Prejsť na obsah
Oficiálna stránka

Prednáška probačných a mediačných pracovníčok v ústave

Dňa 12. februára 2020 sa v ústave Košice-Šaca uskutočnila prednáška probačných a mediačných pracovníčok. Prednáška bola zameraná na tému probácií, mediácií a informácií o alternatívnych trestoch. Naše pozvanie prijali probačné a mediačné úradníčky Mgr. Svetlana Lokšová z Okresného súdu Košice-okolie a Mgr. Erika Bakajsová z Okresného súdu Košice II. Prednášky sa zúčastnilo 120 odsúdených.

V úvodnej časti prednášky boli Mgr. Erikou Bakajsovou vysvetlené pojmy ako probácia, mediácia, alternatívne tresty a spôsob ich realizácie. Medzi najčastejšie využívané formy alternatívnych trestov patrí trest domáceho väzenia, trest povinnej práce a peňažný trest. Účastníkom prednášky boli vysvetlené podmienky premeny trestu odňatia slobody na trest domáceho väzenia, pravidlá a spôsob uskutočňovania výkonu dohľadu nad takýmito trestami. Podrobne bolo objasnené, čo všetko sa posudzuje pri nastavovaní realizácie kontroly odsúdeného vo výkone trestu domáceho väzenia, ako napr. obmedzenie a preverovanie pohybu, presun do práce, lekárske vyšetrenia, voľno-časové aktivity, nákupy a pod. Zároveň bol vysvetlený ochranný dohľad, kedy sa odsúdení po prepustení z väzenia musia do dvoch dní nahlásiť u probačného úradníka. Mal by tiež zdokladovať zdroj svojich príjmov, neopustiť mesto kde žije bez ohlásenia. Probační úradníci pôsobia pri každom súde a vykonávajú dohľad nad súdom uloženými alternatívnymi trestami. Jedným z nich je trest povinnej práce, ktorý môže byť 40 až 300 hodín. Za mesiac sa však musí odpracovať najmenej 20 hodín a trest by sa mal odpracovať do roka. Ďalšou náplňou ich práce je poskytnutie odbornej pomoci odsúdenému, sledovanie a kontrola jeho správania a spolupráca s rodinným i sociálnym prostredím, v ktorom odsúdený žije a pracuje. Hlavným cieľom ich aktivít je to, aby klient v budúcnosti viedol riadny život.

V ďalšej časti prednášky si účastníci vypočuli od Mgr. Svetlany Lokšovej informácie o právomociach mediačného úradníka a o probačnom dohľade po podmienečnom prepustení z výkonu trestu alebo prípadnej premene trestu a následnom začlenení sa do spoločnosti. Prácou mediačného úradníka nie je hľadať prácu, prípadne ubytovanie pre práve prepustených odsúdených, to má na starosti kurátor. Mediačný úradník má za vopred stanovených určitých podmienok kompetenciu na zrealizovanie mimosúdnej dohody medzi poškodeným a obvineným, tzv. zmierom medzi oboma stranami. Môže však pomôcť riešiť problémy pri drobných krádežiach, vyhrážaní, výtržníctve, prípadne aj pri autonehodách. Cieľom mediácie je vzájomná dohoda všetkých zúčastnených strán.

V závere bol zúčastneným poskytnutý priestor na rôzne otázky týkajúce sa prezentovanej témy, ktorý aktívne využili. Odsúdených najviac zaujímali technické prostriedky-náramky, ako sa posudzujú stupne sociálneho zlyhania, aké musia byť v byte splnené podmienky na ich uloženie, alebo či je možné na náramok opustiť územie našej krajiny. Odsúdení prednášku počúvali s veľkým záujmom, keďže táto téma sa osobne týkala každého, kto má záujem o podmienečné prepustenie alebo mu bol po výkone trestu určený mediačný a probačný dohľad.

Mgr. Erike Bakajsovej a Mgr. Svetlane Lokšovej patrí naše veľké poďakovanie za ich čas a odborné prezentovanie aktuálnych zákonov určených pre osoby nachádzajúce sa vo výkone trestu odňatia slobody.

Fotografie k článku

Fotografia galérie
Logo úradu vlády Slovenskej republikyLogo ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky
Logo českého väzenského a justičného strážneho zboru
Logo zboru maďarskej väzenskej a justičnej stráže
Logo zboru poľskej väzenskej a justičnej stráže