Športový víkend pod heslom „Šport je cesta, drogy nie“ v ústave Dubnica nad Váhom

Prvý septembrový víkend v ústave Dubnica patril športovému zápoleniu v dvoch pomerne populárnych súťažiach. V sobotu Spartan race a v nedeľu II. kolo Cross Fit games. Tieto veľmi intenzívne a fyzicky pomerne náročné športové disciplíny patria k veľkým hitom vo svete. Súťaže boli zároveň súčasťou dlhodobej protidrogovej osvety a prevencie, jej ústredným motívom sa stal slogan “ Šport je cesta, drogy nie“.

CrossFit, ako aj Spartan race sú športové súťaže, ktoré nie sú metodicky ani prakticky zamerané na vonkajšie efekty, ale najmä na funkčný pohyb a dokonalú techniku pohybu, ktorú musí človek zvládnuť, aby dosiahol celkovo požadovaný výkon. V týchto podmienkach bola súťaž určená pre amatérskych nadšencov crossfitu a vytrvalcov Spartan race. Samotné súťaže pozostávali z viacerých disciplín, ktoré boli zamerané na vytrvalosť, presnosť, výbušnosť, koordináciu, výdrž a hlavne kondíciu.

Obe súťaže začali zhromaždením pretekárov z jednotlivých sektorov na športovom ihrisku. Po privítaní boli všetci súťažiaci poučení o bezpečnosti a minimalizovaní rizika úrazu a zranení. Do samotných súťaží bolo zakomponovaných po 10 disciplín, napr. preskok cez stoličky, sklápačky, kľuky, drepy so 40 kg činkou, angličáky, šprint, hrazda a výpady. Okrem kvality zvládnutia jednotlivých cvikov bol najpodstatnejším ukazovateľom celej úspešnosti športovca čas, za ktorý nástrahy úspešne zdolal a počet opakovaní. Niektorí to chceli len vyskúšať, iní chceli spoznať sami seba, ale objavili sa aj skúsenejší športoví nadšenci s ambíciami pokoriť ostatných súťažiacich a dosiahnuť osobný športový rekord.

Už dnes je jasné, že sa založila nová tradícia a nezostane len pri jednom zápolení. Do odvety majú chuť tí, čo sa neumiestnili podľa svojich predstáv, ale aj tí, ktorí sa v prvom kole neodhodlali predviesť verejne. 


Fotogaléria