Prejsť na obsah
Oficiálna stránka

Knihy sú medzi väzňami stále populárne. Aké príbehy ich najviac lákajú?

Marec je síce mesiacom knihy, ale situácia v súvislosti so šíriacim sa ochorením COVID-19 zvýšila záujem o knihy za mrežami počas celého minulého roka. Obmedzenia iných bežne realizovaných aktivít kultúrno-osvetovej činnosti v rámci ústavov priviedli mnohé väznené osoby k príbehom ukrytým na stránkach kníh. Väzenská knižnica je súčasťou v všetkých ústavov zboru. Odsúdení, ktorí vykonávajú trest odňatia slobody v otvorených oddeleniach (odsúdení s najmenšími obmedzeniami vo výkone trestu odňatia slobody) majú dokonca možnosť v rámci organizovanej kultúrno-osvetovej činnosti navštevovať aj verejne dostupné knižnice.


Vo väzenských knižniciach sa nachádza viac než 100 000 knižných titulov. Ako si ich môžu väznené osoby požičať?


Systém výpožičiek kníh sa riadi výpožičným poriadkom väzenskej knižnice konkrétneho ústavu, ktorý okrem iného ustanoví či väznené osoby budú predvádzané do väzenskej knižnice alebo sú výpožičky zastrešované objednávkou z knižného katalógu daného ústavu. Obvinení a odsúdení majú na každom oddiele k dispozícií katalóg kníh, z ktorého si knihy objednávajú. Knižničné jednotky sa vypožičiavajú v presne určených výpožičných dňoch a hodinách. Knihy sa vypožičiavajú spravidla na dva týždne, ale na požiadanie je možné predĺžiť čas zapožičania o ďalšie dva týždne.


V prípade, že väznené osoby nie sú predvádzané do väzenskej knižnice, ich objednávky sú doručené ústavnému knihovníkovi, ktorý ich spracuje a donesie požadované knihy na jednotlivé oddiely, kde zároveň preberie knihy, ktoré sa vracajú. Ak je na každom oddiele určený tzv. oddielový knihovník, tak zozbiera objednávky a knihy za jednotlivé oddiely, ktoré sa vracajú a následne je v určený čas predvedený do ústavnej knižnice. Ústavný knihovník preberie knihy, ktoré sa vracajú a pripraví nové podľa oddielovej objednávky, ktoré následne oddielový knihovník vydá jednotlivým odsúdeným. Takže každý klient má vypožičanú knihu k dispozícií na izbe alebo cele. V knižnici sa zároveň nachádza čitáreň, kde je k dispozícii počítač (v režime offline), kde si môžu klienti študovať právne predpisy a právnu literatúru. Aktuálne protiepidemické opatrenia ale obmedzili možnosti využívania čitárne väznenými osobami.


V niektorých prípadoch je väzneným osobám k dispozícii aj zamestnanecká knižnica. Napr. v Otvorenom oddelení v LRS ZVJS v Kováčovej je zriadená len zamestnanecká knižnica, ktorá slúži zároveň i pre potreby väznených osôb. Odsúdené si odtiaľ vedia zapožičať knihy podľa výpožičného poriadku. Vypožičiavanie sa realizuje minimálne jedenkrát za tri týždne, resp. v prípade požiadania a záujmu i skôr. Zapožičané knižničné tituly si odsúdené berú so sebou na ubytovňu, v počte max. dva knižničné tituly na jednu odsúdenú. V ubytovacej časti, kde sú odsúdené umiestnené, majú zriadenú kultúrnu miestnosť, kde sa okrem iného, môžu venovať čítaniu literatúry.


Aké knihy sú medzi väznenými osobami najpopulárnejšie?


Najčastejšie si väznené osoby vypožičiavajú knižné tituly od autora Dominika Dána, konkrétne Cela číslo 17, Beštia alebo Na podpätkoch. Avšak zaujímavosťou je aj to, že napríklad v ústave Levoča je jednou z najčítanejších kníh Snár, v ústave Banská Bystrica-Kráľová je to Atlas sveta a v ústave Želiezovce je to Anglicko-slovenský slovník.


Existujú v rámci väzenstva projekty a iniciatívy na podporu čítania za mrežami?


Okrem pravidelnej možnosti väznených osôb využívať služby väzenskej knižnice s cieľom zmysluplného využívania voľného času odborný personál väznice v rámci organizovanej kultúrno-osvetovej činnosti ponúka väzneným osobám aj možnosť zúčastňovať sa činnosti čitateľských krúžkov pod vedením odborného personálu väznice. Počas stretnutí čitateľského krúžku si zdieľajú informácie o zaujímavých knižných tituloch, novinkách, aktuálnych bestselleroch, ako aj o životoch popredných spisovateľov. Okrem čitateľských krúžkov sú v niektorých ústavoch, v ktorých sú umiestnení odsúdení s osobitnými špeciálno-pedagogickými alebo terapeutickými potrebami, knihy z väzenskej knižnice využívané aj na biblioterapiu.


V rámci podpory záujmu väznených osôb o literatúru sa v ústavoch realizujú besedy so súčasnými slovenskými spisovateľmi, či už počas marca v rámci týždňa slovenských knižníc, ako aj v priebehu roka. V poslednom roku bohužiaľ zabránili realizovaniu besied protiepidemiologické opatrenia.  Vo viacerých ústavoch sú taktiež pravidelne organizované vedomostné kvízy, ktoré podporujú záujem o čítanie kníh zo strany odsúdených a získavaniu vedomostí. A zo spolupráce väzenských knižníc s „civilnými“ knižnicami môžeme ako príklad uviesť 3. ročník aktivity organizovanej Krajskou knižnicou Karola Kmeťka v Nitre s názvom „Dva oriešky slobody“. Do tejto súťaže bolo zapojených 9 väzníc a okrem čítania kníh bola zameraná aj na tvorivú činnosť väzených osôb – maľovanie obrazov a písanie malých literárnych diel. 


Ako príklad iniciatívy pedagógov zboru vieme uviesť napríklad ústav Banská Bystrica, kde je záujem o vypožičanie kníh veľký. Tento záujem zo strany obvinených a odsúdených podporujú aj tým, že im denne obmieňajú požadované knižničné jednotky. Väznená osoba, ktorá prečíta za dva kalendárne mesiace najviac kníh, je odmenená tým, že je predvedená do knižnice, kde si môže osobne vybrať a prevziať na čítanie rôzne knihy a to aj vo väčšom množstve. Zároveň sú traja najaktívnejší čitatelia odmenení diplomom, ktorý je nasledujúce dva mesiace vystavený v knižnici.


Rovnako iniciatívne pristupujú k svojej práci aj pedagógovia v ústave Bratislava, kde sa v rámci záujmovej činnosti mladistvých obvinených organizujú komunitné stretnutia, počas ktorých klienti čítajú vybrané knižničné dielo. Po dočítaní prebieha aktívna diskusia. Hlavným cieľom stretnutí je podporiť záujem o čítanie, pomôcť získať správne čitateľské návyky, vzťah ku knihám a knižnici a Informovať o najnovších prírastkoch vo väzenskej knižnici.


ZVJS a slovenské vydavateľstvá - ako funguje spolupráca?


Ústavy vo veľkej miere získavajú knihy formou darcovstva, na základe darovacej zmluvy, či už od príslušníkov a zamestnancov zboru, bývalých členov personálu zboru, súkromných osôb, veľvyslanectiev, prípadne ako dar od samotných autorov a účastníkov besied v rámci aktivít kultúrno-osvetovej činnosti.


Ústav Nitra úzko spolupracuje s Krajskou Knižnicou Karola Kmeťka v Nitre, kde každoročne bývajú organizované besedy a výstavy pre odsúdených, ktorých sa môžu zúčastniť v rámci mimoriadneho voľna na opustenie ústavu a taktiež táto knižnica poskytuje ústavu každý rok približne 100 knižných titulov zo svojho portfólia formou daru. Rovnako ústav Ružomberok spolupracuje s Oravskou knižnicou A. Habovštiaka, ktorá už darovala ústavu 550 ks knižničných jednotiek a v budúcnosti plánujú rozšíriť spoluprácu aj o formu osvety v oblasti literatúry.


Z vyššie uvedených dôvod preto ústavy väčšinou nespolupracujú s vydavateľstvami a ich knižné požiadavky sú napĺňané formou darcovstva. Výnimkou by sa dalo povedať, že je ústav Žilina, ktorý spolupracuje s Absynt, ktoré daruje knihy každý rok. V posledných rokoch došlo k spolupráci aj s vydavateľstvom Dixit a spisovateľom Dávidom Kičinom.


A čo číta generálny riaditeľ ZVJS plk. Mgr. Róbert Mudronček?


„Popri pracovných povinnostiach je zložité nájsť si čas na čítanie, avšak vždy sa snažím nájsť si aspoň chvíľu na dobrú knihu, z ktorej sa niečo nové dozviem, naučím alebo si pri nej oddýchnem. Momentálne je mojim favoritom slovenský autor, Juraj Červenák so svojou sériou historických detektívok, ale nepohrdnem ani zahraničnou klasikou od Dumasa, Dostojevského či Tolstoja,“ povedal generálny riaditeľ zboru.


Pri otázke, či tak, ako aj väznené osoby, aj generálny riaditeľ zboru rád číta „dánovky“ sa pousmial a dodal, že síce považuje jeho knihy za veľmi dobré, vo voľnom čase sa snaží vyhýbať na stránkach kníh realite, s ktorou sa v rámci práce denne stretáva.


Fotografie k článku

Fotografia galérie
Logo úradu vlády Slovenskej republikyLogo ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky
Logo českého väzenského a justičného strážneho zboru
Logo zboru maďarskej väzenskej a justičnej stráže
Logo zboru poľskej väzenskej a justičnej stráže