Starostlivosť o rastliny a zvieratá - balzam pre dušu i telo
V súčasnej dobe sa čoraz viac hovorí o vplyve záujmov a záľub na ľudskú psychiku. Výrazné benefity pre duševné zdravie prinášajú meditácia, cvičenie jogy, čítanie kníh, no i práca na záhrade. Dnes vám predstavíme záhradníčenie a chovateľstvo v ústave Leopoldov.
Od roku 2009 v ústave fungujú záhradkársky a chovateľský krúžok, ktorých hlavnou úlohou je poskytnúť odsúdeným umiestneným v ústave so stredným stupňom stráženia, diferenciačná skupina A, priestor pre zmysluplné aktivity v oblasti záhradkárstva – spoznávanie, pestovanie, rozmnožovanie rastlín a drevín a v oblasti chovateľstva – získavanie praktických zručností pri chove rôznych zvierat, poznávanie jednotlivých chovaných druhov, podmienok chovu a nárokov na hygienu, pozorovanie správania zvierat. Oba krúžky realizujeme v priestoroch „záhrady“, v objekte z prvej polovice 18. storočia, kde bol pôvodne neskorobarokový špitál pevnosti a väzenská nemocnica. Aj v tých časoch bola v tomto priestore vysadená zeleň a stromy, no nie úžitková, ale okrasná. Odsúdení, ktorí boli hospitalizovaní v nemocnici, na tomto „zelenom nádvorí“ vykonávali vychádzky.
O členstvo v záhradkárskom krúžku je dlhoročný záujem, aktuálne v ňom pracuje 20 odsúdených, ktorí celoročne vykonávajú aktivity spojené s pestovaním zeleniny od semiačka až po jesennú úpravu pôdy. V záhrade odsúdených nájdete papriky, paradajky, uhorky, feferónky, šalát, melóny, cibuľu, cesnak, reďkovku, cukety, patizóny, baklažán, cviklu, tekvice, zemiaky, jahody, bylinky, ale samozrejme i okrasné kvety, kríky, ktoré následne vysádzame v rámci celého ústavu a snažíme sa vytvoriť príjemné zelené prostredie. Vytvorením zelenej záhrady ponúkame odsúdeným možnosť aktívneho života v podmienkach výkonu trestu, pretože život v záhrade je ideálnym nástrojom posilňovania sebavedomia a sebaúcty a jedným z najlepších podporných prostriedkov. Odsúdení vnímajú, že dokážu niečo vyprodukovať a sú o niečo viac zladení so zemou. Záhrada im dáva šancu pozorovať zrod a rast, vďaka ich snahe a starostlivosti.
Popri záhradkárskom krúžku funguje v priestoroch záhrady i chovateľský krúžok, ktorý sa zameriava na chov anduliek, papagájov, sliepok – liliputiek, kohútov a karasov striebristých. Piati odsúdení sa venujú pravidelným činnostiam, ako kŕmenie, výmena vody a čistenie voliéry.
Vrátime sa späť k záhradkárskemu krúžku a jeho prínosu, ktorý je veľmi rozmanitý, až terapeutický. Začneme pocitom úspechu pri úspešnom vypestovaní rastlín, ktorý je zároveň prirodzeným stimulom a účinným liekom proti stresu, pokračujeme obnovou, udržaním alebo znovuzískaním stratených schopností, má povzbudzujúce účinky, obmedzuje nežiaduce prejavy v myslení, zbavením pesimistických myšlienok, ktoré odsúdených často sprevádzajú. Záhradníčenie je prirodzený spôsob ako znova nájsť chuť do života, byť na seba hrdý, ponúka možnosti sebarealizácie, s výhodami skupinovej práce (vzájomná podpora a pomoc), pozitívna spätná väzba, kontakt s prírodou aj v podmienkach výkonu trestu. Prínosný je pobyt vonku na čerstvom vzduchu a slnku a samozrejme fyzický pohyb. Kopanie, sadenie, polievanie, presádzanie, ohýbanie sa sú skvelé formy cvičenia, ktoré udržujú telo zdravé. Práca v záhrade nielen pomáha spaľovať kalórie, ale znižuje krvný tlak, posilňuje svaly a pomáha uvoľniť sa.
Samozrejme, nezabúdame ani na praktický prínos záhradkárskeho krúžku. A tým sú samotné výsledky práce odsúdených – zeleninová a ovocná úroda a nové vypestované kríky a stromy a samozrejme získané vedomosti o tom, ako pestovať potraviny. V zimnom období, kedy záhrada odpočíva, sa odsúdení venujú oprave záhradníckeho náradia a teoretickej príprave štúdiom materiálov, ako zefektívniť ich činnosti v záhradníčení. Tie využívajú na jar, kedy sadia semienka, polievajú, následne presádzajú vzídené priesady. Jar prinesie veľa činností, úpravu a rozrábanie pôdy, tvorbu hriadok a záhonov, budovanie fóliovníkov, ktorých majú na záhrade vybudovaných päť. V poslednom období odsúdení objavili čaro výsadby do vyvýšených záhonov, ktoré si taktiež sami vybudovali. V sezóne sa starajú o rodiace rastliny, udržujú pôdu okopávaním a pletím, udržujú rastliny zdravé a chránia ich pred chorobami a škodcami biologickým spôsobom. Vlastnou činnosťou sa učia, ako efektívne hospodáriť s vodou, energiou a samozrejme, využívajú prírodný odpad ku kompostovaniu. Vytvorený kompost zužitkujú na jeseň pri rýľovaní.
Človek nikdy nevie, všetky tieto vedomosti a zručnosti sa odsúdeným možno v budúcnosti zídu, napríklad pri hľadaní pracovných príležitostí na slobode.