Hokejový turnaj o Pohár riaditeľa ÚVTOS a ÚVV ILAVA
Organizovanie hokejových turnajov medzi ústavmi je už niekoľkoročná tradícia. Po minuloročnom novembrovom turnaji vyhlásenom riaditeľom ÚVTOS Banská Bystrica – Kráľová prevzal štafetu v jeho zorganizovaní tentokrát riaditeľ ÚVTOS a ÚVV Ilava plk. Mgr. Radomír Janík. Hokejové tímy zložené z príslušníkov, zamestnancov a výsluhových dôchodcov Zboru väzenskej a justičnej stráže z ÚVTOS a ÚVV Ilava, ÚVTOS Banská Bystrica-Kráľová, ÚVTOS Dubnica nad Váhom a ÚVV a ÚVTOS Košice si zmerali svoje sily vo vzájomných zápasoch 14. apríla 2023 na zimnom štadióne v Dubnici nad Váhom.
Ľadový hokej je najrýchlejší a najvzrušujúcejší zo všetkých kolektívnych športov, pretože je kombináciou dvoch športov – korčuľovania a hokeja. Korčuľovanie je komplexná zručnosť vyžadujúca silu, rovnováhu a vytrvalosť. Akonáhle hráč ovláda schopnosť korčuľovať dozadu a dopredu, rýchlo sa otočiť a zastaviť, obísť hráča alebo sa vyhnúť bodyčeku, pôžitok z hry skutočne rastie. Hokej pozostáva z troch základných zručností – manipulácie s hokejkou, prihrávok a streľby. Manipulácia s hokejkou vyžaduje vynikajúcu koordináciu ruka-oko, schopnosť držať puk a správny moment oklamať súpera. Prihrávka si vyžaduje víziu, načasovanie a predvídanie. Streľba vyžaduje prax, silu a techniku. Výnimočnosť a náročnosť ľadového hokeja spočíva v tom, že sa hráč musí naučiť kombinovať tri základné hokejové zručnosti s úplne inou zručnosťou korčuľovania. Sú to dva športy, nie jeden, ale keď sa spoja, vznikne neuveriteľne príjemný zážitok. Takto je ľadový hokej opísaný v Knihe pravidiel ľadového hokeja vydanej Medzinárodnou hokejovou federáciou (IIHF). Keďže však hokejové tímy ZVJS nie sú zložené z profesionálnych hráčov, štandardné pravidlá hokeja boli pre účely turnaja upravené nasledovne: Pri nedovolenom zákroku, fyzickom napadnutí hráča alebo úmyselnom zdržiavaní hry je hráč vylúčený na jednu minútu. V prípade inzultácie rozhodcu je hráč vylúčený do konca turnaja. Priama strela („príklep“) na brankára je možná len v prípade, že pred brankárom sa nenachádza žiadny z hráčov. Na turnaji platia pravidlá tzv. bezkontaktného hokeja so zvláštnym zreteľom na hru pri mantineli. Vyhodenie puku cez všetky čiary (zakázané uvoľnenie) je dovolené a hra sa neprerušuje. Hrací čas zostal ako je zaužívané rozdelený na tri tretiny, avšak jednotlivé zápasy sa hrali v čase 3x15 minút hrubého času bez prestávok (teda hra sa neprerušovala), okrem posledných dvoch minút zápasu, kde sa hrací čas po odpískaní rozhodcu zastavoval.
Za výhru v riadnom hracom čase získalo mužstvo 3 body. Za výhru po samostatných nájazdoch 2 body. Za prehru po samostatných nájazdoch 1 bod. Za prehru v riadnom hracom čase 0 bodov. V prípade nerozhodného výsledku teda nasledovali trestné strieľania formou troch samostatných nájazdov. Tieto sme počas turnaja mohli vidieť jedenkrát a to po remíze zápasu ilavského a košického družstva. Celkovo sa odohralo 6 zápasov ( teda hral každý s každým) a o konečnom umiestnení rozhodol počet získaných bodov.
Do každého zápasu nastúpili hráči s plným nasadením a ich zápal do hry vyzeral rovnako ako u hokejistov na majstrovstvách sveta. Núdza nebola ani o zaujímavé súboje či menšie vzájomné konfrontácie. Počas sedemhodinového hráčskeho maratónu gólmani vyťahovali puk z bránky 50 krát.
To, že družstvo ÚVTOS a ÚVV Ilava zvíťazilo vo všetkých zápasoch, rozhodlo o jeho víťazstve v turnaji a s počtom bodov 8 sa teda umiestnilo na prvom mieste. Košičania prehrali len jeden zápas – a to práve zápas s Ilavou, o ktorom rozhodli samostatné nájazdy a tak v tesnom závese za Ilavou, s počtom bodov 7 obsadilo druhé miesto družstvo hokejistov z ÚVV a ÚVTOS Košice. Získané tri body za jedno víťazstvo zabezpečili hráčom z ÚVTOS Dubnica nad Váhom tretie miesto. To, že hokejová šťastena vie byť vrtkavá pocítili obhajcovia víťazstva z novembrového turnaja - družstvo z ÚVTOS Banská Bystrica-Kráľová. Tentokrát nevyhrali ani jeden zápas a umiestnili sa tak na poslednej priečke.
ÚVTOS a ÚVV Ilava ďakuje touto cestou „svojim chlapcom“ za krásnu reprezentáciu a taktiež ostatným zúčastneným ústavom za zapojenie sa do turnaja v duchu fair play.