Skip to content
Official website of the

Ústav na výkon väzby a Ústav na výkon trestu odňatia slobody

Bratislava

Characteristics of the facility

História ústavu

Pôvodná budova väznice z roku 1854 tzv. sedriálna – bývalý názov krajského súdu za Rakúsko-Uhorska (na dnešnom Župnom námestí), už nevyhovovala, rozpadala sa a bola sústavne preplňovaná. Preto v dvadsiatych rokoch minulého storočia prišlo rozhodnutie postaviť novú väznicu. Terajšia budova väznice bola postavená v rokoch 1934 – 1936 na účely vyšetrovacej väzby v zadnom trakte Justičného paláca podľa pensylvánsko-panoptického vzoru v tvare kríža. Z kruhovej centrály budovy vychádzajú schodištia na štyri poschodia, odkiaľ vedú chodby k jednotlivým celám. V roku 1937 bola väznica odovzdaná do užívania a mala kapacitu 358 väznených osôb.

Väznica prešla viacerými rekonštrukciami, modernizáciou aj novou výstavbou. Najväčšie zmeny sa uskutočnili v 70. – 80. rokoch 20. storočia, kedy sa celý areál väznice uzatvoril rôznymi doplnkovými stavbami. Postavili sa aj nové priestory pre Generálne riaditeľstvo Zboru väzenskej a justičnej stráže.

V rokoch 1963 – 1969 väznica slúžila aj ako nápravnovýchovný ústav pre mladistvých mužov, krátky čas tu pôsobilo i oddelenie súdno-psychiatrickej expertízy  a vykonávali sa aj krátkodobé tresty odňatia slobody.

V období rokov 2015 – 2018 prešiel ústav komplexnou rekonštrukciou, vďaka ktorej sa odstránil dlhodobo nepriaznivý technický stav objektov. Rekonštrukciou sa zlepšili nielen ubytovacie a hygienické podmienky väznených osôb, ale vznikli nové priestory pre príslušníkov a zamestnancov ústavu, vznikli športové ihriská a miestnosti pre kultúrno-osvetovú činnosť, duchovnú činnosť, vytvorili sa bezpečnostné cely, cely pre imobilných klientov a cely disciplinárnych trestov. Zrealizovala sa nadstavba najvyššieho poschodia, kde vznikol dostatočný priestor pre 17 nových vychádzkových koridorov. A odpoveď na veľmi častú otázku zo strany iných ústavov, áno, ústav Bratislava má naozaj vyhrievanú podlahu vo vychádzkových koridoroch, ktorá počas zimného obdobia zabezpečuje roztápanie ľadu a snehu a tým nielen že minimalizuje vznik úrazu u väznených osôb, ale vyriešila aj problém, kam so snehom.

Po rekonštrukcii patrí ústav Bratislava k najmodernejším väzenským zariadeniam na Slovensku, ktorá spĺňa najprísnejšie kritériá nielen z pohľadu bezpečnosti, ale aj odporúčaní a štandardov Rady Európy v oblasti zaobchádzania s väznenými osobami.

Súčasnosť ústavu

V súčasnosti sa v ústave Bratislava zabezpečuje účel výkonu väzby a výkonu trestu odňatia slobody. Výkon väzby sa v ústave vykonáva diferencovane pre obvinených mužov a ženy v oddieloch so štandardným a zmierneným režimom. Výkon trestu odňatia slobody sa vykonáva v minimálnom stupni stráženia,  v strednom stupni stráženia a v maximálnom stupni stráženia. Odsúdení v minimálnom stupni stráženia sú umiestnení v otvorenom oddelení.

S cieľom prehĺbiť účinnosť zaobchádzania s osobitnými kategóriami odsúdených sú v ústave okrem štandardných oddielov zriadené i špecializované oddiely - nástupný oddiel, výstupný oddiel, cely disciplinárnych trestov a oddiel s bezpečnostným režimom pre maximálny stupeň stráženia, ktorého súčasťou je aj kompenzačná miestnosť.

Celková kapacita ústavu Bratislava je 792 väznených osôb, 255 miest je určených pre obvinených a 537 miest je určených pre odsúdených, z toho 172 miest určených pre odsúdených umiestnených v otvorenom oddelení.

V rámci výstupného oddielu sa ústav Bratislava aktívne zapojil do dlhodobého národného projektu Šanca na návrat II, financovaného z Európskeho sociálneho fondu v operačnom programe ľudské zdroje v prioritnej osi sociálne začlenenie, ktorého zámer primárne vychádza z potreby prepojenia oddelených politík penitenciárnej a postpenitenciárnej starostlivosti, zníženia rizík opakovaného páchania trestnej činnosti a obmedzenia vzniku možných krízových situácií v bezprostrednom okolí osôb vracajúcich sa z výkonu trestu odňatia slobody, pričom hlavná aktivita národného projektu je zameraná na resocializáciu a aktívne začlenenie občanov vo výkone trestu odňatia slobody do spoločnosti, na trh práce a zlepšenie ich prístupu k sociálnym službám.

Kultúrno-osvetová činnosť je orientovaná najmä v oblastiach: osvetovej, záujmovej a športovej činnosti, využívanie väzenskej knižnice, sledovanie televízneho a počúvanie rozhlasového vysielania, odoberanie tlače a časopisov, kultúrne, vzdelávacie a zábavné podujatia, organizovanie kultúrnych vystúpení a ďalšie akcie prispievajúce k zvyšovaniu kultúrnej úrovne a všeobecného vzdelania odsúdených. Bola zriadená učebňa pre obvinené osoby, čitáreň, posilňovňa, počítačová miestnosť a novo vytvorená učebňa, určená na vzdelávanie negramotných a pre cudzincov na vzdelávanie sa v slovenskom jazyku. Na streche sa nachádzajú vychádzkové dvorce určené pre väznené osoby, ktoré sú vybavené workautovým zariadením, hrazdou a šikmou lavičkou na cvičenie. Ústav má k dispozícii pre väznené osoby aj dve multifunkčné športové ihriská.

Od roku 2024 sa zabezpečuje vzdelávanie odsúdených v spolupráci so Strednou odbornou školou automobilovou a podnikania v Senci, formou denného štúdia so schváleným individuálnym učebným plánom v elokovanej triede, v študijnom odbore: dvojročné nadstavbové štúdium s maturitou – podnikanie v remeslách a službách.

Ústav Bratislava zabezpečuje prostredníctvom úseku justičnej stráže ochranu 23 objektov súdov a prokuratúr na území Bratislavského samosprávneho kraja a takisto objektov Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky a Súdnej rady.

Zdravotná starostlivosť je pre obvinené a odsúdené osoby a pre príslušníkov a zamestnancov ústavu zabezpečovaná kvalifikovaným personálom v štyroch ambulanciách. Lôžková časť pre chorých obvinených a odsúdených má kapacitu 12 lôžok, ústav disponuje aj celami pre imobilných klientov v počte 3, ktoré sú vybavené okrem štandardného vybavenia  aj zdravotníckym polohovacím lôžkom a stolíkom k lôžku.

Pravidelnú katolícku duchovnú službu pre odsúdených a obvinených zabezpečuje väzenský kaplán. Duchovná služba je poskytovaná na základe dobrovoľnosti a prejaveného záujmu v kaplnke Blahoslavenej Zdenky.

Zamestnávanie odsúdených je účinný a trvale využívaný prostriedok na dosiahnutie cieľov resocializácie. V súčasnej dobe má ústav Bratislava zaradených do práce viac ako 200 odsúdených. V strednom stupni stráženia je zaradených 40 odsúdených na vonkajšom pracovisku s dozorom a 64 odsúdených na vnútorných pracoviskách. Najväčšiu zamestnanosť zabezpečujú odsúdení umiestnení v minimálnom stupni stráženia, v otvorenom oddelení, kde ústav Bratislava zabezpečuje 35 vonkajších pracovísk a zaradených je 137 odsúdených.

Priemerná zamestnanosť odsúdených  v ústave Bratislava sa dlhodobo pohybuje na úrovni 71 – 75 % z celkového počtu osôb, ktoré je možné do práce zaradiť.

Personál ústavu

Štátnu službu v ústave vykonáva špecializovaný personál; príslušníci a zamestnanci Zboru väzenskej a justičnej stráže. Na plnení služobných a pracovných úloh v ústave sa je v súčasnej dobe systematizovaných 391 miest príslušníkov a 33 zamestnancov zboru. Z hľadiska vzdelanostnej úrovne má 29,43 % personálu vysokoškolské vzdelanie II. stupňa, 5,72 % personálu vysokoškolské vzdelanie I. stupňa, 63,80 % má úplné stredoškolské vzdelanie a 1,05 % personálu má stredné odborné vzdelanie. Ženy tvoria 31,78 % z celkového počtu personálu.

Sociálny program

S ohľadom na odporúčania Rady Európy o rozvíjaní a podporovaní európskej regionálnej spolupráce bola dňom 07. júla 2022 podpísaná Dohoda o spolupráci s Budapeštianskou väznicou a Väzobnou väznicou Praha - Ruzyně.

Významným prvkom uzatvorenej dohody je predovšetkým upevňovanie a rozširovanie vzájomných vzťahov medzi zamestnancami väzenských systémov krajín v oblasti spoločných záujmov a odborného zamerania, v presvedčení, že výmena skúseností, realizácia spoločných aktivít a vzájomná podpora predstavujú najvhodnejšie prostriedky k dosahovaniu cieľov väzenských systémov.  

Riaditeľ ústavu

Director photo

plk. Mgr. Michal Petráš

Vyštudoval Vysokú školu zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave. Do Zboru väzenskej a justičnej stráže bol prijatý v roku 1999. Pôsobil vo viacerých funkciách v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody Bratislava, ktorého riaditeľom je od roku 2020.

Photos from facility

Gallery image
Logo of the Government Office of the Slovak RepublicLogo of the Ministry of Justice of the Slovak Republic
Logo of the Czech Prison and Judicial Guard Corps
Logo of the Hungarian Prison and Judicial Guard Corps
Logo of the Polish Prison and Judicial Guard Corps