Občianske združenie Slovensko bez drog v ústave Košice-Šaca

V nedeľu 18.01.2015 sa v priestoroch ÚVTOS Košice-Šaca konala interaktívna prednáška s protidrogovou tematikou. Prednášateľom bol Peter Remper z Občianskeho združenia Slovensko bez drog. Aktivity za zúčastnilo 114 odsúdených.

Občianske združenie má za sebou už viac ako 3500 prednášok pre takmer 125 000 žiakov základných a stredných škôl. Poslucháči a priestor ústavu je iný ako na školách, a ak aj prednášateľ išiel na prednášku s obavami, zvládol to vynikajúco a s prehľadom. Niektorí odsúdení možno mali pocit, že sa na prednáške budú nudiť. a že sa nedozvedia nič nové. Bol to však veľký omyl. Hneď na začiatku si auditórium získal svojou bezprostrednosťou a veľmi jednoduchým výkladom, príjemným pre každého poslucháča.

Zaujímavým spôsobom vysvetlil pojem pravda a rôzne pohľady na subjektívnu pravdu. Podľa definície je pravda niečo, čo je skutočné. Ale inak vidí skutočné veci človek triezvy a inak človek omámený drogou. Vážny problém je, že ľudia berú drogy, aby sa zbavili nechcených situácií a pocitov. Nenarodil sa však človek bez problémov. Už marihuanu považujú mladí len za cigaretu a okolie je voči dílerom i konzumentom ľahostajné. Žiadny drogový díler nepovie zákazníkovi, že droga poškodzuje pľúca, nervy, mozog, otupuje bolesť. Drogy ničia kreativitu.

Počas celej prednášky P. Remper komunikoval verbálne aj neverbálne s poslucháčmi a aktívne ich zapájal do diskusií, čo si vo väzenskom prostredí vyžaduje naozaj kvalitnú prípravu a veľmi dobré komunikačné schopnosti.


Fotogaléria