Prejsť na obsah
Oficiálna stránka

Zvládnuť koronavírus bude náročné. Hlavná sestra ZVJS ozrejmila, ako vírus rozoznať od chrípky, ale aj načo sú nám rýchlotesty

Vážené kolegyne, vážení kolegovia.


Koronavírus COVID-19. Nikto z nás si takúto situáciu nedokázal predstaviť, nikto z nás si ju neželal a rovnako nikto z nás nie je prorok a nedokáže predpovedať, aký bude jej ďalší priebeh. To, čo však s istotou vie každý z nás je, že zvládnuť ju bude náročné. Prispôsobiť sa obmedzeniam, nariadeniam a príkazom bude vyžadovať množstvo disciplíny, empatie, tolerancie voči sebe navzájom a súdržnosti nás všetkých.


O koronavíruse COVID-19 je dostupných množstvo odborných článkov, prostredníctvom ktorých sa k nám dostalo niekoľko potrebných základných informácií o prejavoch, priebehu, prevencii a liečbe. Z tých všetkých informácií je pre náš každodenný život podstatné vedieť, že:


1/ Hlavným spôsobom prenosu je kvapôčková infekcia, tzn. že vírus sa prenáša drobnými kvapôčkami vzduchom z človeka na človeka, najrýchlejšie pri kýchaní, kašlaní, ale aj rozprávaní.


2/ Koronavírus môžu prenášať aj ľudia, ktorí nemajú žiadne príznaky, takže pri vzájomnom kontakte v práci, v obchodoch, v prostriedkoch MHD, vlakoch, na ulici a pod. dodržiavajte aspoň metrový odstup a zakrývajte si ústa a nos ochranným rúškom, pri kýchaní a kašľaní si zakryte ústa papierovou vreckovkou, ktorú ihneď po použití zahoďte do odpadu. Odporúča sa vetrať priestory nárazovo, niekoľkokrát denne (aj v práci). K téme ochranné rúška verzus respirátory, bavlnené verzus jednorazové... Môžeme polemizovať koľko chceme, prioritou je náš vlastný záujem chrániť seba a druhých tým, že budeme používať akúkoľvek ochranu úst, nosa a očí.


  1. Chirurgické rúška sú jednorazové, po 2-3 hodinách strácajú ochranný efekt.

  2. Respirátory FFP2 a FFP3 strácajú ochranný efekt po 8 hodinách a v prípade, ak ste nakazený – respirátoru s ventilom sa treba vyhnúť, nakoľko je vysoká pravdepodobnosť, že výdychom cez tento ventil nainfikujete inú osobu.

  3. Bavlnené rúška môžete použiť niekoľkokrát po sebe, rovnako je však vhodné ich po pár hodinách vymeniť za čisté, resp. opraté a ožehlené. Na farbe, vzoroch, pôvode látky ani na tom, kde a kým boli ušité vôbec nezáleží, naše zdravie ochráni fakt, že sú bavlnené, čisté a pre nás všetkých dostupné v dostatočnom množstve.


3/ Okrem kvapôčkového prenosu sa môžeme nakaziť aj kontaktom s infikovanými predmetmi, manipuláciou s peniazmi, podaním ruky s infikovaným človekom a pod. Nikdy sa nedotýkajte očí, úst a nosa neumytými rukami. V rámci prevencie je vhodné nosiť gumené jednorazové rukavice a nevyhnutné je dôkladné dodržiavanie hygieny rúk – umývanie mydlom a vodou najmenej 40 sekúnd, ak nemáte takúto možnosť, alternatívou môže byť aplikácia dezinfekčného gélu alebo spreja na báze alkoholu na suché ruky. Plochy, predmety, kľučky, vodovodné batérie, tlačidlá na klávesnici, zvončekoch a pod. je potrebné dezinfikovať prostriedkami s obsahom chlóru alebo jódu. Pre zaujímavosť uvádzam, že na plastových a oceľových povrchoch sa koronavírus udrží cca 72 hodín, na lepenke a kartóne 24 hodín, na medených predmetoch cca 4 hodiny (štúdia z magazínu The New England Journal of Medicine).


4/ Koronavírus COVID-19 sa u nás objavil v čase začiatku rôznych alergických prejavov a chrípkovej sezóny. Teoreticky každý infikovaný človek v prípade voľného pohybu môže byť šíriteľom infekcie. Príznaky pri infikovaní koronavírusom COVID-19 nemusia byť žiadne, až po život ohrozujúce. Sú veľmi podobné chrípke, či prechladnutiu, takže je možné, že mnohí z nás už koronavírusom infikovaní boli a ani o tom nevedeli. K základným prejavom patria horúčky, bolesť hrdla, kašeľ, dýchavičnosť alebo iné ťažkosti s dýchaním. Príznaky ochorenia súvisia u človeka s rozvojom obranných mechanizmov (zápalová odpoveď ako reakcia imunitného systému na prítomnosť vírusu), to znamená, že sa imunitný systém aktivuje a začínajú sa tvoriť protilátky (najskôr IgM, neskôr IgG). K naštartovaniu týchto procesov treba určitý čas, kým sa prejavia na stave organizmu (príznaky ochorenia) a v laboratórnych výsledkoch (začiatok tvorby protilátok). Inkubačná doba vo všeobecnosti je od 3 do 7 dní, maximálne však 14 dní. Inkubačná doba je obdobie od nakazenia (vniknutia vírusu do organizmu) po vypuknutie choroby (objavenie prvých príznakov).


Ako rozpoznať príznaky koronavírusu?


PREJAVY

COVID-19 (príznaky nemusia byť žiadne až po život ohrozujúce)

PRECHLADNUTIE (pomalý nástup príznakov)

CHRÍPKA( rýchly nástup príznakov)

horúčka

často

zriedka

často

únava

občas

občas

často

kašeľ

často

mierne

často - suchý kašeľ

kýchanie

nie

často

nie

bolesť a slabosť

občas

často

často

nádcha

zriedka

často

občas

bolesť hrdla

občas

často

občas

bolesť hlavy

občas

zriedka

často

dýchavičnosť

občas

nie

nie

hnačka

zriedka

nie

občas u detí


5/ Spätná polymerázová reťazová reakcia (PCR) – je test založený na priamom dôkaze koronavírusu COVID-19 v tele a nie protilátok, ktoré proti vírusu produkuje naše telo. Tento test je možné robiť ihneď pri objavení klinických príznakov, je realizovaný záchranármi, alebo špecializovaným odberovým tímom, ktorý odbery urobí a zároveň zabezpečí následný transport vzoriek na diagnostiku. V každom kraji je na Slovensku k dispozícii jedna mobilná jednotka. Testovanie sa robí hlbokým výterom z úst a nosa, ktorý je pre mnohých nepríjemný a možno aj trocha bolestivý. Pacient si musí pred odberom vzorky zakašľať. Prvým vatovým tampónom sa krúživým pohybom vytrie oblúk klenby a druhým vatovým tampónom sa vytrie sliznica zadnej časti nosnej klenby cez obe nosné dierky. Obidva tampóny sú následne vložené do skúmavky a ponoria sa do odberovej tekutiny. V laboratórnych podmienkach sa hľadajú v odobratej vzorke stopy po genetickom materiáli vírusu. V prípade SARS-CoV-2, teda COVID-19, využívajú test ktorý nazývame Spätná polymerázová reťazová reakcia (PCR). Pokiaľ sa genetický materiál vírusu objaví v odobranej vzorke, pacient je zrejme infikovaný vírusom a následne sa robí ďalší, o niečo hlbší kontrolný test na koronavírus, ktorý už hľadá aj ďalšie časti vírusového genómu. Genetické testovanie je presné a vyhodnotenie výsledkov trvá spravidla 24 až 72 hodín. Ostatné diagnostické metódy, ako sú sérologické testy z krvi a rôzne rýchlotesty, nie sú až také presné, avšak výsledky sú známe už do niekoľkých hodín či dokonca minút. Pre 100 % pravdepodobnosť sa však odporúča doplniť aj laboratórne testy.


6/ Rýchlotest - test má význam použiť len u chorých osôb s klinickými príznakmi na odlíšenie ochorenia COVID-19 od bežných sezónnych nákaz a zmysel má najskôr 8. deň od nástupu klinických príznakov (napr. zvýšená telesná teplota, kašeľ a pod.), keďže je založený na detekcii protilátok IgM a IgG. Testovanie nemá zmysel, pokiaľ predpokladáme, že by sme mohli byť nakazení len nedávno a nemáme žiadne klinické príznaky.


Negatívny výsledok rýchlotestu môže znamenať, že:

  1. človek sa s vírusom nestretol (ak má klinické príznaky, tak sú spôsobené iným patogénom),

  2. človek je nakazený, ale ešte je v inkubačnej dobe a nemá klinické príznaky ochorenia. Predstavuje teda potenciálny zdroj nákazy pre svoje okolie!

  3. človek je nakazený, má alebo nemá klinické príznaky, ale jeho telo neprodukuje dostatok protilátok.

K výsledku rýchlotestu teda pristupujeme tak, že pokiaľ je negatívny, ochorenie COVID-19 nie je aktuálne potvrdené ani vylúčené. Negatívny test nie je dôkazom, že vírus nevylučujeme a nenakazíme okolie!


Pozitívny výsledok rýchlotestu môže znamenať, že:

  1. človek je nakazený ochorením COVID-19, treba kontaktovať lekára a vykonať PCR test, ktorý bude pozitívny,

  2. človek nákazu prekonal v minulosti a protilátky môžu pretrvávať v tele dlhšiu dobu. Nie je však už infekčný pre svoje okolie! PCR test bude negatívny.

Keďže sú popísané prípady tzv. reinfekcie (vyliečený človek sa zase nakazí), nie je tento stav zárukou, že neochoriete a nebudete nosičom COVID-19 opätovne.


V prípade otázok sa obráťte na svojho služobného lekára.


Záver:


Nedá mi nereagovať na mnohé pripomienky a podnety, ktoré čítam pod každým príspevkom na našej spoločnej fb stránke ZVJS a prostredníctvom ktorej sa pravidelne dostávame k informáciám o jednotlivých postupoch a konkrétnych riešeniach v boji proti koronavírusu COVID-19 v ústavoch, na pracoviskách a pri plnení si služobných a pracovných povinností. Ochrana vlastného zdravia by mala byť priorita každého jedného z nás. Je jednoduché kritizovať a sťažovať sa na podmienky, na ochranné prostriedky, na prijaté opatrenia, na postupy a kroky, ktoré prijmú v konkrétnej situácii naši nadriadení. Rovnako jednoduché je neurobiť a nezabezpečiť na ochranu svojho zdravia a v rámci prevencie pred koronavírusom pre seba, svoju rodinu a svojich kolegov nič, iba čakať, čo bude poskytnuté zo strany zamestnávateľa. Z celej aktuálnej situácie a neistoty, v ktorej žijeme a vzhľadom na hrozbu straty zdravia, či dokonca života je na miestne si uvedomiť, že je čas prijať ponúkanú pomoc s vďakou a pokorou. Prehodnotením vlastných priorít a zmenou vlastných postojov niektorých z nás k ponúkaným riešeniam, ktoré sú smerované v prvom rade k zachovaniu nášho zdravia a zdravia našich blízkych a k udržaniu bezpečnosti nás všetkých, budeme schopní prekonať túto situáciu a verím, že dostaneme od života ďalšiu šancu užívať si chvíle v zdraví a v kruhu svojej rodiny, priateľov a kolegov :). Prajem Vám všetkým veľa zdravia a síl.


hlavná sestra ZVJS

Logo úradu vlády Slovenskej republikyLogo ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky
Logo českého väzenského a justičného strážneho zboru
Logo zboru maďarskej väzenskej a justičnej stráže
Logo zboru poľskej väzenskej a justičnej stráže