Vážime si ich prácu a odbornosť
V našich väzniciach pracuje spolu 375 pedagógov a psychológov. Ich práca je nielen časovo, ale aj psychicky náročná. Pedagógovia a psychológia sa snažia zodpovedne a profesionálne pristupovať k plneniu úloh a väzneným osobám poskytnúť pomoc pri riešení ich problémov. Sú im nápomocní pri zvládaní náročnej situácie a mnohokrát sa stávajú ich bútľavou vŕbou. Ako dobre vieme, existujú rôzne typy väznených osôb a práca s niektorými nie je vôbec jednoduchá.
Aktuálna situácia spojená so šíriacim sa vírusom Covid-19 všetkým komplikuje realizáciu doteraz bežných a pravidelných činnosti. Celkovo proces zaobchádzania s väznenými osobami si aktuálne vyžaduje prísne dodržanie stanovených protiepidemických opatrení a zvládnutie náročnej situácie.
Odborná pomoc pomáha k zvládnutiu náročných dni najmä väzneným osobám
Psychológovia a pedagógovia sú milo prekvapení, ako situáciu prijali a zvládajú väznené osoby. Aj napriek obmedzeniam sa snažia venovať maximálnu pozornosť všetkým väzneným osobám, či už individuálne alebo v menšej skupine prostredníctvom psychologickej a pedagogickej intervencie, krízovej intervencie, ale taktiež poskytovaním psychologického poradenstva, psychoterapie a inej psychologickej či pedagogickej osvety. Realizáciou rôznych činností sa snažia odstrániť, obmedziť alebo usmerniť psychický stav väznených osôb, ktorý má charakter dlhodobej psychickej záťaže alebo akútnej ťažko zvládnuteľnej krízovej situácie. Prostredníctvom realizovaných aktivít poskytujú väzneným osobám relevantné informácie, rady, návrhy a podporu pri ich riešení.
Paradoxom je, že väznené osoby nemajú strach o svoj život, ale majú obavy a cítia neistotu z prípadných následkov koronavírusu u svojich blízkych, ktorým v týchto ťažkých chvíľach nemôžu byť oporou a pomocou.
Po prepuknutí prvého prípadu vírusového ochorenia boli badateľné príznaky strachu, neistoty či nervozity. K zmierneniu napätej situácie dopomohlo dôsledné vysvetľovanie situácie a prízvukovanie dodržiavania prijatých osobitných opatrení zo strany personálu, vďaka čomu aj väznené osoby pokojne prijali tieto opatrenia a vnímajú ich ako pre nich protektívne a benefitné. Psychológovia a pedagógovia zboru s odstupom času konštatujú, že v istej miere došlo k poklesu žiadostí o ich služby. Vzhľadom na to, že väznené osoby majú prístup k verejne dostupným informáciám v televízii či rozhlase, chápu zložitosť situácie na celospoločenskej a celosvetovej úrovni.
Vďaka profesionálnemu a zároveň ľudskému prístupu príslušníkov môžeme konštatovať, že väznené osoby sa správajú veľmi zodpovedne a kooperatívne. Časť väznených osôb samozrejme vzniknutú situáciu vníma negatívne a prejavuje strach, ale sú aj takí, ktorí epidémiu vnímajú ako dianie mimo brány väznice, žijú si vo svojom doterajšom režime a aj vo svojich doterajších bežných väzenských starostiach a problémoch a necítia sa byť ohrození nákazou.
Tak, ako v spoločnosti, aj medzi väznenými osobami sú zaznamenané prejavy solidarity. Aktuálnu situáciu a vzniknuté obmedzenia chápu a správajú sa menej nátlakovo a tolerantne voči personálu aj spoluväzňom. Uvedomujú si, že svojim zodpovedným správaním aj oni môžu prispieť k eliminácii zvýšeného rizika nákazy a ochrany života a zdravia ich všetkých.
Veľká vďaka patrí všetkým tým, vďaka ktorým dokážeme zvládať túto neľahkú situáciu.