Príslušník, ktorý zachránil život darovaním krvotvorných buniek: Ten pocit sa nedá opísať
Pomôcť topiacemu, darovať jedlo či peniaze chudobným alebo niekoho povzbudiť, keď sa už cíti na dne. Zachrániť niekomu život sa dá rôznymi rôznym spôsobom. Medzi príslušníkmi a zamestnancami Zboru väzenskej a justičnej stráže je množstvo takých, ktorí pomáhajú bez postranných úmyslov. Žiarivým príkladom je aj npor. Ivan Janeček, ktorý zachránil život darovaním krvotvorných buniek neznámej pacientke.
Kolega z ústavu Banská Bystrica súhlasil s darovaním krvotvorných buniek pre pacientku s onkohematologickým ochorením. Proces darovania týchto buniek nie je jednoduchý, ale nie je ani tak zložitý či desivý pre darcu, ako si ho mnohí predstavujeme. Najlepším zdrojom informácií je práve človek, ktorý procesom prešiel. "Videl som pred pár rokmi kampaň na darovanie kostnej drene, tak som si to pozrel na internete. V tej dobe nebolo až tak veľa informácii, zaujalo ma to a povedal som si, prečo nie. Chodím darovať krv do Národnej transfúznej služby v Banskej Bystrici (NTS BB), tak sa zaregistrujem a možno raz niekomu pomôžem," začal svoje rozprávanie Ivan Janeček a naozaj mal pravdu. Žiadosť o darovanie kostnej drene prišla až o zopár rokov neskôr.
Darovať krvotvorné bunky nemôžete hocikomu. S pacientom sa musíte zhodovať v transplantačných znakoch a náš kolega sa s pacientkou zhodoval na neuveriteľných 10/10. Odber krvotvorných buniek je ambulantný proces, pri ktorom sa darcovi napoja žily na obidvoch rukách, krv prechádza cez krvinkový separátor, kde sa potrebné bunky filtrujú a vracia sa späť do žily. Proces trvá štyri až päť hodín. Pred samotným odberom darca chodí na podávanie rastového faktora, ktorý potrebné bunky namnoží. Darca môže pociťovať slabosť ako pri chrípke, môžu ho bolieť kĺby a svaly, ale po odbere tieto príznaky ustupujú. "Odber trval v mojom prípade štyri hodiny a 10 minút. Ležal som pohodlne na posteli, a obe ruky (žily) som mal napojené na prístroj – separátor, kde mi filtroval a odoberal krvotvorné bunky. Samotný odber nebol bolestivý, len ten čas, počas ktorého musíte ležať viac-menej bez pohybu, bol dlhší," priblížil nám kolega.
Ivan Janeček je 69. slovenský dobrovoľný darca. Zo zahraničia bolo privezených viac ako 500 transplantátov krvotvorných buniek, čo zachránilo niekoľko desiatok životov detským a aj dospelým pacientom na Slovensku. "Ten pocit sa nedá opísať, to musí človek zažiť a som rád, že ho môžem aspoň takto sprostredkovať," doplnil Ivan Janeček. Za svoj nesebecký čin si od generálneho riaditeľa prevzal Čestnú medailu zboru III. stupňa a my sme získali množstvo informácií, o ktoré sa s vami podelíme v prvom budúcoročnom čísle časopisu Slovenské väzenstvo.
Článok sme pripravovali dlhšie, keďže si zaslúži veľkú pozornosť a o to viac nás teší správa od kolegu, ktorý v týchto dňoch dal a dostal asi najlepší predvianočný darček a to správu, že pacientka, ktorej daroval krvotvorné bunky bude prepustená do domácej liečby a jej počet krviniek stúpa. Snáď tento skutočný príbeh bude mať šťastný koniec a aj vďaka tomuto článku sa viacerí rozhodnú zapísať do registra darcov. Veď ako dodal náš darca: "Podľa mňa sa o tom málo hovorí, ľudia to nemajú tak v povedomí ako napr. darcovstvo krvi. Len vtedy, keď sa o tom bude rozprávať a ľudia budú o tom čítať, stratia obavy a najmä predstavu, že kostná dreň sa dá darovať len operačným zákrokom. Je nevyhnutné, aby ľudia vedeli, že veda a doba pokročila a kostná dreň sa dá darovať ako krv aj keď o čosi dlhšie."
Viac informácií o registrácii a darovaní nájdete na nasledujúcich stránkach:
https://www.facebook.com/registerdarcovkostnejdrene/
http://www.registerdarcovkostnejdrene.sk/
http://www.registerdarcovkostnejdrene.sk/online-registracia-do-registra-darcov-kostnej-drene.html