely realizácie projektu boli v ústave vybraté vhodné priestory. Samotná ubytovňa odsúdených zaradených do tohto projektu prešla estetickou úpravou a kultúrna miestnosť bola vybavená novým zariadením zohľadňujúcim potreby projektu. Účelom realizácie projektu „Počítač - cesta k zamestnaniu“ je primárne zvýšenie konkurencieschopnosti odsúdených na trhu práce pri získavaní zamestnania v občianskom živote a sekundárne vytvoriť predpoklad zníženia možností páchania ďalšej trestnej činnosti v dôsledku neuplatnenia sa na trhu práce spôsobenej neustálym technickým rozvojom, ktorý sa prejavuje vo zvýšených nárokoch na prijímaného zamestnanca. Pre potreby projektu bola v školskom stredisku ústavu zriadená počítačová učebňa. Tento projekt finančne podporilo Veľvyslanectvo Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. Rekvalifikačný kurz „Záhradník – ošetrovateľ zelene“ s celoslovenskou pôsobnosťou je zameraný na získanie odborných schopností v pestovaní a ošetrovaní zelene. Rekvalifikačné kurzy sú realizované v spolupráci so Vzdelávacím inštitútom COOP, a.s. MOJMÍROVCE. Oblasť sociálnej práce s odsúdenými je cieľovo zameriavaná na odstránenie, resp. zmiernenie sociálnych problémov počas výkonu trestu s perspektívou na obdobie po prepustení. Činnosť ústavného psychológa je zameriavaná hlavne na riešenie krízových stavov odsúdených a na metodickú pomoc pri využívaní osobitných výchovných postupov V rámci voľnočasových aktivít pracuje v ústave 12 záujmových krúžkov (výtvarný, stolnotenisový, šachový, krúžok rómskych piesní, propagačný, športovo-pohybový fitnes, akvaristický ...). V oblasti športových aktivít veľmi dobre pracujú športovo zamerané záujmové krúžky. K samovzdelávaniu a využitiu voľného času odsúdených slúži aj ústavná knižnica. V súčasnosti tvorí knižničný fond 8195 titulov kníh, audiokaziet, videokaziet a CD nosičov. V ústave je zriadená a materiálne vybavená väzenská kaplnka, kde je poskytovaná pravidelná duchovná služba. Katolícku duchovnú službu od marca 2008 poskytuje väzenský kaplán ústavu, ktorému k pestrostí ponúk veľkou mierou prispievajú aj členovia Katolíckej väzenskej dobrovoľnej služby. Duchovná služba pre záujemcov z ďalších cirkví a náboženských spoločností registrovaných v Slovenskej republike je zabezpečovaná cez príslušného väzenského pastora. V pracovnej oblasti zaobchádzania je v spolupráci s inými oddeleniami zabezpečované zamestnávanie odsúdených. Odsúdení sú pracovne zaraďovaní najmä na pracoviská poľnohospodárskeho charakteru, ručné šitie obuvi, drevovýroby a iné pracoviská. Pri zaraďovaní odsúdených sa prihliada najmä na ich bezpečnostnú, zdravotnú, mentálnu a odbornú spôsobilosť výkonu prác. Starostlivosť o príslušníkov a zamestnancov zboruSnahou vedenia ústavu nie je len zlepšovanie podmienok výkonu štátnej služby príslušníkov v ústave, ale aj zlepšovanie sociálnej situácie ich rodín. Z tohoto dôvodu bola zrealizovaná výstavba novej bytovej jednotky pre príslušníkov a ich rodiny, ktorá bola odovzdaná do užívania v roku 2003. Bytová jednotka sa nachádza v novovybudovanej časti Želiezoviec. K aktívnemu odpočinku príslušníkov a zamestnancov ústavu je určená posilňovňa, rehabilitačné stredisko so saunou (odovzdaná do užívania v roku 2009) a nové multifunkčné ihrisko (odovzdané do užívania v roku 2010). Jednou z hlavných priorít ústavu je aj neustále zabezpečovanie zvyšovania odbornej vzdelanosti príslušníkov ústavu, čo sa realizuje umožnením štúdia príslušníkom počas výkonu štátnej služby na Policajnej akadémii a v podpore príslušníkov pri diaľkovom štúdiu na rôznych vysokých školách.
Strediská vedľajšieho hospodárstva (VH) ÚVTOS Želiezovce a ich charakteristikaV Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Želiezovciach je pracovná činnosť súvisiaca s výrobou a s poskytovaním služieb zabezpečovaná v siedmich strediskách vedľajšieho hospodárstva. Z toho v piatich strediskách v Želiezovciach a dve strediská vykonávajú činnosť na Otvorenom oddelení Sabová. Priemerný počet odsúdených zaradených do práce v strediskách vedľajšieho hospodárstva ústavu za kalendárny rok denne predstavuje 350 – 370 osôb. Stredisko VH 1 - Poľnohospodárske práce Predmetom činnosti je poskytovanie prác na zmluvnom základe pre poľnohospodárske subjekty, najmä výkon jednoduchých nemechanizovaných manuálnych prác odsúdenými (okopávanie a odburiňovanie, zber plodín, práce vo vinohradoch a v ovocných sadoch, atď.). V uvedenom stredisku je priemerný počet odsúdených zaradených do práce denne 50 – 60 osôb. Stredisko VH 2 - Vlastná poľnohospodárska výroba Rastlinná výroba zaberá rozlohu 221,653 ha, z toho 218,131 ha ornej pôdy má ústav v prenájme od Slovenského pozemkového fondu (SPF) a 3,522 ha ornej pôdy v operatívnej správe. Dominuje pestovanie obilnín určených na zabezpečenie živočíšnej výroby jadrovými krmivami, pričom sa dosahujú výsledky porovnateľné s podnikmi z agrosektoru (hektárová úroda 5,5 až 6 t) a pre potreby Zboru sa zabezpečuje produkcia zeleniny podľa dopytu (napr. uhorky, zemiaky, cibuľa, mrkva, petržlen, kapusta, paradajky atď.). Priemerný počet pracujúcich odsúdených predstavuje 20 – 30 osôb denne.
Stredisko VH 3 - Poskytovanie služieb Realizuje sa formou zmluvného výkonu prác sčasti vo vlastných priestoroch a objektoch (ručné šitie obuvi, skladanie obalov, skladanie komponentov kancelárskeho nábytku, triedenie druhotných surovín a iné príležitostné kompletovacie činnosti) a sčasti na vonkajších pracoviskách (pomocné stavebné, asanačné, výkopové a iné zemné práce, pomocné práce v lesnom hospodárstve a pod.). V rámci predmetného strediska je v priebehu roka zriadených 8 – 12 pracovísk, v ktorých pracuje celkom denne v priemere 220 - 240 odsúdených.
Stredisko VH 4 - Textilná výroba Vykonáva sa šitie prevažne intendačných materiálov (uteráky, utierky, plachty) pre potreby ZVJS a posteľnej bielizne a jednoduchých výrobkov z POPH tkaniny a textilu (vrecia, vaky, tašky resp. zástavy a iné) aj mimo Zbor. Počet odsúdených zabezpečujúcich výrobu je 10 – 20 osôb.
Stredisko VH 5 - Drevovýroba Zákazková stolárska výroba z drevotrieskových materiálov (kancelársky nábytok, obývacie steny, kuchynské linky atď.), v menšom rozsahu výrobky z reziva (záhradný nábytok, obklady, okná a pod.). Výroba sa realizuje s odsúdenými v počte 10 – 20 osôb denne.
Zákazková výroba vo VH 5 - Drevovýroba je maximálne flexibilná, dokáže uspokojiť takmer všetky požiadavky odberateľov. Nasledovné obrázky preto nemôžu vystihnúť celý sortiment vyrábaného tovaru a tvoria len ukážku z celkového portfólia výrobkov tohto strediska.
Otvorené oddelenie SabováOd 1.1.1999 bolo k ústavu organizačne pričlenené Otvorené oddelenie Sabová so sídlom v Rimavskej Sobote. Kapacita oddelenia je 69 odsúdených zaradených do I. nápravnovýchovnej skupiny. Práca s odsúdenými je zameraná na rozvoj a udržanie pozitívnych vlastností osobnosti so snahou, aby sa dokázali po skončení výkonu trestu odňatia slobody riadne zaradiť do občianskeho života. Oddelenie má okrem rastlinnej aj živočíšnu výrobu so zameraním na chov hovädzieho dobytka, ošípaných a oviec. Zamestnávanie odsúdených je realizované na vedľajších hospodárstvach rastlinnej a živočíšnej výroby, vlastnom bitúnku ako aj na zmluvných pracoviskách v Rimavskej Sobote a jej okolí. Pre podporu rozvoja Otvoreného oddelenia Sabová sa ústav zameral aj na možnosť čerpania mimorozpočtových finančných prostriedkov, kde za podpory Environmentálneho fondu získal finančné prostriedky na projekt “Solárny systém na bitúnku v Otvorenom oddelení Sabová”, ktorého výsledkom je zníženie emisií skleníkových plynov a znečisťujúcich látok a v neposlednej rade zníženie prevádzkových nákladov a úspora verejných financií. Solárny systém slúži na ohrev technologickej vody pre potreby bitúnku Otvoreného oddelenia Sabová.
OO Sabová: Stredisko VH 6 - Vlastná poľnohospodárska výroba Rastlinná výroba zaberá výmeru 60,0295 ha, (z toho 3,0032 ha je v správe ústavu a 57,0263 ha sa prenajíma od SPF). Prevažne je zameraná na dopestovanie objemových krmovín (lucerna, kukurica na siláž, seno) pre všetky druhy chovaných zvierat.
Živočíšnu výrobu tvorí chov ošípaných, hovädzieho dobytka a oviec. Ročná produkcia z chovu je zabezpečená v rozsahu cca 1400 ks ošípaných, 50 ks hovädzieho dobytka a 260 ks oviec. Dodávky pre potreby ZVJS predstavujú cca 145 ton bravčového mäsa a vnútorností, 40 ton hovädzieho mäsa a vnútorností a 10 ton baranieho mäsa a vnútorností.
Bitúnok - náplňou činnosti je porážanie zvierat chovaných v živočíšnej výrobe ústavu a porážanie zvierat aj mimo ústav (služby pre civilný sektor). V uvedenom stredisku vykonáva práce v priemere denne 10 – 20 odsúdených.
Obdoba činnosti stredísk č. 1 a 3 v Želiezovciach, bez rozdielu charakteru výkonu prác v nadväznosti na možnosti a menší počet odsúdených zaradených do práce v tomto stredisku. Priemerný počet odsúdených predstavuje 10 – 20 osôb zaradených do práce. Prehľad voľných a využiteľných priestorov vhodných na zamestnávanie odsúdených a výrobu
English versionIMPRISONMENT INSTITUTION ŽELIEZOVCE History and PresentImprisonment institution in Želiezovce was founded on 18th December 1952. It was situated in the area of Želiezovce since there was each of people working in agriculture. Penal TreatmentA basic form in penal treatment is individual breeding work and community system of steering groups with realisation of breeding process. Prisoners after arrive to this prison are accommodating in “Succession subdivision”. After acquiring recognitions they are placing to steering groups on base of particular differential subgroups. They are placing there according to personality structure, individual intellect level, age and a type of offence. There are two projects and one course realized in our prison: Project “Drug clean zone” This project is focusing to primary prevention of using a drugs and being of addiction. There was selected advisable place for successful realization of this project in this prison and the lodging section was re-doing for it too. Project “Computer – the way to job” This acivity is turning to rising a competition-ability of prisoners at labour market in their citizen’s life. There was created a new computer room for realization of this project in the prison. This project was supporting by British Embassy. British Embassy – financial donation in project “Computer – the way to job”. Thanks to this donation was bought number of textbooks, workbooks and office kit. Prequalification course “Gardener – upholder of green” This course is turning to acquire the technical abilities in cultivating and upholding of green. This prequalification course is realizing in cooperation with Educational institute in Mojmírovce. Social work area is turning to elimination of social problems by the stay in prison with the perspective after discharge from prison. Social worker helped prisoners with enforce his pension too. Personal Care and Economic AreaApplication of prison management is not only make conditions at work better, but also improvement of their family social situation. For this reason was built new house with 12 flats for officers´ families in Želiezovce. A new rehabilitation centre helps to active rest for officers. One of the main priorities of prison is continual rising of officers´ educational level. This is realized by study in Police Academy and support of study in the other universities. Project “Saving energy with using renewable source of energy” We are preparing one big project which is focused to saving energy and environmental protection. Imprisonment institution Želiezovce is a leader of saving expenses and prefer clean energy from renewable source of energy with accent to environmental strategy in all prison area in Slovakia. This claim supports project which was created with Energy Centre Bratislava with ambition to acquire resources means from EEA grants. This project is able to start new way of understanding a position of alternative energy in country with majority of nuclear energy. Solar energy utilization itself does not cause any harm to the environment. Over two-year period of one thermal collector produces the whole amount energy used for its manufacture (energy amortization). Materials used in solar systems are fully recyclable, except insulation materials of native origin without any environmental impact. Considering the solar energy supply of 320 solar collectors in the imprisonment institution Želiezovce, about 1,270 GJ of heat per year will be collected, what is the equivalent of 43,209 m3 of natural gas per year. According to the evaluation of the Ministry of the Environment evaluating of emission factors, burning such volume of gas would produce approximately 3.5 kg of solid polluting particles, 0.42 kg sulphur dioxide, (SO2); 67.4 kg nitric dioxide (NO2) and 27.2 kg virulent poisonous carbon monoxide (CO). However, the most substantial is the reduction in carbon dioxide that is estimated to be up to 80 tons of CO2 per year. Besides the use of solar energy in the imprisonment institution, the replacement of outdated boiler by condensing boiler together with the replacement of gas burners will contribute to the reduction of negative impact on the environment. The reduction of harmful NO2 emissions from gas burning from current level 140 - 200 mg/mn-3 to maximum 80 mg.mn-3 is expected. Economic sustainability of the project is guaranteed by expected yearly savings of natural gas, so far the only medium for hot water preparation. This annually represents 533,400 Sk or 13,787 EUR respectively. Other additional profits are ensured by higher thermal efficiency of the system. Without the support from Norwegian Kingdom / EEA Financial mechanism at current natural gas prices level the pay-back period of the investment would be 20 years. In case of successful implementation and receiving the support, the Imprisonment institution Želiezovce can profit from the project immediately after the start of the operation, which would considerably decrease the amount of public finance used for coverage of operational costs of the imprisonment institution. Solar collectors guaranteed lifetime is 25 to 30 years (depending on producer) at minimal maintenance requirements. Thus the project does not have any need for additional financing after the end of support from Norwegian Kingdom / EEA. Expected profits in the form of savings on natural gas expenses and operation of hygienic facilities in the imprisonment institution are 1,256,680 SKK for a year and are closely specified in the feasibility study. Expected profits in the form of savings will be with high probability higher considering constantly increasing trend of natural gas prices in past years and future. CooperationImprisonment institution Želiezovce cooperates:
In educational, social, culture and spiritual area with:
In area of employment:
In criminal proceeding with:
In sport activities with:
In economy, saving energy and environmental protection with:
|
|
|